Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:59
Reklama

Webinarium na 100-lecie Bitwy Warszawskiej - 7 Dni na Mazowszu

Pod hasłem „100-lecie Rządu Obrony Narodowej” – rola i znaczenie Wincentego Witosa w obronie i utrwaleniu niepodległości państwa polskiego” zapoczątkowany został cykl spotkań edukacyjnych upamiętniający setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Webinarium na 100-lecie Bitwy Warszawskiej - 7 Dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

Projekt – ze względu na trwającą wciąż epidemię covid-19 – przybrał formułę seminariów prowadzonych online, tzw. webinariów. To okazja do dyskusji nad znaczeniem i rolą ruchu ludowego i Wincentego Witosa w budowaniu nowej rzeczywistości niepodległej Polski. Gośćmi pierwszego webinarium byli – marszałek Adam Struzik, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Związku Młodzieży Wiejskiej Adam Nowak oraz historycy – prof. Marian Drozdowski z Towarzystwa Miłośników Historii, Ryszard Miazek z Muzeum Historii Ruchu Ludowego, Ryszard Ochwat z Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Ponad podziałami

Lato 1920 r. to wyjątkowy okres w dziejach Polski. Polska w tamtym okresie przeżywała wielką radość z odzyskania nieodległości po ponad stuletniej niewoli. Jednocześnie znalazła się w trudnej sytuacji – była zlepkiem ziem, które były pozostałościami po trzech zaborach. Zjednoczony naród, kierowany przez Rząd Obrony Narodowej  na czele z Wincentym Witosem wykazał się odwagą i poświęceniem dla sprawy. Wincenty Witos, w swoim expose wygłoszonym na posiedzeniu sejmu w dniu zaprzysiężenia Rządu Obrony Narodowej 24 lipca 1920 r. mówił m.in.: „Odrzucając hasła partyjne, rząd nie zapomni, że masa ludu pracującego wsi i miast i osad fabrycznych dać musi dzisiaj Polsce krew i trud, aby w niej znaleźć ukochaną ojczyznę matkę, wdzięczną dla wielkiej rzeszy swoich obrońców. Naród nasz stać na to, ażeby się skutecznie obronić i oprzeć wrogom, skoro istnieje wola i zjednoczenie sil wszystkich”.[1] Już 15 sierpnia 1920 r. została stoczona bitwa, która ocaliła Europę przed komunizmem.

– Rok 1920 był niezwykle ważny dla historii Polski i samego polskiego ruchu ludowego. Jeden z niewielu momentów polskiej historii ostatnich kilkuset lat, w którym możemy z dumą wskazywać nasze zwycięstwo i wielką rolę, jaką wniósł ruch ludowy i sam Wincenty Witos. Jesteśmy winni naszym przodkom, naszym przywódcom, w tym Wincentemu Witosowi, by w 100-lecie Bitwy Warszawskiej przypomnieć wielka rolę jego – jako osoby stojącej na czele Rządu Obrony Narodowej, ale też wielkiej armii ludowców i wszystkich obywateli II RP  – zaznaczył marszałek Adam Struzik. – Uznając szczególną rolę samorządu Mazowsza w upowszechnianiu wiedzy o tym ważnym okresie w historii Polski, wspólnie z kilkoma instytucjami zainicjowaliśmy roczny projekt edukacyjny „100-lecie Rządu Obrony Narodowej – rola i znaczenie Wincentego Witosa w obronie i ugruntowaniu niepodległości Polski” – dodał.

 

Całe spotkanie można jeszcze obejrzeć online na kanale YouTube .

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama