Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:07
Reklama

Kaszanka z grilla – urzekająca prostota

Kaszankę ciężko nazwać szlachetną wędliną. Gdzie jej tam do szynki, baleronu podsuszanej czy krakowskiej... Kojarzy się ze wsią i prostotą, i – powiedzmy sobie szczerze – na co dzień mało kto po nią sięga. A na grillu... na grillu okazuje się, że to do kaszanki wyrywają się ręce, śmieją oczy, a z ust cieknie ślinka.
Kaszanka z grilla – urzekająca prostota

Jak przygotować grillowaną kaszankę?

Najpierw trzeba mieć dobry wyrób. To podstawa. Bywają bowiem kaszanki, w których ilość tłuszczu jest tak zastraszająca, że i najlepszy chef miałby problem by uczynić ją zjadliwą. Tymczasem dobra kaszanka, jak oferowana w sklepie https://www.wedliny.pl/ / , składać się powinna przede wszystkim z podrobów (wątroba, serce, płuca), krwi, skórek wieprzowych i oczywiście kaszy. Wszystko to, zamknięte z przyprawami w naturalnym jelicie, czyli flaku, faktycznie nie  sprawia wrażenia wyrafinowanego. Jednak odpowiednio przygotowane pokazuje pazur i potrafi stać się daniem może nie królewskim, ale na pewno przepysznym.

Grillowanie kaszanki wymaga większej staranności niż w przypadku kiełbas czy mięsa. Praktycznie zawsze używa się do tego aluminiowych tacek, by sam ruszt mógłby jej nie utrzymać. Zwłaszcza że kaszanka niestety lubi pękać. Jak sobie z tym radzić? Najpopularniejsze są trzy sposoby: nakłuwanie lub nacinanie kaszanki, odpowiedni dobór temperatury i pilnowanie, by nie była zbyt wysoka. Oraz najprostszy – zawinąć w folię i nie przejmowanie się tym, że kiszka pęknie. Niektóre przepisy wręcz zakładają, że kaszankę grillować należy aż do tego momentu. To co prawda wpływa na estetykę przy podawaniu dania, ale jest też bardzo wygodne dla obsługi grilla.

Najlepsza kaszanka z cebulką

Podzielimy się naszym przepisem. Sprawdźcie przy najbliższej okazji, posmakujcie, oceńcie. Jest to wariacja na temat totalne klasycznego dania, wymagająca jakieś 15-20min dłuższej obróbki i 5min więcej pracy.

Najprostsza wersja zakłada, że kiszkę zawija się wraz z plastrami cebuli w folię, tak kładzie na tacce i grilluje, zazwyczaj do pęknięcia. Jest to dobre, ale cebula się dusi, a nie piecze, nieraz jest twardawa... Można lepiej.

Cebulę kroimy w piórka, licząc jedną średnią na każdą kiszkę. Lub więcej, jeśli lubicie, albo chcecie dodać np. do kiełbaski, co też będzie świetnym pomysłem. Jeśli jest to zwykła żółta cebula, to można sparzyć ją na sicie gorącą wodą, straci trochę ostrości. Lepiej jednak użyć czerwonej, cukrowej albo czosnkowej. Mają zdecydowanie lepszy i łagodniejszy smak. Smażymy ją na patelni! Niestety, wymaga to wcześniejszego przygotowania, ale warto. Optymalnie jest robić to podczas robienia innych posiłków, nawet dzień wcześniej. Nie tracicie wtedy czasu na stanie przy kuchni.

Do cebuli dodajemy sól, trochę cukru (tak, cukru, pomoże ładniej i szybciej się karmelizować) no i zioła wedle gustu – majeranek, cząber, tymianek są najpopularniejsze. Można eksperymentować z kuminem, kolendrą w ziarnach, sypnąć młotkowany pieprz. Nie można się spieszyć. Cebula musi się przegryźć z przyprawami, zmięknąć, puścić soki. Minimum to 15min, chociaż na malutkim ogniu, gdy nikomu się nie spieszy, może się dusić i pół godziny.

Gdy mamy cebulkę, wchodzi ona kaszanka, prosto ze sklepu https://www.wedliny.pl/produkt/kaszanka-wiejska/

Wyjmujemy ją z lodówki odpowiednio wcześniej, by lekko się ogrzała. Jeśli macie duże wyczucie grilla, lub używacie gazowego, kaszankę można położyć bezpośrednio na ruszcie, na średniej temperaturze. Jeśli nie, to posłużcie się tradycyjną tacką, nic w tym złego. Nawet gdy pęknie, to nie ucieknie daleko, chociaż nie podpiecze się tak smakowicie, jak na bezpośrednim ogniu.

Po 10 minutach dokładacie na tacki, lub kładziecie na osobnej, naszą pyszną cebulkę. Musi się przecież zagrzać. Podajcie kiszkę, obok niej porcję cebulki i pajdę chleba.

Proste aż do bólu. A tak smaczne, że ślinka już wam leci, prawda?

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
News will be here
Reklama