Mazowsze walczy z COVID-19

  • 15.05.2020, 08:06
  • Piotr Stojowski
7dni_2020-05-15_loop.mp3
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza i UE do mazowieckich szpitali i stacji pogotowia do tej pory trafiło już ponad milion sztuk środków ochrony i blisko 15 tys. litrów płynu do dezynfekcji.

Maski, gogle, rękawiczki, kombinezony czy płyny do dezynfekcji to w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 najbardziej rozchwytywane na rynku produkty ochrony osobistej. W przyszłym tygodniu na Mazowsze dotrze kolejna dostawa z Chin.

­– Zapotrzebowanie placówek zdrowotnych na tego typu środki jest ogromne i każda ilość jest na wagę złota. Mamy tego świadomość i monitorujemy sytuację na bieżąco. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko reagować na płynące do nas sygnały. Na bieżąco uzupełniamy braki i zapełniamy magazyny. W tej chwili liczbę wydanego sprzętu liczymy już w milionach, co bardzo nas cieszy i motywuje do dalszego działania – podkreśla marszałek Adam Struzik.  

Zakupy realizowane są nie tylko na rynku krajowym, ale też zagranicznym. Dzięki współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz (Medical Cargo LOT) środki ochrony osobistej udało się  sprowadzić także z Pekinu. Wszystkie te działania to efekt realizowanego przez samorząd Mazowsza projektu w ramach RPO WM 2014–2020. W sumie na ten cel Mazowsze przeznaczyło 150 mln zł, w tym 124,9 mln zł z funduszy europejskich. 

Dzięki temu do mazowieckich szpitali do tej pory dostarczono w sumie: 

803 tys. – masek ochronnych i chirurgicznych 
9, 5 tys. – przyłbic
7 tys.  – gogli 
220 tys. – rękawiczek
322 – termometry bezdotykowe
76 tys. – kombinezonów
15 tys. litrów – płynu do dezynfekcji
 
– Warto podkreślić, że wspieramy także stacje pogotowia ratunkowego. W dobie koronawirusa szczególnie ważne jest bowiem wzmocnienie ich możliwości operacyjnych. Dlatego w ramach projektu zakupiliśmy i przekazaliśmy już 5 busów do transportu pacjentów, którzy nie wymagają asysty ratowników medycznych. Ponadto na przełomie czerwca i lipca do naszego pogotowia trafi 5 specjalistycznych karetek – dodaje Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego. 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.
 

Piotr Stojowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe