Bezpłatne badania mammograficzne - 7 Dni na Mazowszu

  • 10.01.2020, 10:24 (aktualizacja 06.02.2020, 18:14)
  • Piotr Stojowski
7dni_2020-01-10_loop.mp3
loadingŁaduję odtwarzacz...
Najważniejsza jest profilaktyka czyli milion złotych na badanie w kierunku raka piersi. Ten nowotwór jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Na Mazowszu z darmowego programu wykrywania raka piersi będzie mogło skorzystać trzy i pół tysiąca kobiet.

 

Program ruszy w maju 2020 roku i będzie realizowany przez 4 lata. Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na jego realizację milion złotych. W programie będą mogły wziąć udział kobiety, które spełniają formalne warunki. Jak wyjaśnia Agnieszka Gonczaryk – dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej – to wiek od 40 do 49 roku życia. Powinien być też spełniony jeden z czynników ryzyka. To znaczy potwierdzona mutacja genu BRCA1 i BRCA2, dodatni wywiad rodzinny, rak piersi wśród członków rodziny, wystąpienie w przeszłości innych nowotworów potwierdzonych dokumentacją medyczną i wystąpienie łagodnych zmian w piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet i jest przyczyną około 14 proc. zgonów z powodu nowotworów. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet na całym świecie, a około 400 tys. umiera z tego powodu. Jak wynika z „Map potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa mazowieckiego”[1] nowotwory złośliwe były drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców województwa mazowieckiego (podobnie jak w przypadku pozostałych województw). W latach 2011–2013 były one odpowiedzialne za 24,2 proc. ogółu zgonów mieszkańców województwa (25,4 proc. w przypadku mężczyzn, 22,8 proc. w przypadku kobiet) i były to wartości bardzo zbliżone do wartości odnotowywanych dla Polski (odpowiednio 24,5proc., 26 proc. i 22,8 proc.).

Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie. Obecnie najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi są przesiewowe badania mammograficzne.

 

Poza tym w audycji:

Kampania na rzecz czystości powietrza na Mazowszu

Druh OSP z Kuczborku Łukasz Sikorski strażakiem miesiąca

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.

Piotr Stojowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe