

Program ruszy w maju 2020 roku i będzie realizowany przez 4 lata. Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na jego realizację milion złotych. W programie będą mogły wziąć udział kobiety, które spełniają formalne warunki. Jak wyjaśnia Agnieszka Gonczaryk – dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej – to wiek od 40 do 49 roku życia. Powinien być też spełniony jeden z czynników ryzyka. To znaczy potwierdzona mutacja genu BRCA1 i BRCA2, dodatni wywiad rodzinny, rak piersi wśród członków rodziny, wystąpienie w przeszłości innych nowotworów potwierdzonych dokumentacją medyczną i wystąpienie łagodnych zmian w piersi.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet i jest przyczyną około 14 proc. zgonów z powodu nowotworów. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet na całym świecie, a około 400 tys. umiera z tego powodu. Jak wynika z „Map potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa mazowieckiego”[1] nowotwory złośliwe były drugą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców województwa mazowieckiego (podobnie jak w przypadku pozostałych województw). W latach 2011–2013 były one odpowiedzialne za 24,2 proc. ogółu zgonów mieszkańców województwa (25,4 proc. w przypadku mężczyzn, 22,8 proc. w przypadku kobiet) i były to wartości bardzo zbliżone do wartości odnotowywanych dla Polski (odpowiednio 24,5proc., 26 proc. i 22,8 proc.).
Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie. Obecnie najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi są przesiewowe badania mammograficzne.
Poza tym w audycji:
Kampania na rzecz czystości powietrza na Mazowszu
Druh OSP z Kuczborku Łukasz Sikorski strażakiem miesiąca
7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.
Kuba