Czerwińsk nad Wisłą znów z prawami miejskimi - 7 Dni na Mazowszu

  • 03.01.2020, 08:51
  • Urząd Marszałkowski
Czerwińsk nad Wisłą znów z prawami miejskimi - 7 Dni na Mazowszu mazovia.pl
Czerwińsk nad Wisłą po 151 latach odzyskał prawa miejskie. Wraz z nim od 1 stycznia 2020 r. do grona polskich miast dołączą jeszcze trzy inne miejscowości. Od nowego roku w Polsce mamy 944 miasta. Od 1 stycznia prawa miejskie zyskały Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński, woj. mazowieckie), Lututów i Piątek (woj. łódzkie) oraz Klimontów (woj. świętokrzyskie).

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wszystkie miejscowości, które od roku 2020 otrzymały status miasta, utraciły swoje prawa miejskie w wyniku represji carskich w 1869 r. po powstaniu styczniowym. Czerwińsk nad Wisłą cieszył się prawami miejskimi od roku 1373. Był miastem już 200 lat przed Warszawą. Na kartach historii Czerwińsk zapisał się jeszcze wcześniej – wspomina o nim, a właściwie o istniejącym tu klasztorze kanoników regularnych, bulla papieża Hadriana IV z 1155 r. Dzięki nadaniom i darowiznom książąt mazowieckich zakon ten stał się jednym z większych właścicieli feudalnych na Mazowszu. Nie tylko jednak klasztor przyczynił się do rozkwitu Czerwińska. Niemałe zasługi miał też fakt położenia miejscowości nad Wisłą. Rzeka była ważnym punktem na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem. Czerwińsk ponadto podczas najazdów pruskich, jaćwieskich, litewskich stał się istotną linią obrony. Prawa miejskie Czerwińsk uzyskał w dwóch etapach – stało się tak dlatego, że osada podzielona była na dwie części – biskupią (wschodnią, gdzie biskupi płoccy mieli dwór) i klasztorną (zachodnią). I to właśnie część Czerwińska należąca do biskupów płockich otrzymała prawa miejskie w 1373 r.

Poza tym w audycji:

  • 2020 rokiem Bitwy Warszawskiej
  • Koleje Mazowieckie obchodzą jubileusz swojego istnienia - od 15 lat wożą mieszkańców naszego regionu

  • 2020 rokiem Samorządu Terytorialnego

    7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.

  • 7 dni na Mazowszu, Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego, Mazowsze

 

Urząd Marszałkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe