Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:36
Reklama

Ruszył Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego - 7 Dni na Mazowszu

Odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach wzięło udział 51 radnych, w tym aż 23 panie. To młodzi, aktywni ludzie, którzy chcą decydować o tym, co dzieje się w ich regionie. Wielu z nich, mimo młodego wieku, ma duże doświadczenie w działalności społecznej.
Ruszył Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego -  7 Dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu, radni podobnie jak ich starsi koledzy radni, złożyli ślubowanie. Na jednym z pierwszych posiedzeń sejmiku młodzieżowi radni dokonają wyboru przewodniczącego sejmiku, wiceprzewodniczących, sekretarza oraz członków komisji.

Młodzieżowy sejmik będzie reprezentować młodych ludzi z całego Mazowsza. Młodzieżowi radni będą konsultować projekty aktów prawa miejscowego, ale i zgłaszać własne pomysły. Będą przedstawiać problemy środowiska, które reprezentują, sugerując pożyteczne rozwiązania.

– Młodzi ludzie mogą wiele wnieść do Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jesteśmy otwarci na ich pomysły i opinie. Trzymam kciuki za wszystkich radnych. Mam nadzieję, że będzie to dla nich ciekawe i wartościowe doświadczenie – mówi przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Marszałek Adam Struzik zaznacza, że władze województwa nie chcą młodzieży niczego narzucać. Mają być wsparciem i doradcą, ale inicjatywa powinna być po stronie młodzieży. – To pierwsza edycja, co oznacza, że ta właśnie grupa radnych ma przed sobą sporo pracy. Będą musieli nie tylko wyłonić prezydium, ale i wypracować styl działania młodzieżowego sejmiku – zauważa. – Chociaż patrząc na dotychczasowe doświadczenia i sukcesy naszych nowych radnych, jestem pewien, że zdziałają wiele dobrego. Myślę, że będzie to inspirujące i konstruktywne doświadczenie zarówno dla nich, jak i dla nas – dodaje marszałek Adam Struzik.

Spośród 197 kandydatów komisje wyłoniły 51 radnych

Nabór do młodzieżowego sejmiku trwał od października do grudnia tego roku. Współorganizowała go fundacja Civis Polonus. Spośród 197 kandydatów komisje wyłoniły 51 radnych – 15 reprezentuje okręgi warszawskie, 11 – okręg podwarszawski, 9 – płocko-ciechanowski, 9 – siedlecko-ostrołęcki i 7 – radomski. Większość z nich to osoby ze sporym doświadczeniem – działające w samorządach szkolnych lub młodzieżowych radach gminnych czy miejskich.

To czym w praktyce zajmie się młodzieżowy sejmik, będzie zależeć od samych radnych. Jednak podczas rekrutacji wśród najczęściej pojawiających się tematów młodzież wymieniała problemy związane z ochroną środowiska, zdrowiem psychicznym i fizycznym swych rówieśników, dyskryminacją. Ważną dla młodych ludzi kwestią była też potrzeba wzmacniania, promocji i integracji młodzieżowych rad i samorządów szkolnych. Można się więc spodziewać, że właśnie wokół tych tematów koncentrować się będzie aktywność radnych młodzieżowego sejmiku I kadencji.

Działanie zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”

Głównym zadaniem młodzieżowego sejmiku będzie reprezentowanie interesów młodzieży, działanie na rzecz zwiększania udziału młodych ludzi w życiu publicznym województwa, a także na rzecz integracji środowisk młodzieżowych. Młodzi radni będą opiniowali różnego rodzaju dokumenty i propozycje rozwiązań władz Mazowsza. Będą mogli również inicjować działania, które będą odpowiedzią na potrzeby i problemy młodych mieszkańców naszego regionu. Będą też brać udział w różnego rodzaju debatach i dyskusjach. Każdy radny będzie mógł uczestniczyć w pracach co najmniej jednej komisji. Młodzieżowi radni będą również mogli zgłaszać wnioski, zapytania, postulaty czy inicjatywy. Będą pracować podczas sesji, komisji oraz spotkań roboczych w okręgach.

Pełna lista radnych znajduje się tutaj 

Poza tym w audycji:

  • Samorząd Mazowsza kupuje teren pod budowę nowej siedziby szkoły w Garbatce-Letnisku
  • Jubileusz marszałka
  • Rok 2020 rokiem Samorządu Terytorialnego

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama