Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 08:43
Reklama

Nowe hospicjum powstanie w Bramkach - 7 Dni na Mazowszu

Nowa placówka opieki paliatywnej dla pacjentów z terenu zachodniego Mazowsza zostanie zbudowana w Bramkach (gm. Błonie, pow. warszawski zachodni). Niezwykle ważną i potrzebną inwestycję Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansuje kwotą 4 mln zł. W siedzibie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie 6 listopada umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i starosta Jan Żychliński.
Nowe hospicjum powstanie w Bramkach  - 7 Dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

Wybrana lokalizacja ma korzystne warunki komunikacyjne, z zachowaniem niezbędnego dla tego typu placówki spokojnego otoczenia w bliskości przyrody. W ścisłym sąsiedztwie inwestycji znajduje się rozległy park oraz Dom Pomocy Społecznej, jak również warsztaty terapii zajęciowej, z którymi hospicjum będzie mogło współpracować.

Autorem projektu obiektu jest architekt Grażyna Marciszewska. Parterowy budynek, składający się z połączonych pięciu brył, przeznaczony będzie dla 32 pacjentów wymagających stałej, specjalistycznej i profesjonalnej opieki medycznej typu paliatywnego, w 1- i 2-osobowych pokojach. Inwestycja przewiduje budowę budynku hospicjum wraz z pełną infrastrukturą techniczną budową dróg i ciągów pieszych, 40 nowych miejsc parkingowych oraz realizację nowych terenów zielonych o funkcji parkowej. Zapewnione zostaną przyłącza dla potrzeb elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1,0 MW oraz przyłącza dla pompy ciepła.

Został już ogłoszony przetarg w celu wyłonienia wykonawcy. Inwestycja, której koszt ma wynieść 15,79 mln zł, w większości zostanie sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu powiatu warszawskiego zachodniego. Zakończenie realizacji zaplanowano na koniec 2022 r.

Poza tym w audycji:

  • Konferencja "Nowa perspektywa – nowe wyzwania dla inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego"
  • Lekcja o Mazowszu z marszałkiem
  • Rusza akcja samorządu województwa „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama