Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 10:00
Reklama

Dzięki współpracy samorządu Mazowsza i Polskiej Akademii Nauk zyskają seniorzy - 7 Dni na Mazowszu

Mazowieccy seniorzy będą mogli liczyć na ciekawszą ofertę zajęć m.in. w ramach uniwersytetów trzeciego wieku. Rozpoczyna się współpraca samorządu województwa z Polską Akademią Nauk. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz prof. Jerzy Duszyński – prezes PAN i Tadeusz Latała – kanclerz Akademii.
 Dzięki współpracy samorządu Mazowsza i Polskiej Akademii Nauk zyskają seniorzy - 7 Dni na Mazowszu

Autor: mazovia.pl

Kliknij aby odtworzyć

Podpisane porozumienie to grunt pod przyszłą współpracę między Polską Akademią Nauk (PAN) a Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej (MCPS), którego jednym z działań jest kreowanie i wdrażanie polityki senioralnej na Mazowszu. Efektem będą wspólne inicjatywy promujące ideę nauki przez całe życie, dzięki którym seniorzy będą mieli dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych.

– Jest coraz więcej osób określanych mianem seniorów, którzy potrzebują aktywizacji, zmotywowania do działania. Stąd nasze liczne inicjatywy. Zależy nam jednak na tym, by te propozycje były atrakcyjne jakościowo. Nie chodzi jedynie o czas spędzany na wspólnej integracji, ale też o to, czego w tym czasie można się dowiedzieć – mówił marszałek Adam Struzik. – Podpisywane dziś porozumienie to gwarancja merytorycznych zajęć dla osób starszych.

Współpraca z Polską Akademią Nauk pozwoli nie tylko wzbogacić ofertę spotkań organizowanych przez MCPS, ale też dotrzeć do szerszego grona seniorów z informacjami wynikającymi z osiągnięć nauki i techniki w różnych dziedzinach. Naukowcy z PAN-u będą podczas spotkań z seniorami popularyzować wiedzę o ekonomicznych, politycznych i społecznych zjawiskach współczesnego świata, zagrożeniach cywilizacyjnych, ale też kulturze i historii Polski, w tym kulturze języka polskiego z uwzględnieniem perspektywy społeczności lokalnych. Przedstawiana będzie też wiedza o historii i kulturze innych narodów oraz grup etnicznych, co z pewnością wpłynie na otwartość osób starszych i pozwoli przeciwdziałać ksenofobii i innym uprzedzeniom.

Potrzeba podniesienia jakości zajęć prowadzonych m.in. przez uniwersytety trzeciego wieku dotyczy szczególnie miejscowości, które nie mają zaplecza akademickiego. Współpraca nie będzie się jednak ograniczać tylko do wykładów w ramach uniwersytetów. Planowane są również wspólne konferencje, które pozwolą odpowiedzieć na bieżące wyzwania dotyczące tej części społeczeństwa i lepiej prowadzić politykę senioralną na Mazowszu.

Poza tym w audycji:

  • Janosikowe po staremu.
  • Szpital kliniczny przy ulicy Banacha w Warszawie zamyka sale operacyjne
  • Lotnisko Modlin nadal bez modernizacji
  • 50 milionów złotych zasili mazowieckie placówki medyczne

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama