Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:37
Reklama

Rusza pierwszy Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego - 7 Dni na Mazowszu

Rusza nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ma być to sposób na zwiększenie udziału młodych osób w życiu lokalnych wspólnot i regionu, a także wykorzystanie ich potencjału. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie zainteresowania uczniów szkół ponadpodstawowych sprawami mieszkańców naszego województwa.
Rusza pierwszy Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego - 7 Dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

Lubisz działać? Masz duszę samorządowca? Chcesz mieć realny wpływ na rozwój regionu i jego mieszkańców? Zgłoś swoją kandydaturę do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Nabór trwa do 25 października. W konferencji inaugurującej projekt uczestniczył marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– To nasza odpowiedź na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców Mazowsza. Dziś młodzież nie chce biernie przyglądać się temu, co dzieje się wokół nich. Chcą móc wziąć sprawy w swoje ręce i mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość. My z kolei chcemy poznać ich punkt widzenia i dać im szansę wprowadzenia słów w czyn – mówi marszałek Adam Struzik.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego będzie się składał z 51 radnych. Kandydatami na nich mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza. Wystarczy chcieć się zaangażować i wiedzieć, po co się kandyduje, a potem wypełnić formularz zgłoszeniowy, zebrać 10 głosów poparcia i wysłać go na adres Fundacji Civis Polonus, która wspólnie z samorządem Mazowsza jest organizatorem sejmiku.

– Projekt ma przede wszystkim uaktywnić młodych ludzi, nauczyć ich jaka jest rola samorządu województwa. Chcemy, by czuli się pełnoprawnymi obywatelami. Młodzi ludzie z Mazowsza to nasi następcy i w nich widzimy przyszłość regionu – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.

Siedem okręgów, komisje wyborcze i rozmowy

Rekrutacja radnych prowadzona będzie przez Wojewódzką Komisję Wyborczą oraz Okręgowe Komisje Wyborcze. W ich skład wejdą przedstawiciele zarządu województwa mazowieckiego i Fundacji Civis Polonus. Wybory zostaną przeprowadzone w siedmiu okręgach wyborczych. Nabór trwa do 25 października br. Zgłoszenia radnych oceniać będzie Wojewódzka Komisja Wyborcza. Najwyżej ocenieni kandydaci (w liczbie maksymalnie 102) przejdą do II etapu – czyli rozmów kwalifikacyjnych z Okręgowymi Komisjami Wyborczymi. Listę radnych poznamy najpóźniej 30 listopada br.

Młodzieżowy sejmik będzie pracował zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”, by dać radnym poczucie sprawczości i przekonanie, że działają w imieniu młodzieży z Mazowsza i na jej rzecz. Ponadto będzie miał charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów samorządu województwa mazowieckiego. Będzie partnerem w dostarczaniu trafnych i społecznie akceptowanych rozwiązań.

Młodzieżowy sejmik to sposób na zaktywizowanie młodzieży i zaangażowanie jej w życie społeczne i publiczne regionu. Udział w nim to doskonała okazja dla młodych ludzi do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń oraz rozwój pasji i zainteresowań. Dla władz Mazowsza to doskonały sposób, aby poznać potrzeby i oczekiwania młodzieży, a także zachęcić ją do współpracy z organami samorządu terytorialnego.

Gdzie szukać szczegółowych informacji?

Można je znaleźć na stronie internetowej www.dialog.mazovia.pl/mlodzi . Pytania można również kierować do Fundacji Civis Polonus (tel. 509 725 536 lub 22 827 52 49 e-mail: [email protected])

 

W pierwszej połowie października odbędą się spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych kandydowaniem do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Poza tym w audycji:

  • Nawet co dziesiąte dziecko może chorować z powodu smogu - alarmują urzędnicy i specjaliści. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie odbyła się konferencja pod tytułem "Czy smog szkodzi dzieciom"
  • Laureaci XIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba” nagrodzeni
  • Samorządowcy łączą siły w kwestii podziału Mazowsza. Wspólną deklarację sprzeciwiającą się pomysłom politykom Prawa i Sprawiedliwości podpisali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałek województwa Adam Struzik.

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama