Rusza pierwszy Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego - 7 Dni na Mazowszu

  • 04.10.2019, 08:45 (aktualizacja 04.10.2019, 08:56)
  • Redakcja
Rusza pierwszy Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego - 7 Dni na…
Rusza nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ma być to sposób na zwiększenie udziału młodych osób w życiu lokalnych wspólnot i regionu, a także wykorzystanie ich potencjału. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie zainteresowania uczniów szkół ponadpodstawowych sprawami mieszkańców naszego województwa.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Lubisz działać? Masz duszę samorządowca? Chcesz mieć realny wpływ na rozwój regionu i jego mieszkańców? Zgłoś swoją kandydaturę do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Nabór trwa do 25 października. W konferencji inaugurującej projekt uczestniczył marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– To nasza odpowiedź na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców Mazowsza. Dziś młodzież nie chce biernie przyglądać się temu, co dzieje się wokół nich. Chcą móc wziąć sprawy w swoje ręce i mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość. My z kolei chcemy poznać ich punkt widzenia i dać im szansę wprowadzenia słów w czyn – mówi marszałek Adam Struzik.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego będzie się składał z 51 radnych. Kandydatami na nich mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza. Wystarczy chcieć się zaangażować i wiedzieć, po co się kandyduje, a potem wypełnić formularz zgłoszeniowy, zebrać 10 głosów poparcia i wysłać go na adres Fundacji Civis Polonus, która wspólnie z samorządem Mazowsza jest organizatorem sejmiku.

– Projekt ma przede wszystkim uaktywnić młodych ludzi, nauczyć ich jaka jest rola samorządu województwa. Chcemy, by czuli się pełnoprawnymi obywatelami. Młodzi ludzie z Mazowsza to nasi następcy i w nich widzimy przyszłość regionu – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.

Siedem okręgów, komisje wyborcze i rozmowy

Rekrutacja radnych prowadzona będzie przez Wojewódzką Komisję Wyborczą oraz Okręgowe Komisje Wyborcze. W ich skład wejdą przedstawiciele zarządu województwa mazowieckiego i Fundacji Civis Polonus. Wybory zostaną przeprowadzone w siedmiu okręgach wyborczych. Nabór trwa do 25 października br. Zgłoszenia radnych oceniać będzie Wojewódzka Komisja Wyborcza. Najwyżej ocenieni kandydaci (w liczbie maksymalnie 102) przejdą do II etapu – czyli rozmów kwalifikacyjnych z Okręgowymi Komisjami Wyborczymi. Listę radnych poznamy najpóźniej 30 listopada br.

Młodzieżowy sejmik będzie pracował zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”, by dać radnym poczucie sprawczości i przekonanie, że działają w imieniu młodzieży z Mazowsza i na jej rzecz. Ponadto będzie miał charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów samorządu województwa mazowieckiego. Będzie partnerem w dostarczaniu trafnych i społecznie akceptowanych rozwiązań.

Młodzieżowy sejmik to sposób na zaktywizowanie młodzieży i zaangażowanie jej w życie społeczne i publiczne regionu. Udział w nim to doskonała okazja dla młodych ludzi do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń oraz rozwój pasji i zainteresowań. Dla władz Mazowsza to doskonały sposób, aby poznać potrzeby i oczekiwania młodzieży, a także zachęcić ją do współpracy z organami samorządu terytorialnego.

Gdzie szukać szczegółowych informacji?

Można je znaleźć na stronie internetowej www.dialog.mazovia.pl/mlodzi . Pytania można również kierować do Fundacji Civis Polonus (tel. 509 725 536 lub 22 827 52 49 e-mail: [email protected])

 

W pierwszej połowie października odbędą się spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych kandydowaniem do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Poza tym w audycji:

  • Nawet co dziesiąte dziecko może chorować z powodu smogu - alarmują urzędnicy i specjaliści. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie odbyła się konferencja pod tytułem "Czy smog szkodzi dzieciom"
  • Laureaci XIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba” nagrodzeni
  • Samorządowcy łączą siły w kwestii podziału Mazowsza. Wspólną deklarację sprzeciwiającą się pomysłom politykom Prawa i Sprawiedliwości podpisali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałek województwa Adam Struzik.

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe