Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:52
Reklama

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej - 7 Dni na Mazowszu

W Radzyminie odbyły się centralne uroczystości upamiętniające zwycięską walkę Polaków z bolszewikami. W trakcie uroczystości marszałek Adam Struzik oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisali list intencyjny w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej.
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej - 7 Dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

Powołanie muzeum to wspólna inicjatywa władz Radzymina i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Placówka, zlokalizowana w pobliżu Cmentarza Żołnierzy 1920 r., będzie oddziałem Muzeum Niepodległości. Jej zadaniem będzie nie tylko informowanie o tym co wydarzyło się w Radzyminie, ale przede wszystkim gromadzenie i udostępnianie wszelkich pamiątek i informacji o wojnie polsko-bolszewickiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy. Na terenie Radzymina, Zielonki, Kobyłki i Ossowa w dniach od 13 do 15 sierpnia 1920 roku rozegrały się losy Polski i Europy. Polscy Żołnierze powstrzymali natarcie Armii Czerwonej zatrzymując pochód rewolucji bolszewickiej na Zachód.

– Jako samorząd Mazowsza pomożemy miastu w realizacji tej ważnej inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby ta niezwykle ważna placówka powstała jak najszybciej – zapewnia marszałek Adam Struzik.

Jak podkreślił burmistrz miasta Krzysztof Chaciński.

- Radzymina jest szczególnym miejscem na mapie Mazowsza. Na jego terenie toczyły się ciężkie walki w obronie stolicy. Dziś zaś znajdują się mogiły bohaterów ‘ Cudu nad Wisłą”.

Główne uroczystości rocznicowe i z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie. Rozpoczęła je msza święta, następnie Apel Poległych oraz złożenie kwiatów na mogiłach żołnierzy, którzy oddali życie w trakcie walki. Kwiaty złożono także przed pomnikiem premiera Wincentego Witosa, który tuż przed Bitwą Warszawską, odwiedził żołnierzy polskich pod Radzyminem.

W tegorocznym programie obchodów znalazła się m.in. wystawa pt. „Generał Haller i Jego Żołnierze” przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Można na niej zobaczyć zdjęcia, które pochodzą z okresu wojny z bolszewikami, obu wojen światowych, a także ukazują generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji.

Poza tym w audycji:

  • Do wojewody mazowieckiego wpłynęło 40 wniosków w ramach nowego funduszu autobusowego. Mazowsze w ciągu dwóch-trzech lat będzie miało prawie całkowicie pokrytą sieć transportu publicznego, szczególnie autobusowego
  • W Skaryszewie powstanie bulwar
  • Znamy laureatów konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama