Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej - 7 Dni na Mazowszu

  • 23.08.2019, 09:15 (aktualizacja 23.08.2019, 09:31)
  • Redakcja
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej - 7 Dni na Mazowszu
W Radzyminie odbyły się centralne uroczystości upamiętniające zwycięską walkę Polaków z bolszewikami. W trakcie uroczystości marszałek Adam Struzik oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisali list intencyjny w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Powołanie muzeum to wspólna inicjatywa władz Radzymina i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Placówka, zlokalizowana w pobliżu Cmentarza Żołnierzy 1920 r., będzie oddziałem Muzeum Niepodległości. Jej zadaniem będzie nie tylko informowanie o tym co wydarzyło się w Radzyminie, ale przede wszystkim gromadzenie i udostępnianie wszelkich pamiątek i informacji o wojnie polsko-bolszewickiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy. Na terenie Radzymina, Zielonki, Kobyłki i Ossowa w dniach od 13 do 15 sierpnia 1920 roku rozegrały się losy Polski i Europy. Polscy Żołnierze powstrzymali natarcie Armii Czerwonej zatrzymując pochód rewolucji bolszewickiej na Zachód.

– Jako samorząd Mazowsza pomożemy miastu w realizacji tej ważnej inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby ta niezwykle ważna placówka powstała jak najszybciej – zapewnia marszałek Adam Struzik.

Jak podkreślił burmistrz miasta Krzysztof Chaciński.

- Radzymina jest szczególnym miejscem na mapie Mazowsza. Na jego terenie toczyły się ciężkie walki w obronie stolicy. Dziś zaś znajdują się mogiły bohaterów ‘ Cudu nad Wisłą”.

Główne uroczystości rocznicowe i z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie. Rozpoczęła je msza święta, następnie Apel Poległych oraz złożenie kwiatów na mogiłach żołnierzy, którzy oddali życie w trakcie walki. Kwiaty złożono także przed pomnikiem premiera Wincentego Witosa, który tuż przed Bitwą Warszawską, odwiedził żołnierzy polskich pod Radzyminem.

W tegorocznym programie obchodów znalazła się m.in. wystawa pt. „Generał Haller i Jego Żołnierze” przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Można na niej zobaczyć zdjęcia, które pochodzą z okresu wojny z bolszewikami, obu wojen światowych, a także ukazują generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji.

Poza tym w audycji:

  • Do wojewody mazowieckiego wpłynęło 40 wniosków w ramach nowego funduszu autobusowego. Mazowsze w ciągu dwóch-trzech lat będzie miało prawie całkowicie pokrytą sieć transportu publicznego, szczególnie autobusowego
  • W Skaryszewie powstanie bulwar
  • Znamy laureatów konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  

 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe