Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:51
Reklama

Marszałek podpisał umowę z Fundacją „Akogo?” – Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim - 7 Dni na Mazowszu

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Zostanie wybudowana przez Fundację „Akogo?” obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, który będzie partnerem medycznym przedsięwzięcia. Dziś marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, prezes fundacji Ewa Błaszczyk oraz zarząd Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego – Teresa Bogiel i Wiesław Malicki podpisali umowę użyczenia nieruchomości.
Marszałek podpisał umowę z Fundacją „Akogo?” – Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim - 7 Dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

– To piękna i bardzo potrzebna inicjatywa. Zapewnienie systemowej opieki dla osób dorosłych po ciężkich urazach mózgu jest niezwykle potrzebne. Gratuluję pani prezes determinacji i cieszę się, że możemy pomóc w tym ważnym projekcie. Jestem przekonany, że to znakomita lokalizacja dla tej placówki. Sąsiedztwo szpitala bródnowskiego jest gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Ulica Kondratowicza 8 w Warszawie – to właśnie tu, zgodnie z dziś podpisaną umową już niebawem powstanie Klinika „Budzik” dla dorosłych. Część nieruchomości o powierzchni 1 850 m2 została przekazana przez samorząd województwa w użyczenie Fundacji. Ta natomiast deklaruje wybudowanie i wyposażenie w tym miejscu nowoczesnej kliniki. Będzie to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy. To właśnie w nim otrzymają pomoc dorośli pacjenci w stanie śpiączki – po urazach neurologicznych. Będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. Plany są bardzo ambitne. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Ich celem będzie skuteczne „wybudzanie” dorosłych pacjentów.

– Planujemy ruszyć z pracami budowlanymi już jesienią. Mamy nadzieję, że budowa będzie przebiegać sprawnie. Zależy nam na tym, by jak najszybciej móc przyjmować dorosłych pacjentów w śpiączce, wśród których niestety jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego rodzaju placówkę – mówi Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes Fundacji „Akogo?”.

– Mamy kolejny sukces w obszarze zdrowia na Mazowszu. Cieszę się, że nasz Mazowiecki Szpital Bródnowski będzie brał udział w jakże ważnej sprawie na rzecz pacjentów w śpiączce, co dla szpitala oznacza możliwość jeszcze większego i dynamiczniejszego rozwoju, a dla pacjentów kliniki bycie leczonymi przez najlepszych specjalistów – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Dużym atutem będzie sąsiedztwo szpitala bródnowskiego, placówki wysokospecjalistycznej, wieloprofilowej i co ważne – będącej bazą szkoleniową dla studentów, rezydentów i doktorantów. Już dziś szpital słynie z dynamicznie rozwijającej się m.in. neurochirurgii, neurologii oraz rehabilitacji, a więc tych profili, które są cenne dla Kliniki „Budzik”.

– Bez wysokospecjalistycznej kadry medycznej trudno byłoby stworzyć ten ośrodek. Mamy bogate i stale unowocześniane zaplecze między innymi diagnostyczne, a przede wszystkim wybitny personel medyczny. Wszystkim, co mamy, chcemy i możemy służyć. Współpraca przy tworzeniu i działaniu Kliniki „Budzik” dla dorosłych to szansa na pomoc jeszcze większej grupie pacjentów. I to jest nasz wspólny cel – dodaje Teresa Bogiel, prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego sp. z o.o.

Klinika „Budzik” dla dorosłych wyposażona będzie w 18 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Zbudowana zostanie na wzór dziecięcego „Budzika”, który funkcjonuje przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Projekt stworzyli Jacek Bolechowski i Krzysztof Popiński z Autorskiej Pracowni Architektury CAD Sp. z o.o.

Klinika „Budzik” dla dzieci została uruchomiona w lipcu 2013 r. Była pierwszym w Polsce szpitalem dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Dysponuje 15 łóżkami, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci. Najmłodsi pacjenci są objęci pełnym programem leczniczo-rehabilitacyjnym, w tym m.in. farmakoterapią, leczeniem zachowawczym, rehabilitacją, a także leczeniem wspomagającym kinezyterapię, opieką psychologiczną. 60 pacjentów – tylu młodych pacjentów udało się wybudzić prowadzonej przez Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?” w warszawskiej Klinice „Budzik” dla dzieci. 

 

Poza tym w audycji:

  • 4,5 miliona na ekologie, sołectwa i OSP
  • Druh Tomasz Smętkowski Strażakiem Miesiąca Kwietnia 2019 r.
  • Na naukę nigdy nie jest za późno  - szkolenie jazdy samochodem dla seniorów

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama