Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:05
Reklama

Dzieci zebrały 500 ton makulatury - 7 Dni na Mazowszu

uż po raz piętnasty dzieci i młodzież z Mazowsza zbierały makulaturę i plastikowe butelki, by wziąć udział w tegorocznej edycji zbiórkI surowców wtórnych. Do rywalizacji przystąpiło ponad 12 tys. przedszkolaków i uczniów z 96 mazowieckich placówek oświatowych. Uczestnicy zebrali ponad 509 ton makulatury i 25,5 tony butelek PET. Poznaliśmy laureatów.
Dzieci zebrały 500 ton makulatury - 7 Dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

– Organizując ten konkurs chcemy wykształcać w młodych ludziach dobre nawyki i nauczyć ich troski o środowisko naturalne.  Okazuje się, że połączenie dobrej zabawy z odrobiną rywalizacji i szczytną ideą przynosi świetne rezultaty. Patrząc na efekty myślę, że to dobry sposób na dotarcie do najmłodszych mieszkańców naszego województwa – mówi Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w UMWM.  

Celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Mazowsza do selektywnego zbierania surowców wtórnych oraz uświadomienie im jak ważny wpływ na kształtowanie środowiska naturalnego ma ich zachowanie. Udział w konkursie to także praktyczna nauka o tym, jak można wykorzystywać oraz segregować odpady. Młodzi mieszkańcy Mazowsza dowiadują się też, że przetwarzając makulaturę chronimy przede wszystkim drzewa i lasy przed wycinką, a jedna tona papieru to aż 17 drzew.

Tegoroczna edycja konkursu trwała od 3 grudnia 2018 r. do 1 kwietnia br. Zadaniem uczestników było zebranie w tym czasie jak największej ilości makulatury i butelek PET oraz przekazanie ich do punktów zbiórki. Swoje osiągnięcia przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich oraz gimnazjaliści z Mazowsza potwierdzali w raportach z przebiegu zbiórki i potwierdzeniu przekazanych surowców wtórnych.

W rywalizacji wzięło udział ponad 12 tysięcy dzieci z 96 przedszkoli i szkół z całego Mazowsza. Rywalizacja podzielona była na sześć kategorii wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe z liczbą uczniów do 100, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 101 do 200, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 201 do 400, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 401 powyżej oraz szkoły średnie.

Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono 18 laureatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w danej kategorii. Każdy z nich otrzymał  dyplom oraz nagrody rzeczowe m.in.: oczyszczacze powietrza z filtrem, zestawy elementów magnetycznych do doświadczeń i zabaw, dyski sensoryczne dla przedszkoli, zestawy do badania powietrza dla szkół, zestawy obwodów elektrycznych, kompasy, książki oraz pomoce dydaktyczne, np. plansze ścienne – pierwsza pomoc w zagrożeniu życia. Oprócz tego wszyscy finaliści wzięli udział w wykładzie naukowym na temat robotyki i technologii XXI wieku Robo-Eksperymentarium.

Lista laureatów dostępna

Poza tym w audycji:

  • Olbrzymie zainteresowanie programami wsparcia samorządu województwa
  • Zarząd województwa z absolutorium i wotum zaufania

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama