Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 06:57
Reklama

Muzeum Żydów Mazowieckich świętuje szóstą rocznicę działalności - 7 dni na Mazowszu

Przed sześciu laty, 14 marca 2013 r., rozpoczęło działalność Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Instytucja, działająca w strukturze Muzeum Mazowieckiego w Płocku, mieści się w budynku dawnej synagogi, tzw. małej, zwanej też „bożnicą”. Odrestaurowanie XIX-wiecznego zabytku było możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Synagoga Płocka i środkom unijnym. Koszt restauracji wyniósł 9 mln zł, z czego 7,7 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej, przyznane decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Muzeum Żydów Mazowieckich świętuje szóstą rocznicę działalności - 7 dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

– Kiedy w 2013 r. otwieraliśmy Muzeum Żydów Mazowieckich, wiedziałem, że to ważny dzień nie tylko dla Płocka, ale i dla całego naszego regionu. To zarazem przedsięwzięcie unikalne w skali kraju. XIX-wieczna płocka Mała Synagoga stała się miejscem, w którym wszyscy możemy lepiej poznać historię i kulturę narodu, który współtworzył tożsamość Mazowsza. Muzeum Żydów Mazowieckich każdym dniem działalności potwierdza status ważnej, regionalnej instytucji kulturalno-oświatowej. Jej aktywność wzmacnia poczucie wzajemnego porozumienia między Polakami i Żydami, sprzyja niwelowaniu uprzedzeń i negatywnych stereotypów myślowych – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

 

Ważne jest, że mimo historycznej siedziby, charakter placówki jest bardzo nowoczesny. Przestrzeń wystawy stałej podzielona jest na trzy główne strefy. W przedsionku przedstawiona jest historia Żydów na Mazowszu. W sali głównej prezentowane są – w multimedialnej formie – elementy kultury Żydów w Polsce na przykładzie kuchni, muzyki, świąt i zwyczajów oraz architektury żydowskiej. Część poświęcona Holokaustowi zbudowana jest na bazie Kartek z pożogi Symchy Gutermana, naocznego świadka zagłady świata płockich Żydów oraz archiwalnych fotografii żydowskich mieszkańców Mazowsza. Dopełnieniem artystycznym ekspozycji jest widowisko multimedialne, stworzone na bazie wycinanki żydowskiej.

 

Atrakcyjny program kulturalno-oświatowy, proponowany przez Muzeum Żydów Mazowieckich, obejmuje koncerty, wieczory literackie, wykłady, małe spektakle teatralne, wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, prezentacje filmów fabularnych i dokumentalnych, pokazy slajdów, degustacje potraw żydowskich, warsztaty plastyczne i taneczne. Aktywność placówki wydatnie sprzyja promocji Mazowsza, w tym Płocka, przyjmując w swoich progach wielu turystów z Polski i z zagranicy.

Poza tym w audycji:

  • Wsparcie z UE na OZE i drogi w powiecie przasnyskim
  • Partnerstwo Polsko–Ukraińskie. Szpital w Ostrołęce rozpoczął współpracę ze szpitalem dziecięcym we Lwowie
  • Przełomowa decyzja w sprawie Lotniska Warszawa–Modlin
  • Mazowsze laureatem konkursu „Zdrowy Samorząd”

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
News will be here
Reklama