Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 02:50
Reklama

Zagłosuj na prozdrowotny program województwa mazowieckiego - 7 dni na Mazowszu

Mazowsze znalazło się w gronie 30 nominowanych w konkursie na najciekawszą inicjatywę prozdrowotną. „Zwiększenie efektywności rehabilitacji narządu ruchu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym przy użyciu zrobotyzowanej ortezy do rehabilitacji chodu” to program samorządu województwa mazowieckiego. Głosowanie trwa do 1 marca br.
Zagłosuj na prozdrowotny program województwa mazowieckiego - 7 dni na Mazowszu

Kliknij aby odtworzyć

PortalSamorządowy.pl i magazyn Rynek Zdrowia już po raz drugi zorganizowali konkurs „Zdrowy Samorząd”. Głównym celem konkursu jest nagrodzenie samorządów, które w najskuteczniejszy sposób realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń. Laureatów wyłoni rada konsultacyjna. Zostanie też przyznana nagroda czytelników. Wśród nominowanych znalazła się także inicjatywa z Mazowsza „Zwiększenie efektywności rehabilitacji narządu ruchu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym przy użyciu zrobotyzowanej ortezy do rehabilitacji chodu”. O wygranej decydują głosy internautów.

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. przy finansowym wsparciu samorządu województwa mazowieckiego realizowało projekt z zastosowaniem zautomatyzowanej ortezy. Program adresowany był do dzieci w wieku 5-18 lat z rozpoznanym mózgowym porażeniem dziecięcym oraz zaburzeniami chodu, wymagającymi intensywnej terapii.

Tego typu leczenie polega na zastosowaniu zautomatyzowanej ortezy. Podczas sesji terapeutycznej robot porusza kończynami pacjenta zgodnie z wcześniej ustalonym wzorcem chodu. Oprogramowanie umożliwia zmianę obciążenia, długości kroków, siły prowadzącej, jak i prędkości chodu podczas rehabilitacji, celem dostosowania jej do możliwości pacjenta. Zaobserwowano pozytywny wpływ treningów na wzrost prędkości chodu uczestników programu. To duża szansa dla chorujących na to schorzenie.

Mózgowe porażenie dziecięce to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności w Europie. Podstawowym problemem jest zwiększenie napięcia mięśniowego i nieprawidłowa aktywacja mięśni zaburzająca rozwój ruchu. Skutkiem jest powstanie trwałych zmian w układzie mięśniowym i kostno-stawowym. Niezbędna więc jest pomoc fizjoterapeuty i efektywna rehabilitacja.

Głosować można do 1 marca br. (do godz. 12.00). Szczegóły dostępne są w serwisie PortalSamorządowy.pl pod adresem https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/zdrowy-samorzad-2019,47/wojewodztwo-mazowieckie,1657/. Zachęcamy do oddania głosu na program województwa mazowieckiego.

Poza tym w audycji:

  • Odnowiona siedziba Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu otwarta dla mieszkańców
  • Na Mazowszu powstania największe centrum zdrowia psychicznego
  • Konferencja odpady komunalne w aglomeracji warszawskiej

 

Fot: mazovia.pl

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama