Szopki bożonarodzeniowe oczami rzeźbiarza Jana Piątkowskiego i organizatorki konkursów na najpiękniejszą szopkę - Beaty Tarki

  • 02.01.2019, 15:07
  • Jowita Leszczyńska
Szopki bożonarodzeniowe oczami rzeźbiarza Jana Piątkowskiego i organizatorki konkursów na najpiękniejszą szopkę - Beaty Tarki
Jan Piątkowski - rzeźbiarz i Beata Tarka - organizatorka konkursów na szopkę bożonarodzeniową w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej byli gośćmi Grażyny Bolimowskiej-Gajdy.

Jan Piątkowski od lat  obecny w Żelazowej Woli, obok Domu Urodzenia Fryderyka Chopina ma swój kram. Całe życie z dłutem.  Aniołki, pastuszkowie, Chrystus w koronie cierniowej. Przydrożne świątki I oczywiście szopki bożonarodzeniowe. Wyjątkowo piękne, wyrzeźbione w kawałku drewna.  Zachwycają. Od lat je rzeźbi, a każda jest inna. Czasami na szopkę składa się kilka figur, a czasami jest to monolit, czyli wszystkie postacie, zwierzęta w jednym kawałku. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada, o tym, jak powstają. Tę pierwszą zrobił oczywiście na zamówienie pewnego Włocha, który odwiedził Żelazową Wolę, a potem już się potoczyło i trwa do dziś. Szopki są w sochaczewskim Muzeum i w domach prywatnych, a inne rzeźby również w kościołach. Zwykle powstają na zamówienie, chociaż rzeźbi i to co mu w duszy gra.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jowita Leszczyńska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe