Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 22:37
Reklama

A może by tak przejść na własny prąd? Instalacja fotowoltaiczna - sprawdź, jak wiele można zyskać

Wizja darmowej energii elektrycznej jest nie tylko niezwykle kusząca, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom przetwarzającym energię słoneczną w prąd także całkowicie realna. Panele fotowoltaiczne mogą być niezwykle opłacalne nawet w polskim kapryśnym klimacie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak działa instalacja fotowoltaiczna oraz jakie korzyści możemy uzyskać czerpiąc energię elektryczną ze słońca.
A może by tak przejść na własny prąd? Instalacja fotowoltaiczna - sprawdź, jak wiele można zyskać

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia zamianę energii słonecznej w energię elektryczną wykorzystując przy tym zjawisko fizyczne zwane efektem fotowoltaicznym. Podstawowy element instalacji stanowi ogniwo fotowoltaiczne zbudowane z materiału półprzewodnikowego. Energia słoneczna padająca na ogniwo prowadzi do przemieszczenia się ładunków elektrycznych, co skutkuje wytworzeniem prądu stałego. Do zastosowania wyprodukowanej w ten sposób energii potrzebny jest falownik, który odpowiada za zamianę prądu stałego w prąd zmienny, jaki używany jest przez nasze domowe urządzenia elektryczne. W celu zwiększenia ilości wytwarzanej energii ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne, natomiast grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny. Panele mocowane są na dachach lub przydomowych gruntach na konstrukcji wsporczej, która równocześnie zapewnia trwałość całego układu.

Panele fotowoltaiczne a pogoda

Jednym z największych mitów dotyczących paneli, które wciąż niepokoją inwestorów, jest przekonanie, że instalacja nie może być opłacalna w charakterystycznym dla Polski zmiennym klimacie. Jednak nie powinniśmy się obawiać - średnia energia słoneczna, mierzona przy pomocy natężenia promieniowania słonecznego, dla naszego kraju wynosi około 1000 kWh/m2. Oznacza to, że zasoby słoneczne w Polsce utrzymują się na podobnym poziomie jak w Niemczech, kraju który jest liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie. Jednocześnie, dzięki wysokiej jakości materiałów panele są odporne na działanie m.in. takich czynników atmosferycznych jak ulewny deszcz lub gradobicie, a właściwie wykonana konstrukcja wsporcza gwarantuje ich wytrzymałość nawet przy porywistym wietrze.

Czy to się opłaca?

Tym, co najbardziej interesuje inwestorów, jest opłacalność założenia instalacji fotowoltaicznej. Do niedawna tego typu rozwiązania wymagały bardzo dużych nakładów finansowych, nie zawsze były też wystarczająco skuteczne, by poniesiony wydatek mógł się relatywnie szybko zwrócić. Obecnie fotowoltaika jest na tyle zaawansowana, że montaż paneli w domu czy budynku użyteczności publicznej stanowi doskonałą inwestycję, która przez długie lata będzie przynosiła nam oszczędności wynikające z zakupu mniejszego wolumenu energii elektrycznej od naszego dostawcy.

Co więcej, obowiązujące przepisy umożliwiają producentom własnej, „zielonej” energii przekazanie jej nadwyżek do sieci, co wpływa na możliwość uzyskania jeszcze większych korzyści z posiadania paneli. W sytuacji, gdy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe od możliwości produkcyjnych naszej instalacji możemy odebrać wcześniej zmagazynowaną energię z sieci energetycznej w stosunku opustowym 1:0,8. Oznacza to, że za każdą 1kWh oddaną do sieci właściciel mikroelektrowni może odebrać 0,8 kWh. Stosunek ten obowiązuje dla instalacji, których moc nie przekracza 10 kWp. Dla instalacji o większej mocy opust odbywa się w stosunku 1:0,7 - oddana przez nas 1 kWh pozwala nam na odbiór 0,7 kWh.

Dodatkowo dostępnych jest wiele możliwości uzyskania dotacji lub preferencyjnego kredytu na zakup instalacji fotowoltaicznej skierowanych zarówno do osób fizycznych, jak i firm. Przykładowo, mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na dopłaty do instalacji fotowoltaicznej wynoszące nawet do  40% kosztów realizacji inwestycji. innogy Polska oferuje wsparcie merytoryczne oraz formalne w uzyskaniu dofinansowania z Urzędu Miasta, a także zapewnia kompleksową pomoc przy wyborze i montażu instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna jest długofalową inwestycją, która pozwoli nam na czerpanie darmowej energii elektrycznej ze słońca. Dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych możemy ograniczyć wysokość naszych rachunków za prąd oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne sobie i swoim bliskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
Reklama