20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego

  • 24.09.2018, 13:39 (aktualizacja 24.09.2018, 14:00)
  • Redakcja
20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego
W tym roku samorządy powiatowe oraz województw obchodzą jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Od 1998 r. mieszkańcy mogą już współdecydować o przyszłości swoich wspólnot. Przez te 20 lat tę szansę doskonale wykorzystali. Powstały nowe drogi, ścieżki rowerowe, chodniki, dobrze wyposażone szpitale, ale też atrakcyjne instytucje kultury i miejsca do wypoczynku. Przez ten czas samorząd województwa bardzo pomagał powiatom i gminom niemal we wszystkich przedsięwzięciach i inwestycjach. Ma swój ogromny udział w rozwoju, jaki można zaobserwować w całym regionie – również w powiecie przasnyskim. Dlatego warto nie tylko podsumowywać, ale też dalej planować przyszłość całej wspólnoty samorządowej.

 

Marszałkowskie wsparcie zmienia powiat sochaczewski

Nowe drogi, kolorowe place zabaw, wyremontowane świetlice i strażnice OSP. Mazowsze rozwija się i pięknieje. Jest to możliwe także dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego oraz funduszom unijnym. Przez minionych 20 lat samorząd Mazowsza przekazał do powiatu sochaczewskiego ponad 360 mln zł,  a tylko w tym roku z samego budżetu województwa przeszło 8 mln zł.

Sołectwa działają

Najlepiej potrzeby swoich małych ojczyzn znają mieszkańcy. I to właśnie ich pomysły wkrótce zamienią się w fantastyczne przedsięwzięcia. Cieszę się, że mamy w tym swój udział. Na aktywizację sołectw przeznaczyliśmy 6 mln zł z naszego budżetu – podkreśla Adam Orliński, radny województwa, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów. W nowym programie samorządu województwa sołectwa mogły otrzymać wsparcie do 10 tys. zł na małe inwestycje. Po dotacje sięgnęły także te z powiatu sochaczewskiego. W Brzozowie Starym i Giżycach (gm. Iłów) wyremontowane zostaną siłownie plenerowe. Z kolei w Jamionie i Kamionie (gm. Młodzieszyn) niebawem dzieci skorzystają z doposażonych placów zabaw. Nie zabraknie remontów strażnic – w Antoniewie i Orłowie (gm. Nowa Sucha). W gminie Rybno, w OSP – Cypriany i Matyldów doposażone zostaną sale. Miejsce integracyjno-rekreacyjne powstanie w sołectwie Granice (gm. Teresin). W tej samej gminie, w Szymanowie przybędzie boisko do piłki plażowej. Natomiast w Wólka Smolana (gm. Brochów) pozyskane środki przeznaczy na modernizację gminnego boiska. W sumie to 130 tys. zł na 13 inwestycji.

Gminy inwestują w sport

By zarówno najmłodsi, jak i starsi mogli realizować swoje pasje i aktywnie spędzać czas konieczna jest odpowiednia baza sportowa. Dzięki dotacji w Kurdwanowie (gm. Nowa Sucha) uczniowie będą mogli korzystać z nowej sali gimnastycznej. Z kolei w gminie Rybno powstaną boiska do piłki plażowej i siatkówki. To w sumie 400 tys. zł wsparcia na obie inwestycje.

By rolnikom było łatwiej

Każdego roku samorząd województwa przeznacza środki na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dzięki 780 tys. zł wsparcia z samorządu Mazowsza na terenie powiatu sochaczewskiego przebudowanych zostanie siedem odcinków tych dróg w miejscowościach: Henryków, Stare Budy, Zakrzew, Złota, Orły Cesin – Nowe Mostki, Teresin Gaj. Prace będą prowadzone także na drodze powiatowej nr 3838W Iłów – Miękinki.

 

Lepsze warunki w strażnicach

Mazowieccy strażacy ochotnicy przy pomocy środków z budżetu Mazowsza wyremontują strażnice. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 5 mln zł dotacji. Środki pozwolą zrealizować 214 przedsięwzięć w całym regionie. Z pomocy skorzystają też OSP – Janaszówek, Niepokalanów, Łaziska, Erminów, Młodzieszyn, Kromnów. W sumie do jednostek trafi ponad 142 tys. zł. Z kolei OSP Jasieniec i Budki Piaseckie sięgnęły w sumie po 260 tys. zł na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych.


 

Redakcja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe