Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:39
Reklama

Jakie są zasady znakowania produktów żywnościowych?

Jakie są zasady znakowania produktów żywnościowych?

Znakowanie produktów żywnościowych przynosi wiele korzyści zarówno konsumentom, jak i producentom. Tym bardziej, kiedy chcemy zacząć odżywiać się zdrowo. W końcu, jeśli chcemy podejmować racjonalne decyzje konsumenckie, powinniśmy ze szczególną uwagą śledzić znakowania, które znajdują się na produktach. Poniżej znajdziesz wszystkie przydatne informacje, które pomogą ci rozszyfrować każde znakowanie produktu.

Wymogi prawne związane z etykietami na produktach spożywczych

Najważniejszą zasadą jest przede wszystkim nie wprowadzanie konsumentów w błąd. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby informacje na etykietach zawsze były w pełni czytelne i jasne do zrozumienia. Najważniejsze jest jednak to, aby producent nie sugerował tego, że produkt powoduje inne, niż w rzeczywistości działania lub też posiada nieprawidłowe właściwości. Bardzo ważne jest też to, aby konsument mógł uzyskać wprost informacje, jakie składniki znajdują się w produkcie. Tak samo istotne jest to, aby grafiki na produkcie nigdy nie wprowadzały w błąd.

Prawidłowo skonstruowana etykieta to nie taka prosta sprawa, dlatego tak istotne jest to, aby znakowanie produktów było prawidłowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na automatyczne znakowanie, które oferuje firma Logopak, a wszelkie informacje na ten temat można uzyskać na stronie internetowej http://logopakeast.pl/produkt/etykieciarki-logopak/.

Co koniecznie musi znaleźć się na etykiecie?

Aktualnie producenci tworzą etykiety zgodne z Rozporządzeniem nr 1169/2011. Wtedy też muszą znaleźć się na nich następujące informacje:

  • nazwa żywności,
  • składniki - bardzo ważne jest to, aby składniki były nie tylko wymienione na etykiecie, ale także były poustawiane według ich masy.
  • składniki oraz substancje pomocnicze, które w jakimkolwiek stanie mogą powodować alergie muszą zostać wymienione, a do tego najlepiej, aby została użyta pogrubiona czcionka,
  • ilość składników w produktach - bardzo ważne jest również jest to, aby na produktach była zamieszczona prawidłową ilość składników zawartych w produkcie spożywczym,
  • waga netto żywności,
  • data ważności i termin spożycia,
  • specjalne warunki użycia produktów,
  • kraj, w którym została wyprodukowana żywność,
  • nazwa firmy wraz z jej adresem,
  • prawidłowy sposób użycia produktu,
  • wartości odżywcze produktów.

 

Jak znakować produkty, które nie posiadają opakowań?

Większość produktów żywnościowych obecnie posiada opakowania. Jednak nadal są produkty które ich nie posiadają z różnych przyczyn. Dlatego też pojawia się problem związany z dołączeniem stosowanej etykiety. Dobrym przykładem jest tutaj chleb, na którym i tak producenci mocują etykietę ze składem lub stosują specjalne opakowanie, tak aby wszystkie informacje zostały przekazane, a z kolei kupujący mógł zdawać sobie sprawę, co konsumuje. W innych sytuacjach producent jest zobowiązany do przedstawienia wszystkich informacji na temat składu produktu spożywczego w pobliżu miejsca sprzedaży produktu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama