Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:08
Reklama

Szkoła Podstawowa w Paprotni od 20 lat z Janem Pawłem II

Dzieci przypomniały postać Patrona Szkoły w taki sposób, że niektórzy zaproszeni goście mieli łzy w oczach…
Szkoła Podstawowa w Paprotni od 20 lat z Janem Pawłem II

Autor: SP Paprotnia

W dniu 18 maja 2018 roku obchodziliśmy 20. rocznicę nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Paprotni. Uroczystości rozpoczęły się w Niepokalanowie Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem gwardiana ojca Grzegorza Szymanika. Ojciec Ignacy Kosmana przytoczył w homilii słowa Jana Pawła II: ,,Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi.”

Następnie wszyscy uczestnicy przeszli ulicą Ojca Maksymiliana Kolbego do szkoły. Tutaj można było zwiedzać sale lekcyjne, pooglądać kroniki minionych lat oraz zobaczyć film wspomnieniowy Przeżyjmy to jeszcze raz. W sali gimnastycznej obejrzeliśmy ciekawe widowisko artystyczne Nie bój się, wypłyń na głębię… Dzieci przypomniały postać Patrona Szkoły w taki sposób, że niektórzy zaproszeni goście mieli łzy w oczach…

Ważnym momentem było zasadzenie Dębu Niepodległości na placu szkolnym oraz umieszczenie w Kapsule Czasu ciekawych informacji na temat naszej szkoły.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. wójt Marek Olechowski, zastępca wójta Marek Jaworski, dyrektor szkoły Grzegorz Fabiszak, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Orliński, brat Janusz Kulak, radni gminy Teresin, pan Wojciech Trzciński oraz rodzice.

 

Zbigniew Biederka

nauczyciel Szkoły im. Jana Pawła II w Paprotni



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama