Muzeum Ziemi Błońskiej uroczyście otwarte

  • 18.05.2018, 15:37
  • Redakcja
Muzeum Ziemi Błońskiej uroczyście otwarte Radio Sochaczew
To była praca tytaniczna sztabu ludzi, choć, jak na uroczystości otwarcia mówiła dyrektor nowo powstałego Muzeum Ziemi Błońskiej, była to bardziej misja niż praca.

Czwartek 17 maja stał się historycznym dniem dla Błonia. Nowo powstałe Muzeum Ziemi Błońskiej zostało uroczyście otwarte. Placówkę tworzono właściwie od zera przez dwa lata. Zbiory dokumentują 700 lat dziejów ziemi błońskiej. W uroczystości otwarcia placówki w dworku Poniatówka wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Muzeum poświęcił ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.

 

To była praca tytaniczna sztabu ludzi, choć, jak na uroczystości otwarcia mówiła dyrektor nowo powstałego Muzeum Ziemi Błońskiej, była to bardziej misja niż praca. - Ja już chyba wiem, jak wygląda recepta na organizację takiego miejsca jak muzeum. To dobry organizator, jakim niewątpliwie jest burmistrz Zenon Reszka, to pomoc ludzi z wiedzą merytoryczną i owo wniknięcie w środowisko lokalne – podkreślała w czwarte 17 maja dyrektor Wideryńska.

Dla burmistrza Zenona Reszki ten dzień był dniem dumy z Błonia, jego historii i jego mieszkańców. Dla wszystkich uczestników spotkania liczyła się przede wszystkim utrwalana dzięki założeniu placówki świadomość długich, 700-letnich, dziejów ziemi błońskiej. W urządzeniu muzeum przyjęto odwróconą narrację od czasów współczesnych, czyli XX wieku, do najdawniejszych. Właśnie z unikalnych eksponatów archeologicznych muzeum jest najbardziej dumne.

Muzeum Ziemi Błońskiej mieści się w Dworku Poniatówka, gdzie niegdyś funkcjonował lokalny dom kultury. Jego organizację zaczęto właściwie od zera, stąd też na wystawach stałych możemy znaleźć eksponaty użyczone w depozyt przez inne placówki, między innymi przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Całość wygląda i funkcjonuje nowocześnie, posiadając multimedialne rozwiązania.

Po raz pierwszy dla wszystkich zwiedzających Muzeum Ziemi Błońskiej otworzy swe progi podczas jutrzejszej Nocy Muzeów. A od najbliższego poniedziałku placówka będzie czynna codziennie, na razie nieodpłatnie. Władze miasta planują wprowadzenie niewielkiej odpłatności w przyszłości, przy czym dzieci i seniorzy korzystać będą ze znacznych zniżek.

 

Zachęcamy do wysłuchania naszej radiowej relacji z wydarzenia.

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe