Budżet Obywatelski Powiatu Sochaczewskiego 2019: po raz pierwszy w historii, rusza nabór wniosków

  • 15.05.2018, 15:21
Budżet Obywatelski Powiatu Sochaczewskiego 2019: po raz pierwszy w historii, rusza nabór wniosków
Jak sprawić, by w powiatowym budżecie wzięła udział jak największa liczba mieszkańców?

Powiat sochaczewski przygotowuje się do realizacji pierwszego w swojej historii Budżetu Obywatelskiego. Już pierwszego czerwca ruszy nabór wniosków do tego projektu. Obejmuje on teren całego powiatu sochaczewskiego, czyli wszystkich jego gmin, włącznie z miastem. Autorami wniosków mogą być więc wszyscy jego pełnoletni mieszkańcy. Do wykorzystania jest 1 milion złotych: 800 tysięcy na inwestycje twarde i 200 tysięcy na tak zwane inwestycje miękkie (na przykład konferencje, koncerty, szkolenia). Podczas wczorajszej sesji radni miejscy jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych w tej sprawie.

 

- Uchwała dotycząca tak naprawdę regulaminu działania w przedsięwzięciu o nazwie Budżet Obywatelski kończy pewien duży etap prac, mających na celu przygotowanie regulaminu, ustalenie zasad zgłaszania wniosków, ich rozpatrywania, a następnie realizacji. Cieszymy się bardzo, bo należymy do nielicznych powiatów, którym już udało się wdrożyć tę inicjatywę. Budżet Obywatelski oczywiście funkcjonuje już od kilku lat, ale przeważnie w miastach – komentowała decyzję radnych starosta Jolanta Gonta.

W tej chwili Starostwo Powiatowe planuje dużą kampanię informacyjną na temat budżetu, choć liczy się z tym, że w pierwszym roku wdrażania projektu samorząd sam będzie się uczył skutecznych zasad jego przeprowadzania.

- Przed nami olbrzymia praca. Chodzi mi zwłaszcza o stworzenie możliwości głosowania nad wnioskami mieszkańców wszystkich gmin i przecież również miasta, więc terytorium jest naprawdę bardzo duże. Mamy już odpowiednie porozumienia z gminami, które wyznaczają nam miejsca, gdzie będzie można oddawać swój głos, oczywiście oprócz internetu – podkreśla starosta Gonta.

Jak sprawić, by w powiatowym budżecie wzięła udział jak największa liczba mieszkańców?

- Czuję się w obowiązku ponownego pojechania do wszystkich gmin. Jednocześnie dziękuje wszystkim mieszkańcom, którzy do tej pory zaangażowali się w tę inicjatywę, z którymi rozmawiałam wcześniej, na etapie tworzenia regulaminu. Wszystkie państwa uwagi i sugestie wzięliśmy pod uwagę.

Jednym z najtrudniejszych elementów przedsięwzięcia jest sprawiedliwe policzenie głosów. Nie jest to proste z uwagi na różną gęstość zaludnienia naszych gmin. W związku z tym starostwo opracowało specjalny algorytm, gdzie każdemu z głosów odpowiadać będzie proporcjonalna liczba punktów.

- Cieszy nas już teraz, że inicjatywa spotkała się z dużym oddźwiękiem. Chcemy tak naprawdę osiągnąć dwa cele. Po pierwsze zaktywizować mieszkańców, pobudzić do ich aktywnego uczestnictwa we wszystkim, co się dzieje i może się dziać w ich najbliższym otoczeniu. Jest to też jednocześnie dla nas taki bodziec, który spowoduje, że mieszkaniec przygotowując swój pomysł, wniosek, będzie musiał popatrzeć, jakie są zadania powiatu – mówi starosta Jolanta Gonta. - Czyli na przykład wnioskodawca musi zrozumieć, że nie może zabiegać o budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, bo my takich możliwości nie mamy.

Problem polega bowiem na tym, że w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Sochaczewskiego mogą powstać tylko inwestycje leżące w gestii powiatu, jak na przykład remont powiatowych ulic czy budowa chodników. To raz. Dwa, chodzi też o powiatowe oddziaływanie wykonanych zadań. Przyjęto zasadę, że dopuszczone do glosowania będą te wnioski, które służyć będą mieszkańcom minimum dwóch gmin.

Nabór wniosków potrwa od 1 do 30 czerwca, po dokonanej weryfikacji mieszkańcy będą mogli glosować nad projektami w pierwszej połowie września.

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe