Zabytkowa aleja Sochaczew Żelazowa Wola naznaczona: jeśli wytną te lipy, aleja przestanie istnieć

  • 11.05.2018, 14:40 (aktualizacja 11.05.2018, 14:55)
  • Monika Figut
Zabytkowa aleja Sochaczew Żelazowa Wola naznaczona: jeśli wytną te lipy, aleja przestanie istnieć
Jeśli te drzewa zostaną wycięte, zabytkowa aleja lipowa do Żelazowej Woli praktycznie przestanie istnieć.

W ostatnich dniach spozierają na nas złowrogo 130 czerwonych cyfr na 130 zabytkowych lipach alei z Sochaczewa do Żelazowej Woli, czyli niemal na wszystkich drzewach, jakie tu rosną. Zazwyczaj czerwony kolor na pniach oznacza wycinkę. I w tym przypadku również tak może się stać. W najbliższych dniach Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecyduje, czy lipy zostaną, czy nie.

 

Czerwone cyfry na drzewach zabytkowej alei lipowej wiodącej od Sochaczewa do Żelazowej Woli, tudzież odwrotnie, pojawiły się w związku z remontem drogi wojewódzkiej nr 580, czyli tej właśnie, którą na tym odcinku zdobi aleja. Ów remont, jak wiemy, zrealizowany ma być w tym roku i obejmie także przebudowę ulicy Chopina w naszym mieście.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wyjaśnia, że przed rozpoczęciem prac dokonano standardowych oględzin drzewostanu.

- Niestety, stwierdziliśmy, że wiele z tych drzew jest w złym stanie, są spróchniałe i zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Ta sytuacja dotyczy 130 drzew, tych właśnie, które zostały oznaczone cyframi. Poprosiliśmy o dalszą ekspertyzę ich wszystkich Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i to on zdecyduje, czy drzewa zostaną, czy nie.

Pisząc o alei lipowej, dokonaliśmy pewnego skrótu. W rzeczywistości drogę zdobią i chronią również 22 klony oraz 14 jesionów. Ale najwięcej, bo 164, jest właśnie lip. Najmłodsze mają 10, a najstarsze 180 lat. Najwyższe sięgają 22 metrów. Jeśli miałoby dojść do wycinki aż 130 drzew, zabytkowa aleja lipowa do Żelazowej Woli praktycznie przestałaby istnieć.

Monika Figut

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rafał
Rafał 09.06.2018, 13:14
Najczęściej wystarczy usunąć obumarłe konary, które mogą się odłamać i w ten sposób wyeliminować zagrożenie. Życzę tym drzewom kolejnych 100 lat a ludziom większej wrażliwości i zrozumienia dla innych
Kasia
Kasia 08.06.2018, 13:28
I sochaczewianie czekają, aż te lipy wytną, czy podjęli jakieś aktywne działania w tej sprawie?!?!
Marcin
Marcin 08.06.2018, 08:24
Straszliwa głupota
korek
korek 07.06.2018, 21:09
Jesli są chore to trzeba je wyleczyć tak jak leczy się chore zwierzeta czy chorych ludzi. Zreszta wątpię czy to mozliwe ze WSZYSTKIE drzewa w alei mogą byc chore. Bardziej to wyglada na chęć ułatwienia sobie remontu koszfem wspanialego zabytku. W Niemczech takie aleje sie chroni, a u nas co? Wycina?
ola
ola 11.05.2018, 21:10
A ja nie wyobrażam sobie jak któreś z tych starych spróchniałych drzew spadnie na kogoś lub na coś.....
Małgorzata
Małgorzata 11.05.2018, 20:45
Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa. Żenada. Tyle lat stały, przecież to jak pomnik przyrody. Nie wyobrażam sobie tej alei bez lip.

Pozostałe