Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:50
Reklama

Wydali własne książki i dostali nagrody: Tydzień Bibliotek w Sochaczewie uczczony

Stworzone na konkurs książki to po prostu dzieła sztuki, sztuki plastycznej, literackiej i edytorskiej, Tego się nie da opowiedzieć, je trzeba zobaczyć i przeczytać...
Wydali własne książki i dostali nagrody: Tydzień Bibliotek w Sochaczewie uczczony

Autor: Radio Sochaczew

Wczoraj, 9 maja, w Urzędzie Miasta miała miejsce uroczysta konferencja zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie z okazji Tygodnia Bibliotek „(Do)Wolność Czytania”. W jej trakcie rozstrzygnięto kolejną edycję prestiżowego konkursu powiatowego „Wydajemy własną książkę”. W konferencji wzięli udział burmistrz Piotr Osiecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie Beata Zych, pomysłodawca konkursu Robert Miszczuk, a gościem specjalnym była Milena Jaworska z Sochaczewa, nastoletnia autorka powieści „Miles”.

 

- Te książki były wyjątkowe, ponieważ były bardzo osobiste. Dotyczyły zainteresowań, pasji autorów, często były wzbogacone o jakieś archiwalne zdjęcia i prace. Przeglądając te książki, dało się zauważyć rozwój od kiedy się ta pasja pojawiła poprzez kolejne etapy. Oczywiście jury nie oceniało samego tematu, czyli przedmiotu zainteresowań, natomiast oceniało sposób, w jaki autorzy o tych zainteresowaniach pisali, jak przekazywali je czytelnikowi – mówi kierownik sochaczewskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej Elżbieta Szczypińska.

W środę uroczyście rozstrzygnięto już czternastą edycję konkursu tej placówki „Wydajemy własną książkę”, kierowanego do dzieci i młodzieży z całego powiatu. Nagrody otrzymali:

Szkoły podstawowe – klasy 1-3

1. miejsce: Kalina Staszewska - SP Teresin kl. 3 „Muzyka moja pasja”

2. miejsce: nie przyznano

3. miejsce: Maria Łajca – SP Kąty kl. 3a „Kocia Mama”

Wyróżnienia: Katarzyna Matusiak - SP Kąty kl. 3 c „O moim psie”, Zofia Piasecka – SP Kąty kl. 3 a „Mój Pupil”, Kacper Liberek – SP Śladów kl. 2 „Moja farma”

Szkoły podstawowe – klasy 4-7

1. miejsce: Lena Figut - SP 4 Sochaczew kl. 4 b „Gdy jest nie trochę więcej”

2. miejsce: Klaudia Kurzeja – SP 6 Sochaczew kl. 7 f „Z pamiętnika nastolatki, czyli jak znaleźć swoją pasję”, Agata Bylicka – SP nr 4 Sochaczew kl. 6a „W kadrze pasji”

3. miejsce: Aleksandra Durma – SP Giżyce kl. 4 „Opowieść o mojej pasji , czyli jak spełniam marzenia”, Patryk Marczak – SP Iłów kl. VI a „Bezimienny. Człowiek, który zmienił los wielu ludzi”

Szkoły podstawowe – klasy gimnazjalne

1. miejsce: Natalia Szematowicz – SP 6 Sochaczew (kl. 3 gimnazjum) „Na tropie mojej pasji”, Aleksandra Wojciechowska – SP Kozłów Biskupi (kl. 2 b gimnazjum) „Tworzenie komiksów jest takie pasjonujące (chyba)”

2. miejsce: Maria Górecka – SP Iłów (kl. 3 c gimnazjum) „Kraina pasji”

3. miejsce: Katarzyna Majorek - SP 1 Sochaczew (kl. 3 gimnazjum) „Odkrywać siebie”

Wyróżnienia: Wiktoria Bury - SP Kozłów Szlachecki (2 gimnazjum) „Śladami mojej pasji”, Zuzanna Palasik – SP Iłów (kl. 2 b gimnazjum) „Na tropie mojej pasji”.

Wydarzenie stanowiło element konferencji zorganizowanej przez sochaczewską Bibliotekę Pedagogiczną z okazji Tygodnia Bibliotek i pod hasłem „(Do) Wolność Czytania”. Na początek zaprezentowano laureatów XV edycji powiatowego konkursu „Tę książkę warto przeczytać”. Wystąpiły Kalina Staszewska z SP Teresin z książką "Magiczne krzesło" i Ola Rymarz z SP 1 Sochaczew z książką "Yellow Bahama w prążki". Zwieńczeniem zaś uroczystości było spotkanie autorskie z nastoletnią autorką powieści „Miles” - Mileną Jaworską z Sochaczewa.

- Muszę powiedzieć nieskromnie, że czuję się dziś spełniony – komentował wydarzenie Robert Miszczuk, uczestniczący w konferencji „ojciec” konkursu, były dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki w Warszawie. - Tak jak się wymarzyło mi jako młodemu człowiekowi, żeby pokazać życie książki i żeby dzieci zrozumiały, na czym takie życie książki polega, to występ dzisiejszej autorki absolutnie mnie usatysfakcjonował, był genialny, nic lepszego nie mogłem sobie wymarzyć. Natomiast stworzone na konkurs książki to po prostu dzieła sztuki, sztuki plastycznej, literackiej i edytorskiej, Tego się nie da opowiedzieć, je trzeba zobaczyć i przeczytać.

I będzie ku temu okazja. Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna wraca z konkursem na targi książki w Warszawie. Podczas najbliższej edycji targów na stadionie PGE najpiękniejsze sochaczewskie prace stworzone w ramach konkursu „Wydajemy własną książkę”, będziemy mogli zobaczyć w piątek 18 maja.

Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie serdecznie dziękuje sponsorom konkursu: Burmistrzowi Miasta Sochaczew (nagrody książkowe dla wszystkich laureatów), MOSIR-owi (6 karnetów na basen), Zbigniewowi Magdziarzowi Kino Mazowsze (karnety na wybrany film), Agnieszce i Jakubowi Podlaskim „Junior Odkrywca” (cztery podwójne zajęcia w „Juniorze”), Pizzerii DaGrasso (2 vouchery na pizzę), Dance Akademy Monice Osieckiej-Jaworskiej (5 karnetów do Letniej Szkoły Tańca), Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (3 vouchery rodzinne, każdy dla 4 osób, na przejazd Pociągiem Retro).

Zachęcamy do wysłuchania całego reportażu z wydarzenia. 

 

 

Kliknij aby odtworzyć



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama