Kupią nam autobusy elektryczne i nowe wiaty: kto przesiada się z auta? SONDA

  • 24.04.2018, 14:23 (aktualizacja 24.04.2018, 14:30)
  • Monika Figut
Kupią nam autobusy elektryczne i nowe wiaty: kto przesiada się z auta? SONDA
Na pewno najbardziej spektakularną nowością w naszym mieście będą autobusy elektryczne. Jak informuje ratusz, na jednym ładowaniu będą one przejeżdżać około 150 – 200 kilometrów.

Na trzynaście samorządów, znaleźliśmy się na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych z zakresu walki ze smogiem i promocji ekologicznego transportu. A to oznacza, że wniosek naszego ratusza „Sochaczewski Eko-bus”, o wartości 10 milionów złotych, zostanie dofinansowany i zrealizowany. Pierwsze zakupy mają być robione jeszcze w tym roku.

 

- Zasadniczym celem jest złożenie nowej, atrakcyjnej oferty mieszkańcom miasta w zakresie komunikacji. Takiej komunikacji, która z jednej strony przełoży się na czystsze powietrze w mieście, a z drugiej strony będzie na tyle atrakcyjna, że mieszkańcy będą chcieli z niej korzystać, najlepiej rezygnując z jazdy samochodem – mówi zastępca burmistrza Sochaczewa Dariusz Dobrowolski.

Za wspomniane 10 milionów ratusz w ciągu dwóch lat wymienić ma stare autobusy Zakładu Komunikacji Miejskiej na pięć nowych, w tym trzy elektryczne, a dwa spalinowe spełniające normy ekologiczne EURO 6, czyli najwyższe jeśli chodzi o ochronę środowiska.

Na pewno najbardziej spektakularną nowością w naszym mieście będą autobusy elektryczne. Jak informuje ratusz, na jednym ładowaniu będą one przejeżdżać około 150 – 200 kilometrów. Wszystkie nowe pojazdy muszą zabierać minimum 80 pasażerów, wszystkie mają być niskopodłogowe, klimatyzowane i wyposażone w specjalne platformy dla wózków inwalidzkich. Ładowanie ich akumulatorów odbywać się ma na terenie bazy ZKM.

- Wniosek obejmuje również postawienie nowych 26 wiat na przystankach autobusowych ze stojakami na rowery. Zakupimy też wielofunkcyjne biletomaty, w których będziemy mogli nie tylko kupić bilet, doładować miesięczny, płacąc gotówką bądź kartą płatniczą – mówi wiceburmistrz Dobrowolski.

Zgodnie z projektem w Sochaczewie pojawią się dwa takie biletomaty, jeden na placu Kościuszki, a drugi obok PKP.

Aktywne tablice informacyjne na głównych przystankach – to kolejna nowość, która się pojawi.

- Wyświetlać się na nich będzie informacja, jaka linia się za chwilę pojawi, za ile minut, dokąd jedzie. Tablice na pewno ułatwią podróżowanie po mieście. W ramach projektu planujemy też montaż dodatkowych stojaków rowerowych oraz połączenie istniejących ścieżek rowerowych – wyjaśnia wiceburmistrz Dobrowolski. Dodajmy, że nowy, stumetrowy odcinek ścieżki rowerowej przebiegać będzie przez plac Kościuszki, łącząc trasy rowerowe w ulicy Warszawskiej (zaczynającą się za mostem) i w ulicy Staszica.

Realizacja projektu ma się zakończyć do grudnia 2019, ale wiceburmistrz Dobrowolski przekonuje, że niektóre nowe elementy na pewno pojawią się jeszcze w tym roku. Najdłużej może potrwać zakup autobusów elektrycznych.

W tej chwili ratusz czeka na podpisanie umowy o dofinansowaniu projektu w wysokości 80 procent kosztów, po czym planuje jak najszybciej ogłosić przetargi.

Jak wspomnieliśmy, zasadniczym celem projektu jest walka ze smogiem, czyli sprawienie, by powietrze stało się u nas czystsze. O to stanie się wówczas, gdy wielu z nas porzuci auto na rzecz nowego autobusu bądź roweru, śmigającego sprawnie po nowych, połączonych ścieżkach. Kto ma taki plan? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie i komentowania.

 

 

 

 

 

Monika Figut
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czytelnik-słuchacz
czytelnik-słuchacz 21.02.2019, 19:31
Czyżby komentarzy "nie po myśli" władzy nie zamieszcza się?

Pozostałe