Kolejne wsparcie zwrotne dla przedsiębiorców z Mazowsza - 7 dni na Mazowszu

  • 30.03.2018, 08:51
  • Katarzyna Żakowska
7dni_2018-03-30_loop.mp3
loadingŁaduję odtwarzacz...
Przedsiębiorcy z Mazowsza znów będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie ich działalności. Kolejny raz zarząd województwa zdecydował o przekazaniu części środków z RPO WM na tzw. instrumenty zwrotne, czyli pożyczki i kredyty. W latach 2007-2013 powstała w tym celu Inicjatywa JEREMIE, w ramach której 1555 mazowieckich firm skorzystało z ok. 106,6 mln zł (25,2 mln euro) tego typu wsparcia. W tej perspektywie unijnej do wykorzystania będzie ok. 229 mln zł (54,07 mln euro). Dziś Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z wybranymi pośrednikami finansowymi, do których będą mogli zwracać się przedsiębiorcy – z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA, Fundacją na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i Mazowieckim Regionalnym Funduszem Pożyczkowym Sp. z o.o

Mimo że oferta pożyczek i poręczeń jest pozornie bogata, przedsiębiorcy często mają problem z uzyskaniem tego typu wsparcia, bo obwarowane jest licznymi trudnymi do sprostania ograniczeniami. Dlatego zarząd województwa już w 2012 r. zdecydował o przeznaczeniu części kwoty z RPO WM 2007-2013 na pożyczki i poręczenia dla mazowieckich firm, przyłączając się do Inicjatywy JEREMIE.

 Program JEREMIE to forma wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w postaci pożyczek, które mają służyć albo rozwojowi tych przedsiębiorstw, albo np. kredytowaniu bieżącej działalności. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, dokładniej z funduszu spójności Unii Europejskiej. Tym razem są to 54 mln euro, czyli ponad 215 mln zł, które przez instytucje tzw. pośredników trafią teraz do przedsiębiorstw w postaci bardzo korzystnie oprocentowanych pożyczek – wyjaśnia marszałek Adam Struzik. – Ich przewaga nad produktami bankowymi polega na tym, że często przedsiębiorstwa nie muszą mieć historii kredytowej, nie muszą mieć gwarancji, które np. przy kredytach bankowych są obowiązkowe. Dlatego mikroprzedsiębiorcy chętniej korzystają z tego typu wsparcia. To ogólnie sprawia, że mamy stale rosnącą liczbę firm na Mazowszu, a to zwiększa udział w PKB i dzięki temu Mazowsze jest najdynamiczniej rozwijającym się regionem nie tylko w Polsce, ale też w Europie.

Poza tym w audycji:

 

  • Konkurs Wielkanocny w Sadownem
  • Sejmik za Dniem Strażaka na placu Piłsudskiego
  • Ponad 5,4 mln zł z UE na rewitalizację Willi Millera w Piastowie
  • Powiat sokołowski scali grunty

 

Fot: mazovia.pl

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym

Katarzyna Żakowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe