Ćwierć wieku w eterze

  • 6.03.2018, 01:21 (aktualizacja 08.03.2018 07:39)
  • Redakcja
Ćwierć wieku w eterze
Historia Radia Sochaczew zaczęła się w 1992 roku, kiedy to Bogumił Czubacki i Marek Kacprzak postanowili zrobić coś, czego nigdy nie było – założyć radio w niespełna czterdziestotysięcznym miasteczku. Mieli trochę gotówki i bardzo dużo zapału i determinacji.

HISTORIA RADIA

1993-1998

Początkowy plan zakładał, że stacja będzie się mieścić na strychu Urzędu Miejskiego, na co wstępnie wyraził zgodę Zarząd Miasta. Ostatecznie rozgłośnia powstała na terenie dawnych zakładów Chemitex. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Największym problemem w tamtych czasach było zdobycie odpowiedniego sprzętu, o co nie było łatwo. Potem trzeba było zebrać zespół, w czym pomagali pochodzący z Sochaczewa znani radiowcy – Jerzy Tomaszewski i Marek Wilk.

Zainteresowanie pracą w radiu było ogromne – na pierwsze przesłuchania stawiło się kilkadziesiąt młodszych i nieco starszych osób, które chciały wziąć udział w tym bezprecedensowym przedsięwzięciu. W lutym nadano próbne audycje, a  6 marca 1993 roku Franciszek Niewiadomski oficjalnie po raz pierwszy odezwał się na antenie. W pierwszym zespole, oprócz Franciszka, znaleźli się między innymi: Marta Pisarek (później Ziętek), Włodzimierz Gerasik, Błażej Biurkowski, Romuald Orliński, Piotr Maciszewski, Arkadiusz Stępień, Piotr Król, Daniel Wachowski, Paweł Panfil, Sławomir Janiak, Katarzyna Rzepka, Justyna Karczewska, Grażyna Gajda, Sławomir Burzyński, Małgorzata Adamczyk, Anna Politowska, Ewa Kuran, Wojciech Woźniak, Adam Lemiesz, Natasza Kobierecka i Małgorzata Migdalska. Stacja nadawała na dwóch częstotliwościach – 67,34 MHz i 88,6 MHz i obejmowała swoim zasięgiem obszar o promieniu około 30 kilometrów.

Niedługo po uruchomieniu okazało się, że sochaczewskie radio, podobnie jak kilkadziesiąt innych rozgłośni w Polsce, nadaje nielegalnie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zagroziła nadawcom wysokimi karami, jeśli nie zakończą emisji. Rozpoczęła się walka, która trwała kilka miesięcy, a dotyczyła nie tylko małych, lokalnych stacji, ale i rodzących się wówczas gigantów, jak RMF czy Zet. Ostatecznie nadawcy wygrali. Radio Fama otrzymało oficjalną koncesję na nadawanie w 1994 roku.

Pierwszym redaktorem naczelnym radia był Marek Kacprzak, potem funkcję tę przejął Marcin Malinowski. Po nim naczelnymi byli Daniel Wachowski, Sebastian Wasilewski i Małgorzata Marciniak. Nawiązywano kontakty z wydawnictwami płytowymi, tworzyła się ramówka, na co dzień remontowano i uzupełniano sprzęt. Zespół zmieniał się nieustannie, jedni przychodzili, inni odchodzili, w ciągu pierwszych kilku lat pojawiły się kolejne osoby, które z radiem związane były przez długi czas i są z nim kojarzone do dziś – Sylwester Rozdżestwieński, Wiesław Chmielewski, Dorota Klawenek, Paweł Skumiał, Jarosław Fortuna czy Zbyszek Piasecki. W ramówce gościło wiele programów – jedne szybko schodziły z anteny, inne trwały przez lata. Był radiowy kabaret, przygotowywany przez Franciszka Niewiadomskiego i Andrzeja Wacha, „Niekoniecznie mieszczański magazyn społeczno-polityczny” Doroty Klawenek, „Wieczór bluesowy” Wiesława Chmielewskiego, niepowtarzalne audycje sportowe Sylwestra Rozdżestwieńskiego, „Spotkania z Bogiem i rodziną” księdza Jana Kaczmarczyka, listy przebojów, prywatki, liczne audycje muzyczne, filmowe i kulturalne, które przygotowywały między innymi Grażyna Gajda, Małgorzata Migdalska i Iwona Strzelczyk. Za wiadomości odpowiadały między innymi Marta Ziętek i Monika Ogrodowska. W zespole była także Ewa Bedla.

We wrześniu 1997 roku doszło do straszliwej tragedii, która zmieniła oblicze radia. W wypadku drogowym, spowodowanym przez pijanego kierowcę, zginęły Małgorzata Migdalska i Małgorzata Marciniak. Kilka miesięcy później zmarł Arkadiusz Wiśniewski, a Paweł Skumiał miał ciężkie obrażenia. Zginęła także towarzysząca radiowcom Agnieszka Kowalska. Wszyscy mieli po dwadzieścia kilka lat.

W związku z powstaniem tygodnika Echo Powiatu, z radia odszedł Daniel Wachowski, który został dziennikarzem tej gazety. Inni radiowcy także współpracowali z Echem w różnych formach, naczelną została Grażyna Bolimowska-Gajda.

Swoje piąte urodziny radio obchodziło hucznie – wystąpił będący wtedy u szczytu popularności kabaret Potem, było podziękowania, gratulacje, wyjątkowy tort. W pierwszym okresie działalności stacja mocno wrosła w krajobraz Sochaczewa – relacjonując wydarzenia, komentując je, zapraszając gości, którym często zadawano naprawdę niewygodne pytania.

1999-2003

Radio zmieniło siedzibę – z ciasnych pomieszczeń w Chodakowie przeniosło się do – zajmowanego do dziś – lokalu przy ulicy Narutowicza 1. Nastąpiły także zmiany właścicielskie – Bogumił Czubacki został członkiem Zarządu Powiatu, a następnie burmistrzem Sochaczewa, a funkcję prezesa Zarządu zaczęła pełnić Grażyna Czubacka.

Zmieniali się także redaktorzy naczelni – w tym okresie byli nimi Elżbieta Czerwińska-Sofulak, Agnieszka Marcinkowska, Sebastian Wasilewski. Do zespołu dołączyli między innymi Izabela Goryniak, Anna Kula, Kamil Wojtczak, Darek Szyrle, Marek Orzechowski, Jaromir Duński, Tomasz Andrusiewicz, Małgorzata Fiut, Zdzisław Mroczek, Łukasz Maciejewski, a reklamą, marketingiem i księgowością zajmowały się Małgorzata Adamczyk, Iwona Skumiał, Barbara Knyt, Małgorzata Wężowska i Joanna Galińska.

W radiowej ramówce można było znaleźć „Kwadrans z literaturą”, Listę przebojów Power Dance, audycję „To jest miłość”, „Rock i okolice”, „Fenomeny przyrody” Leszka Nawrockiego i cieszącą się niezmienną popularnością „Sobotę z Franiem” oraz wiadomości i wywiady dnia, które przeniesiono z 11.15 na 9.30.

Wśród programów oferowanych przez zespół były też książki w odcinkach, liczne konkursy o różnej tematyce, wśród których można było znaleźć „Skojarzanki”, „Statki” czy konkursy muzyczne.

Radio angażowało się w akcje charytatywne, pomagało w zbiórkach pieniędzy – między innymi na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – już od 1994 roku działało studio otwarte, odbywały się licytacje – i tak niezmienne w dniu finału jest do dziś.

2004-2008

W tym okresie redaktorami naczelnymi radia byli Izabela Goryniak, Anna Kula i Zbigniew Piasecki, który pełnił później tę funkcję do 2013 roku.

Wśród pracowników (poza stałym trzonem w postaci Franciszka, Sylwestra i Zbyszka oraz pań z biura) byli Andrzej Gąsiorowski, Michał Krysiak, Krzysztof Suwała, Maciej Ploch, Krzysztof Szewczyk, Bogdan Pietrzak, Christian Lange, Anna Bednarek, Justyna Marciniak, Daniel Janiak, Radosław Dąbrowski, Justyna Orlikowska, Konrad Domański, Marta Niewiadomska, Anna Niewiadomska, Izabela Likos, Monika Ozimek, Paweł Doncbach, Ula Wójcikowska, Bartosz Wernik, Marcin Sikora.

Jednym z największych wyzwań okazał się okres choroby i śmierci papieża Polaka. Przez kilkanaście dni cały zespół radia tworzył szczególną ramówkę, wypełnioną wspomnieniami, nauczaniem Jana Pawła II i starannie dobraną muzyką.

W listopadzie 2005 roku, w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym, zmarł prezenter i dziennikarz radia Darek Szyrle – bardzo lubiany przez słuchaczy i współpracowników, prowadzący imprezy charytatywne i „Listę przebojów, złotych przebojów”. Miał niespełna 28 lat.

W ramówce stacji gościł między innymi KPM Andrzej Gąsiorowskiego i Michała Krysiaka, a także audycje dla dzieci, w tym „Komoda małolata”.

2009-2013

Do zespołu radia dołączyli w tym okresie – na dłużej lub krócej - Katarzyna Wiśniewska, Paweł Brzeski, Gabriel Staniszewski, Ewelina Wojda, Żaneta Kowalska, Paweł Zaczek, Krzysztof Pachniewski, Emilia Sierota (później Pachniewska – zbieżność nazwisk nieprzypadkowa), Jan Domański, Weronika Lipka, Aneta Birnbaum.

Pojawiło się kilka nowych audycji – szczególnie związanych z technologią i grami. Były to między innymi FamaHardware i FamaGames; autorzy to Konrad Domański i Jan Domański. Program „Hip hop town” prowadził Daniel Kosmita Janiak. Nadal w ramówce stacji były żelazne punkty – jak wiadomości sportowe, „Sobota z Franiem”, prywatka czy „Spotkania z Bogiem i rodziną”.

W sierpniu 2012 roku zmarł Wiesław Chmielewski – autor nadawanego od 19 lat „Wieczoru bluesowego”.  Był znany nie tylko w Sochaczewie – jego wiedza o bluesie sprawiła, że wygrał kultową „Wielką grę”, był jurorem najpoważniejszych festiwali i dziennikarzem gazety „Twój blues”. Miał 65 lat.

W maju 2013 roku radio poniosło kolejną bolesną stratę – w wielu 72 lat zmarł Sylwester Rozdżestwieński, legenda sochaczewskiego sportu, dziennikarz, nauczyciel, wychowawca, człowiek obdarzony nadludzką pamięcią, chodząca skarbnica wiadomości sportowych ze świata, Polski i Mazowsza. To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych...

Pod koniec 2013 roku nastąpiły zmiany właścicielskie – udziałowcami, a w kolejnym roku jedynymi właścicielami radia zostali Iwona i Paweł Skumiałowie.

2014-2018

Z początkiem 2014 roku, pod nowym kierownictwem, nastąpiły duże zmiany programowe i kadrowe. Prezesem i redaktorem naczelnym radia został Paweł Skumiał. Do zespołu w ciągu roku dołączyły osoby niegdyś związane z rozgłośnią -  Grażyna Bolimowska-Gajda, Izabela Goryniak, Katarzyna Wiśniewska, Aleksandra Skwira, Jarosław Fortuna.

1 września Radio Fama Sochaczew zmieniło nazwę na Radio Sochaczew, co wiązało się z całkowitą zmianą programu, loga, studia. W ciągu kilkunastu pierwszych miesięcy wymieniono większość sprzętu, uruchomiono RDS, pojawiły się profesjonalne procesory, radiolinia, zupełnie zmieniono wystój wnętrz, w którym dominuje, zgodna z barwami loga, biało-szaro-pomarańczowa kolorystyka.

Radio zaczęło realizować studia plenerowe z imprez organizowanych na terenie powiatu – Dni Sochaczewa, Biegów Młodych Olimpijczyków, pikników i innych wydarzeń. Redakcja wyszła też do mieszkańców, organizując lub współorganizując na przykład „Dzień dziecka w stylu retro” z Muzeum Kolei Wąskotorowej (trzy edycje).

W zespole byli także w tym okresie Łukasz Ch-Fu Szewczyk (audycja „Kulturka musi być”), Marek Orzechowski („Jeszcze brunet wieczorową porą”), Albert Orliński („Kamera... akcja!), Grzegorz Ciesielski, Mateusz Winiarski, Justyna Marciniak, Paweł Pajka, Małgorzata Kazur, która, oprócz zajmowania się reklamą i stroną internetową, zapewniała także znakomite zdjęcia z wielu wydarzeń.

W ramówce, na dłużej lub której, zagościły także programy „Dwie na jednego, czyli rozmowy rudo-blond”, Lista przebojów, „Hity z satelity”, Cafe Sztuka.

Z końcem 2016 roku zakończyła się pewna epoka w historii rozgłośni – na „radiową emeryturę” postanowił przejść pierwszy głos Famy – Franciszek Niewiadomski. Kilka tygodni wcześniej z radiem pożegnał się Zbyszek Piasecki.

Obecnie radio tworzą: Paweł Skumiał – prezes Zarządu, szef studia nagraniowego, Iwona Skumiał – członek zarządu, szef agencji reklamowej, Izabela Goryniak, Monika Figut – dziennikarze, Aleksandra Skwira, Grażyna Bolimowska-Gajda, Tomasz Sobieraj, Michał Radkowski – prezenterzy; Tomasz Marciniak – dziennikarz sportowy, prezenter; Katarzyna Żakowska, Małgorzata Wężowska, Barbara Lipińska – reklama i marketing, Jarosław Fortuna – informatyk. Redakcję wspierają dziennikarze Echa Powiatu - Andrzej Wach i Maria Jesiołowska. Stale współpracują Bogusław Kwiatkowski – prowadzący program „O historii przy kawie” i ks. prałat Jan Kaczmarczyk.

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe