Przeprowadzka Prokuratury Rejonowej

  • 12.02.2018, 14:00 (aktualizacja 12.02.2018 14:24)
Przeprowadzka Prokuratury Rejonowej
Już niedługo jedna z ważniejszych sochaczewskich instytucji zmieni lokalizację. Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie, która obecnie mieści się przy ul. 1 Maja 7, dzieląc budynek z Sądem Rejonowym, przeprowadzi się do nowo wyremontowanych pomieszczeń przy ul. Ziemowita 10.

Na zewnątrz budynek mieszczący się u zbiegu ulic Ziemowita i J. Dąbrowskiego wydaje się ukończony. Przez ostatnie miesiące prowadzone tu były intensywne prace remontowe. Obiekt poddany został gruntownym zmianom tak na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jest już nowa elewacja - w odcieniach szarości, a całość ogrodzono.

Gruntowny remont

Nieruchomość sprzed remontu niczym nie przypomina tej obecnej. Wymieniono nie tylko stolarkę okienną i drzwi czy armaturę, ale też podniesiono dach i zamontowano nową kotłownię gazową, wymieniając przy tym również instalację grzewczą. Wykonano zarówno kanalizację sanitarną, jak i wodociągową i ściekową. Wymieniono instalację elektryczną. W budynku pojawiła się też klimatyzacja.

Prokuratorzy będą mieli swoje pokoje, znajdzie się tu oddzielny pokój przesłuchań, a także co jest bardzo istotne „niebieski pokój”, gdzie odbywają się rozmowy specjalistów z dziećmi. Jedno z pomieszczeń – do okazań, posiada zamontowane „lustro weneckie”. Nieruchomość dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym, co ważne, zamontowano windę. W budynku pojawi się potrzebne tak bardzo miejsce na archiwum. Spełnione zostały przy tym wszelkie normy bezpieczeństwa, usprawniające przesłuchiwanie tak świadków, jak i pokrzywdzonych oraz osób oskarżonych.

Kilka lat przygotowań

Warto przypomnieć, iż temat nowej lokalizacji dla sochaczewskiej prokuratury pojawił się w 2013 roku. Dotychczasowe, trudne warunki pracy, przede wszystkim na bardzo ograniczonej powierzchni nie spełniały standardów i wytycznych, związanych z pracą m.in. prokuratorów.

W dwupiętrowym budynku przy ul. Ziemowita przez wiele lat mieściły się wydziały i placówki podlegające Starostwu Powiatowemu w Sochaczewie, a także w mniejszej, niższej części - przychodnie lekarskie. Mieszkańcy jeszcze w 2010 roku załatwiali tu sprawy urzędowe m.in. w Wydziale Komunikacji i Transportu, Wydziale Architektury i Budownictwa czy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Przez pewien czas mieścił się też tu Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Jednak po przeniesieniu wydziałów i PCPR-u do budynku głównego Starostwa przy ul. Piłsudskiego 65, nieruchomość została wystawiona przez Zarząd Powiatu na sprzedaż. Jak to się stało, że budynek przy Ziemowita, stanowiący mienie samorządu powiatowego stał się własnością prokuratury? Otóż ówczesny Zarząd Powiatu otrzymał pismo z Prokuratury Okręgowej w Płocku, w którym wyrażono zainteresowanie obiektami przy ul. Ziemowita. Na sesji Rady Powiatu, która odbyła się w listopadzie 2013 roku, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie darowizny nieruchomości stanowiącej własność powiatu na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na Prokuraturę Rejonową w Sochaczewie. Powodem poszukiwania przez Prokuraturę nowego, obszernego lokum na terenie miasta były oczywiście warunki lokalowe, w jakich muszą pracować prokuratorzy i sędziowie w budynku przy ul. 1. Maja, a które nie są dostosowane do aktualnych potrzeb. Przez moment nawet pojawił się pomysł przeniesienia Prokuratury do remontowanego budynku Urzędu Miasta.

Sochaczewska Prokuratura dziś mieści się na II piętrze budynku Sądu Rejonowego na powierzchni ok. 150 m2, wliczając w to korytarze i toalety. Na Ziemowita tej powierzchni jest zdecydowanie więcej, bo 1 719 m2 (563,63 m2 powierzchnia zabudowy + 1 499,65 m2 powierzchnia użytkowa). Atutem tej lokalizacji są też miejsca postojowe i usytuowanie samych obiektów.

Nie tylko prokuratura

Tymczasem w Sochaczewie trwa remontowy boom, jeśli chodzi o urzędy i instytucje. Dobiega końca remont Urzędu Miasta w Sochaczewie, dzięki czemu np. w nowoczesnym lokalu można udzielać ślubów. Wszystkie wydziały Starostwa, w tym ostatni – Wydział Geodezji i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zostały już przeniesione do jednego budynku urzędu - przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego 65. Trwa budowa nowoczesnej Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, a niebawem Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie zmieni adres. Na przeprowadzce tej ostatniej skorzystają przede wszystkim pracownicy Sądu Rejonowego, którzy odzyskają jedno piętro budynku. Jednak nie na długo, bo dzięki przekazaniu przez samorząd miejski działki, nowa siedziba Sądu Rejonowego będzie mieścić się już za kilka lat u zbiegu ulic Olimpijskiej i Piłsudskiego – na polach czerwonkowskich.

Nowa siedziba Prokuratury spełni wszelkie wymogi i standardy, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli w komfortowych warunkach uzyskać szybszą pomoc w rozwiązaniu ich problemów prawnych.

Czas więc na przeprowadzkę, uroczyste otwarcie i… pracę - w zdecydowanie lepszych warunkach.

 

Anna Syperek

Artykuł pochodzi z tygodnika Echo Powiatu

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pankracy
Pankracy 13.02.2018, 10:34
Na miejscu Sądu Rejonowego po przeprowadzce powinien powstać Sąd Pracy.
Bolo77
Bolo77 12.02.2018, 17:56
Zamiast zrobić te instytucje w jednym budynku jak w Zamościu to teraz latamy od jednego do drugiego ;

Pozostałe