Szkuta – królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej wróciła na wiślane wody - 7 dni na Mazowszu

  • 27.10.2017, 10:19 (aktualizacja 27.10.2017, 11:26)
  • Katarzyna Żakowska
7dni_2017-10-27.mp3
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Porcie Czerniakowskim uroczyście zwodowano szkutę, jednostkę kojarzoną z tradycyjną żeglugą wiślaną. Statek nazwany Darem Mazowsza, ma popularyzować największą polską rzekę oraz ideę żeglugi śródlądowej. To przedsięwzięcie to ukoronowanie Roku Rzeki Wisły na Mazowszu. Szkuta powstała dzięki udzielonemu przez samorząd Mazowsza wsparciu w wysokości blisko 200 tys. zł.

Wodowanie szkuty to jedyna taka akcja w Polsce. Jej budowa trwała pięć miesięcy. Drewniana, płaskodenna łódź powstała w ramach otwartych dla wszystkich warsztatów, w przestrzeni publicznej Dzielnicy Wisła. Szkuta wiślana powstała w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Kadłub łodzi liczy 16 metrów długości i 5 metrów szerokości. Po rozłożeniu steru statek mierzy ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Szkuta posiada tez napęd mechaniczny o mocy 72 km.

Poza tym w audycji:

  • Unijne środki na edukację przedszkolną

  • Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową dla Mazowsza

 

Fot: mazovia.pl

7 dni na Mazowszu to program radiowy przedstawiający przegląd najważniejszych wydarzeń na Mazowszu w minionym

 

Katarzyna Żakowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe