Być może powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż kolejki wąskotorowej!

  • 23.10.2017, 18:00
  • Katarzyna Żakowska
Być może powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż kolejki wąskotorowej! UM
Z inicjatywy posła Macieja Małeckiego, odbyło się spotkanie samorządowców ziemi sochaczewskiej z władzami PKP i reprezentantem Ministerstwa Rozwoju, poświęcone planom budowy ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż torów kolejki wąskotorowej z Sochaczewa do Tułowic i Puszczy Kampinoskiej!

Do spotkania doszło w piątek 20 października w warszawskim biurze naszego posła. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu, gminy Brochów, spółki PKP SA oraz ministerstwa rozwoju. Maciej Małecki wprowadził gości – zwłaszcza tych z PKP i rządu - w aktualną sytuację na naszym terenie. Przypomniał, że obok torów wąskotorówki znajduje się kilkumetrowy pas ziemi, po którym przed laty biegły tory kolei towarowej, te jednak rozebrano, więc nieużytkowany teren można wykorzystać pod budowę ścieżki dla rowerów. Zamiast ruchliwymi ulicami wojewódzkimi - al. 600-lecia, Chopina, Chodakowską i Wyszogrodzką – rowerzyści mogliby dostać się do Chodakowa i dalej Plecewic czy Tułowic, bezpieczną drogą przeznaczoną tylko dla nich i pieszych. Sochaczew zyskałby świetną atrakcję dla mieszkańców, ale też dla turystów.

Prezes PKP SA. Krzysztof Mamiński poinformował, że grunty, po których miałaby przebiegać ścieżka, należą do kierowanej przez niego spółki, ale zadeklarował, że kolej daje projektowi przysłowiowe zielone światło i wesprze starania samorządów na każdym etapie prac przygotowawczych i projektowych. Podobnie dyrektor Biura Obrotu Nieruchomościami PKP SA Dariusz Zduńczyk zadeklarował, że spółka jest gotowa do pracy nad konkretnymi rozwiązaniami i na przyszły tydzień zaprosił reprezentantów miasta, powiatu i gminy Brochów na rozmowy techniczne.

Burmistrz Piotr Osiecki przypomniał, że dla poprawy bezpieczeństwa ruchu lokalnego i rozwoju turystyki w regionie, budowa ścieżki ma zasadnicze znaczenie, a starosta Jolanta Gonta, że choć nie będzie to zadanie łatwe, dużym plusem jest, że PKP ma już wydzielony geodezyjnie pas ziemi, co przy wielu projektach inwestycyjnych stanowi poważną przeszkodę. Do prawa własności nawiązał też doradca Ministra Rozwoju Grzegorz Mickiewicz. Jak powiedział, pierwszym krokiem do starania się o pieniądze na ten projekt jest uzyskanie od PKP prawa do dysponowania gruntem, ale uspokoił, że nie musi to być pełna własność. Do złożenia wniosku unijnego czy starania się o rządową dotację wystarczy umowa użyczenia terenu.

Obecny na spotykaniu wójt gminy Brochów Piotr Szymański poinformował, że jego samorząd nie tylko bardzo poważnie myśli o ścieżce rowerowej, ale na część tej trasy ma już gotowe projekty. Z kolei przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek zadeklarował, że radni przychylnie patrzą na omawiane plany, zatem samorząd będzie gotowy do ewentualnego partycypowania w kosztach przedsięwzięcia.

- Bardzo dziękuję ministrowi Małeckiemu za to spotkanie i inicjatywę. O ścieżce wzdłuż torów kolejki wąskotorowej mówi się w Sochaczewie od lat. Przed nami długa i kręta droga, ale dziś jest wreszcie dobry klimat, by rozpocząć starania o zrealizowanie tego projektu. Świetnie współpracuje się nam ze wszystkimi podmiotami, które mogą być zainteresowane budową ścieżki. Dzięki staraniom ministra Małeckiego dla Sochaczewa zapala się zielone światło w wielu rządowych instytucjach – komentuje burmistrz Osiecki.

UM

Katarzyna Żakowska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe