Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:45
Reklama

Audycje

Miłość, wojna i śmierć
Miłość, wojna i śmierć

"Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.

24.03.2024 12:42
Jej drugi dom
Jej drugi dom

Anna Wasilewska druhna komendant i druhna harcmistrz Agnieszka Wójcik od 50 lat związana z harcerstwem, blisko 40 pełniła funkcję drużynowej. 25 lutego przekazała drużynę swojej następczyni, ale nie rozstała się z harcerstwem. Pytana, jaki sposób znalazła na tak udany związek odpowiada - po prostu powołanie i miłość do dzieci. Starałam się być ich drugą mamą - mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

24.03.2024 11:27
Muzyka i prawo mogą iść w parze
Muzyka i prawo mogą iść w parze

Anielka to młoda wokalistka, która śpiewa z potrzeby serca. To pseudonim artystyczny, ale na pewno nieprzypadkowy. Jak pogodzić muzykę z pracą i zawodem prawnika o tym w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Pozornie nic ich nie łączy, ale okazuje się że to właśnie muzyka pozwala młodej prawniczce odnaleźć się w świecie bezdusznych paragrafów i "poskładać na nowo", przynieść ocalenie w trudnych momentach. Dlatego też w jej sercu gra muzyka. I to właśnie muzyka jest czymś co daje prawdziwą wolność i radość. Z racji, że w młodym wieku wyjechała z rodzinnego miasta do Warszawy, jej teksty są pełne wrażliwości, a otaczająca je muzyka wypełniona jest ciepłem dźwięków i mnóstwem emocji. Autorska twórczość jest jej sposobem na wyrażenie myśli i podzielenie się własną historią anonimowej jednostki w wielkim mieście, którą opowiada – śpiewając. Po wydaniu debiutanckiego singla “Sen”, który spotkał się z uznaniem krytyków i publiczno-ści oraz został obejrzany od momentu premiery aż 170 000 razy, Anielka promuje obecnie drugi singiel - PS Jestem. Utwór opowiada historię Osoby rozerwanej między byciem sobą, a relacją z drugim człowiekiem… Piosenka porusza wiele sfer ludzkiego życia mówi min. O sa-motności, dokonywaniu trudnych wyborów. Angelika Balcerek - magister prawa, studentka wokalistyki estradowej na Akademii Muzycznej Łodzi. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu. Laureatka i finalistka licznych konkursów wokalnych, m.in. II miejsce - 46. Ogólnopolski Konkurs „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie, finalistka konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” 2019, nagroda dziennikarzy za II etap finału konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Sopocie. Pisze teksty oraz współtworzy muzykę. Bartłomiej Czubak - inżynier akustyki, producent, kompozytor, gitarzysta. Laureat ogólnopolskiego konkursu gitarowego „Solo Życia 2017”, gitarzysta zespołu jazzowego „Lay D Funk”, z którym regu-larnie koncertuje w kraju jak i za granicą.

17.03.2024 12:45
Miłość bez jutra
Miłość bez jutra

Agnieszka Cubała -"Miłość bez jutra" - to jej najnowsza książka. Jak studentka SGH rozpoczęła swój "romans" z literaturą? Zaczęło się od pracy magisterskiej, w której pojawił się temat powstania warszawskiego, swoim pomysłem zaintrygowała promotora i tak już zostało. Temat powstanie warszawskiego nieustannie do niej powraca i pozwala odkrywać dotąd nieznane historie rodzinne. Miłość w cieniu wojny. Wzruszające historie o prawdziwym uczuciu w najcięższych czasach - czytamy w opisie wydawcy. Agnieszka Cubała znów porusza serca. Bohaterowie jej najnowszej książki doświadczyli miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać – za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy. Cubała maluje obraz silnych uczuć, które rodziły się i trwały mimo okrucieństwa wojny, przypominając nam, że miłość nie zna granic. Ta poruszająca książka to zbiór historii opartych na faktach – opowiada o prawdziwych ludziach, którzy w obliczu niewyobrażalnych wyzwań, potrafili kochać, dawać ciepło i zrozumienie. Autorka śledzi losy wybranych postaci i ich romantycznych relacji, analizując fenomen miłości, która pojawiała się nagle lub istniała jeszcze przed wojną i trwała, mimo okrutnych realiów, w świecie pozbawionym nadziei. Wśród bohaterów książki znajdują się znani poeci, pisarze i artyści, tacy jak Stanisława Fleszarowa-Muskat, Tadeusz Borowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wiera Gran, Hanka Ordonówna, Witold Zacharewicz, a także rodzice reżysera Romana Polańskiego czy też osoby będące pierwowzorami bohaterów filmów „Popiół i diament”, „Mała Moskwa” i „W zawieszeniu”. Agnieszka Cubała – pisarka, pasjonatka historii powstania warszawskiego, absolwentka warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, w której studiowała Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne oraz Zarządzanie i Marketing. To na SGH zaczęła się jej przygoda z tematem powstania warszawskiego – napisała pracę magisterską, która stała się jej książkowym debiutem. Przez wiele lat zajmowała się marketingiem, łącząc to zajęcie z pracą nad kolejnymi publikacjami: Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego; Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy; Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia; Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim; Miłość’44; Piaseczno’44. Miasto i ludzie; Kobiety’44, Warszawskie dzieci’44; Sportowe dzieje Piaseczna. Opracowała także hasła autorskie do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego, konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa Powstanie’44, współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego przy realizacji prac nad ekspozycją stałą placówki.

17.03.2024 12:06
Gdzie ci mężczyźni?
Gdzie ci mężczyźni?

Czy rzeczywiście współcześni mężczyźni przechodzą kryzys? Z jakimi problemami zgłaszają się do gabinetów lekarskich? Kult ciała i odpowiedni poziom testosteronu, na czym polega ta zależność? Co szkodzi współczesnym mężczyznom? Na te pytania odpowiada doktor Ewa Kempisty-Jeznach w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Ewa Kempisty-Jeznach jest uznaną specjalistką chorób wewnętrznych. W Niemczech zdobyła tytuł Specjalisty Medycyny Ogólnej. Jest jedynym w Polsce lekarzem medycyny męskiej z międzynarodowym certyfikatem Männerärztin CMI. Ponadto w Chinach zdobyła certyfikaty z zakresu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Akupunktury. Pracowała w najlepszych klinikach endokrynologii w Polsce. Przez 32 lata prowadziła we Frankfurcie nad Menem własną Klinikę Medycyny Męskiej. Jest założycielką Poradni Medycyny Zdrowia Mężczyzn w Polsce Swissmed Gdańsk oraz Polskiego Towarzystwa Promocji Medycyny Męskiej "Achilles". Obecnie pracuje w warszawskim szpitalu Medicover jako Kierownik Kliniki Medycyny Wellness. Jest autorką książek "Testosteron. Klucz do męskości", "Książka tylko dla mężczyzn" i "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne". Najnowsza książka "Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne" ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka w marcu 2023 r.

10.03.2024 12:44
Nie tylko o polowaniach
Nie tylko o polowaniach

Romuald Ozimek - myśliwy z tytułem doktora i ponad 50-letnim stażem, honorowy prezes Koła Łowieckiego Nr 1 "Bzura". Na jakie ptaki i zwierzęta polują myśliwi? Dlaczego na ptaki, skoro ornitolodzy protestują? Myśliwi kontra rząd. Czego oczekują obie strony? Czy chodzi o przywileje myśliwych czy o zachowanie równowagi w przyrodzie - o tym i nie tylko w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą.

10.03.2024 11:12
Ma 15 lat i pierwsze sukcesy wokalne na swoim koncie
Ma 15 lat i pierwsze sukcesy wokalne na swoim koncie

Kornelia Patro - młoda, piętnastoletnia, utalentowana wokalistka z Kielc. Właśnie promuje swój najnowszy singiel "Być sobą". Od najmłodszych lat, konkretnie od przedszkola, wykazywała mocno wyczuwalny magnetyzm w kierunku sceny. W początkowym okresie w sferze jej zainteresowań głównie był teatr. Przez wiele lat, aż do okresu średnich lat szkoły podstawowej uczęszczała na zajęcia do kieleckiego Teatru Laki i Aktora Kubuś. Pokłosiem tamtego okresu był późniejszy, cykliczny udział w porannej audycji kierowanej do dzieci na antenie jednej z lokalnych rozgłośni radiowych. Jednak lata mijały, osobowość zaczęła się kształtować… stopniowo, acz systematycznie. W jej życiu coraz ważniejsze miejsce zaczęła zajmować muzyka. Sukcesywnie. Od dziecinnych fascynacji w stronę szeroko pojętej klasyki muzyki rockowej. To był proces. Led Zeppelin, Motley Crue, Guns n’ Roses, AC/DC, Black Sabbath, Aretha Franklin, Joan Jett, The Cult i wiele, naprawdę wiele innych klasycznych zespołów i wykonawców. Powoli ale konsekwentnie zaczęła zanurzać się w niezmierzoną otchłań muzyki i odkrywać mnogość gatunków i styli. Przyszedł czas na festiwale i konkursy. Z najważniejszych osiągnięć, bo tylko na te starczy tu miejsca, warto wspomnieć o następujących: Grand Pirx - Nagroda Osobowość Roku 2021 festiwalu Scena Dla Ciebie, Złota Jodła w 48 Międzynarodowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, zwyciężczyni Szansy na Sukces – odcinka Big Day i Loka. Występuje na wielu imprezach charytatywnych oraz benefisach. Jest już rozpoznawalna w kieleckich środowiskach artystycznych. Jednak to nie wystarcza. Cały czas doskonali swój głos pod kierunkiem kieleckich trenerów wokalnych. W międzyczasie dołącza do kieleckiego zespołu heavy metalowego Authority jako wokalistka. Formacja ma już na koncie EP-kę i dwie płyty długogrające. Charyzmatyczny wokal Kornelii wnosi powiew świeżości do muzyki zespołu a utwory nabierają nowego oblicza. Muzyka to jej szczera pasja której oddaje się w każdej wolnej chwili. Bardzo chętnie czyta też biografie znanych muzyków a także książki o historii muzyki np. Riot Grrrl i o ruchu punkowym. Ma na swoim koncie projekty solowe singiel Teraz Ja oraz nagrany ostatnio Być Sobą. Do tego ostatniego napisała samodzielnie tekst, a muzykę napisał kolega z zespołu Michał Krzemiński. Utwór nagrany został ze wszystkimi muzykami Authority.

03.03.2024 12:44    1
Zamiana ról, czyli kiedy przestajesz być księżniczką
Zamiana ról, czyli kiedy przestajesz być księżniczką

Natalia Bieniek - "Zamiana ról", czyli opowieść o tym, kim zostajesz wbrew swojej woli. Co się wydarzy, nim rozwiążesz zagadkę. Tak w wielkim skrócie można przedstawić historię opisaną przez Natalię Bieniek w jej najnowszej powieści. Alicja żyje jak w bajce, jest współczesną wersją księżniczki. Razem z mężem biznesmenem mieszka otoczona luksusem w penthousie na warszawskim Żoliborzu, stać ją na wszystko. Ale nawet najgładsze powierzchnie, jeśli spojrzeć na nie uważnie, kryją pęknięcia. Okazuje się, że mąż nie mówił jej wszystkiego. Natalia Bieniek urodziła się i wychowała w Łodzi. Z wykształcenia anglistka, obecnie pracuje jako copywriter. Debiutowała w 2002 na łamach Esensji opowiadaniem "Diabeł Morski", które ukazało się również w języku angielskim oraz hiszpańskim. W 2014 roku wydała powieść obyczajową "Uśpione marzenia", a potem kolejne, „Dom na skraju lasu”, „Dom sekretów”. Mieszka z mężem i córką w Warszawie. Jej najnowsza to powieść to „Zamiana ról”.

03.03.2024 11:46    1
Taki dobrany duet
Taki dobrany duet

Mag & Greg Project duet cenionych krakowskich artystów ze sceny blues-rockowej – wokalistki Magdy Hanausek i gitarzysty Grzegorza Grybosia. Właśnie światło dzienne ujrzała ich wspólna płyta – „At Night”. Greg - jeśli spotkają się ludzie, którzy "nadają na tych samych falach", to mogą wspólnie pracować, spełniać swoje marzenia i realizować się - w tym przypadku - muzycznie. Płytę duetu Mag & Greg Project nie sposób zamknąć w obrębie jednego nurtu muzycznego, całość jest mocno eklektyczna, od surowych brzmień rocka przez indie rock po elektronikę. Na płycie znajdują się utwory instrumentalne oraz piosenki w języku polskim i angielskim. Materiał "At night" skomponował i zaaranżował Grzegorz Gryboś, słowa napisała Magda Hanausek. Singiel promujący "At night" o takim samym tytule wywodzi się z tradycyjnego nurtu rockowego. W utworze "At night" na basie zagrał Stu Hamm znany ze współpracy takimi muzykami jak Joe Satriani czy Steve Vai, na perkusji Atma Anur, który pracował min. z Gregiem Allmanem czy Richie'em Kotzenem. Magda Hanausek - krakowska wokalistka blues rockowa, autorka tekstów, kompozytorka, laureatka Szansy na Sukces, półfinalistka XIII edycji Mam Talent. Jest samoukiem, przygodę z muzyką rozpoczęła w roku 2004 w klubie Awaria jako support Jurka Bożyka. W kolejnych latach występowała w kraju i za granicą z zespołem Bloody Mary. Owocem tej współpracy jest płyta "Growing up honest". Brała udział w wielu festiwalach muzycznych między innymi Rawa Blues Festival, Summer Jazz Festival. Obecnie współpracuje między innymi z gitarzystą Grzegorzem Grybosiem, producentem Tomaszem Dzieniem T. Dayem, zespołem Soul Finger, Hot Swing oraz West Band. Najchętniej porusza się w nurcie blues rockowym, ale chętnie śpiewa również jazz, folk oraz country. foto.: Rafał Nowicki

25.02.2024 12:50
Wszystko dla Iłowa
Wszystko dla Iłowa

Za nimi wydarzenia i projekty związane z postacią Aleksandra Sochaczewskiego, a przed nimi konkurs historyczny na drzewo genealogiczne rodziny "Rodzinne sagi". Wspólne działania Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Wanda Dragan - jest inżynierem rolnictwa, magistrem ekonomii. Ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej, resocjalizacji oraz socjoterapii dzieci i młodzieży. Przez 30 lat pracowała w Domu Dziecka jako wychowawca. Odznaczona medalem Pro Mazovia. W latach 2002 – 2006 była Przewodniczącą Rady Gminy w Iłowie, zaś od 2010 roku jest radną Rady Powiatu w Sochaczewie. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Odznaczona medalem Pro Mazovia. Sławomir Ambroziak - historyk, animator wydarzeń kulturalnych.

25.02.2024 11:24
To jej Aura
To jej Aura

Subtelne, nastrojowe dźwięki i metafizyczne teksty - to jej znak rozpoznawczy. Kasia Lisowska - wokalistka, pianistka, kompozytorka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka, wykładowca i wicedyrektor ds. Kształcenia w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; prowadzi własną szkołę muzyczną MELODIA, w której kształcą się wokalnie dzieci, młodzież i dorośli. W kwietniu 2021 roku wydała swoją debiutancką płytę pt. „Linia Życia”, która zebrała bardzo dobre recenzje i uznanie słuchaczy. Aura" to drugi album studyjny Kasi Lisowskiej. Płyta zawiera osiem autorskich utworów, których tytuły stanowią nazwy kolorów symbolizujących paletę barw ludzkiej aury. Każdy z nich jest osobistym wyznaniem artystki, która śpiewa o uczuciach, doświadczeniach i świadomej drodze do osiągnięcia balansu w życiu. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o najnowszej płycie "Aura" oraz otwieraniu nowych przestrzeni dla siebie i swojej muzyki. "Aura" to płyta pełna subtelności i nastrojowości. To podróż w głąb siebie, terapia muzyką, prosto z serca, w której zwycięża miłość. Utwory zostały zaaranżowane i zaśpiewane w stroju 432 Hz, co dodaje utworom głębi brzmienia i przestrzeni, wpływając na odbiór i wrażliwość słuchacza. Muzyka artystki łączy w sobie elementy popu, jazzu i muzyki klasycznej. To płyta dla wszystkich, którzy szukają piękna, prawdy, ukojenia i nadziei w muzyce. W nagraniu „Aury” wzięli udział znakomici muzycy polskiej sceny muzycznej: Piotr Żaczek-gitara basowa, fretless Wojtek Stanisz- gitara basowa Przemek Kuczyński- perkusja Kuba Chmielarski- gitara Piotr Krzemiński- flugelhorn Za oryginalne aranżacje, produkcję muzyczną, fortepian, background vocals, mix i mastering odpowiada Łukasz Kowalski. Na co dzień współpracuje z wieloma artystami, na stałe koncertuje z Andrzejem Piasecznym

18.02.2024 12:46
Spring Light z Brwinowa
Spring Light z Brwinowa

Grają w składzie: Dominik Strzelec, Karol Kostjan, Michał Wojciechowski, Andrzej Bartczak. Wokalistą grupy jest Dominik Strzelec - niewidomy od urodzenia, mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie. Pozostali członkowie grupy też przez pracę związani są pośrednio lub bezpośrednio z Domem Pomocy Społecznej w Brwinowie.

18.02.2024 11:42
Kobiety piszą i czytają
Kobiety piszą i czytają

Manula Kalicka, pisarka, właścicielka agencji literackiej Manuskrypt, była dziennikarka „Polityki”. Debiutowała w roku 2002 powieścią „Tata, one i ja”, która w konkursie zorganizowanym przez Klub Świata Książki i magazyn Elle, zdobyła nagrodę Złote Pióro 2002. Jest autorką m.in. powieści „Szczęście za progiem”, „Wirtualne zauroczenie”, „Kochaj i tańcz. 20 lat wcześniej”, „Na rozkaz serca” (jako Adela Wyrwał), „Gdzie jest głowa Emily Kay?”, „Dziewczyna z kabaretu”, ‘Tutto Bene” „Wszystkie kochanki naszego taty”, „Koniec i początek” oraz „Jej drugie życie”. Ostatnio wydany tom to „Między tobą a mną”. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą dzieli się swoją wiedzą nie tylko na temat warsztatu pisarskiego, ale również rynku wydawniczego.

11.02.2024 12:06
O psach ratownikach - prawdziwa historia
O psach ratownikach - prawdziwa historia

„TOPR. O psie, który został ratownikiem”. Tę książkę pisała dla młodych czytelników pod czujnym okiem ratowników TOPR-u. Co prawda historia jest fabularyzowana, ale dotyczy ratowania ludzi, więc nie może tam być żadnych nieścisłości. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą o powiada o bohaterach swojej książki. To jej druga książka dla dzieci. Beata Sabała-Zielińska jest rodowitą zakopianką. Dziewczyna z gór. Dziennikarka. Przez 12 lat pracowała dla Radia ZET, gdzie przygotowywała relacje z Podhala. Słuchacze radia mogą ją znać jako "głos z Zakopanego". Obecnie jest redaktor naczelną magazynu "Polski Region Pieniny". Potrafią przeszukać lawinisko kilkaset razy szybciej niż człowiek, dlatego są niezastąpione. Ale uczą się tego długo i cierpliwie! Szkolą się całe życie. Od szczeniaka do emerytury, przy czym już od małego muszą się wyróżniać – odwagą, ciekawością świata i … odpowiednim rodowodem. Bo psy, które mają zostać ratownikami TOPR-u wybierane są z najlepszych miotów, z najlepszych hodowli psów użytkowych. Dlatego szczeniak potrafi kosztować nawet kilka tysięcy euro! To prawdziwy skarb, który trafia w szczególne ręce. W ręce przewodnika, czyli ratownika zajmującego się szkoleniem psa. Od tego momentu ta dwójka staje się nierozłączna. Razem służą, razem żyją, razem się starzeją. Gdy pies odchodzi na emeryturę zostaje w domu swojego przewodnika, pod jego czułą opieką. Do końca swojego życia pies ma także opiekę i wsparcie TOPR-u, bo to kolega, partner, członek elitarnego zespołu.

04.02.2024 13:15
K.A.S.A. - zakładam kapelusz, kiedy pracuję
K.A.S.A. - zakładam kapelusz, kiedy pracuję

Krzysztof "K.A.S.A." Kasowski rocznik 1970 roku. Jego najpopularniejszy utwór to bez wątpienia "Maczo" - dzięki piosence z 2000 roku na dobre zapisał się w pamięci słuchaczy, jak się okazuje, nie tylko swoich rówieśników! Dziś w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada nie tylko o kulisach powstawania swoich wcześniejszych utworów, ale również tych najnowszych. Jak przyznaje sporo w tych tekstach sarkazmu i ironii. K.A.S.A. ma dystans do siebie i świadomość upływającego czasu, nie stara się na siłę być modnym, po prostu takie są jego muzyczne upodobania. Na antenie Radia Sochaczew jego najnowsze piosenki - premiera utworu "Zatańczmy? I nie tylko. „Dobry Czas” to mocno taneczna propozycja Krzysztofa KASY Kasowskiego na karnawał. Towarzyszy mu grupa „Just 4 FunK”, złożona z muzyków z tak różnych środowisk jak rock, metal, jazz czy hip hop. Postanowili połączyć siły, by przeżyć wspólnie dobry czas - oczywiście robiąc to tylko i wyłącznie dla kasy;-) Grzegorz „Ornette” Stępień (ex Oddział Zamknięty, Dorosłe Dzieci ) - gitara basowa, produkcja muzyczna Paweł „Gunsess” Oziabło (Oddział Zamknięty, Schody, Dorosłe Dzieci ) - gitara Tomasz „Webster” Świder - rap, produkcja muzyczna Chórki: Katarzyna Godzisz Lila Kowalska Pomysł na wspólne nagrania powstał podczas sesji studyjnych do innego nietypowego projektu - Dorosłe Dzieci (którego K.A.S.A. jest fanem). W planach Just 4 FunK mają kolejne nagrania nie tylko w stylu funk ale również reggaeton czy nawet latino jak choćby kolejny planowany utwór pt. „Zatańczmy” w klipie, do którego zobaczymy aktorki z krakowskiego teatru Burleska.

04.02.2024 13:04
Moja wnuczka
Moja wnuczka

Lucyna Olejniczak, pisarka, krakuska zakochana w rodzinnym mieście i wnuczce Emilii. Jako pisarce popularność przyniosły jej cykle powieściowe ‘Kobiety z ulicy Grodzkiej”, „Apteka pod Złotym Moździerzem” i saga średniowieczna „Lilie Królowej”.

21.01.2024 12:45
Rozśpiewana gmina
Rozśpiewana gmina

Małgorzata Kunz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie i członkowie zespołów muzycznych działających w GOK-u.

21.01.2024 11:10
Nie da się zapomnieć o przeszłości
Nie da się zapomnieć o przeszłości

Aneta Krasińska - "Za głosem nienawiści", to drugi tom sagi, pierwszy nosił tytuł "Za głosem miłości". To mają być powieści bliskie życiu, a dramatycznych wydarzeń w nim nie brakuje - zapewnia autorka. Kobiety potrafią walczyć o swoje szczęście. Właśnie taka jest Luiza bohaterka powieści. Gdy szczęście miewa wysoką cenę...Ucieczka z Warszawy na podlaską wieś otwiera nowy rozdział w życiu Luizy. Jednak kłopoty nie omijają jej nawet tam. Samotne wychowywanie syna nie jest łatwe, a szkole, w której znalazła pracę, grozi zamknięcie. Do tego nastaje pandemia, która przysparza kolejnych życiowych komplikacji. Ale Luiza ma dla kogo żyć i nie waha się ryzykować. Czy mimo wsparcia przyjaciół uda jej się osiągnąć upragnioną stabilizację i bezpieczeństwo? Czy demony przeszłości wreszcie zostaną pokonane i usuną się w cień?

14.01.2024 12:52
Gołębie dają radość, a jaka uczta dla oczu!
Gołębie dają radość, a jaka uczta dla oczu!

Marek Kacprzak - hodowca gołębi ozdobnych. To wyjątkowe hobby, szkoda, że staje się bardzo niszowe - mówi w rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą. Ile może kosztować gołąb okaz rzadki, z tytułami mistrzowskimi, rasowy?

14.01.2024 11:06
Na czym polega gra w ludzi? Kim są jej ofiary?
Na czym polega gra w ludzi? Kim są jej ofiary?

Ewa Minge to projektantka mody, autorka książek, osobowość medialna, obecna w show-biznesie od wielu lat. "Gra w ludzi", "Furtka do piekła", "Decydująca runda" - cykl powieści jej autorstwa. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o swojej najnowszej powieści, która stanowi ukoronowanie cyklu, a także o świecie mody oraz show biznesu, a którym przestępcze afery nie są niczym wyjątkowym. Jak potoczą się losy głównej bohaterki Anny? Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. Po akcji na Syberii Anna próbuje zorganizować sobie życie wraz z rodziną u boku Małgorzaty. Stany depresyjne mijają, wraca poczucie bezpieczeństwa, ale choć sprawy układają się idealnie, Anna zaczyna mieć wrażenie zamknięcia w złotej klatce. Jej dyskomfort potęguje odkrycie, iż Setha śledzi każdy jej krok. Była policjantka podejmuje więc decyzję o powrocie do Polski. Nie wytrwa w niej długo – ulegnie prośbom Sethy, by jeszcze raz wziąć udział w grze w ludzi i pomóc międzynarodowym służbom złapać jej najważniejszego organizatora. Bogactwo, modeling, prostytucja i handel ludźmi – dziewczyna ponownie wkracza w taki świat. Jak zakończy się Decydująca runda i kto będzie triumfował w tej grze? Komu Anna powinna zaufać, skoro nawet Setha nie jest z nią szczera? Czy Robert kolejny raz zachowa się podle? A może to jednak szejk Zahir od zawsze działał na dwa fronty?

07.01.2024 12:10
Lśniąco i błyszcząco
Lśniąco i błyszcząco

Anna Orzeszek - kosmetolog o tym, jakie zabiegi i makijaż można wykonać w domu przed wyjściem na Sylwestra.

31.12.2023 12:58
Reklama
Reklama