Zmarł ks. prałat Józef Kwiatkowski

  • 29.12.2016, 11:15 (aktualizacja 29.12.2016 15:13)
  • Paweł Pajka
Zmarł ks. prałat Józef Kwiatkowski
Dziś zmarł ks. prałat Józef Kwiatkowski, od 2012 roku Honorowy Obywatel Sochaczewa, budowniczy kościoła w Boryszewie, człowiek powszechnie szanowany i lubiany. Kapłanem był przez 59 lat.

Ks. Prałat Józef Kwiatkowski - były Proboszcz parafii M.B. Nieustającej Pomocy i Dziekan dekanatu urodził się 18 września 1933 roku w Topólnie. Szkołę Podstawową i liceum ukończył w Gąbinie, tam też w roku 1952 otrzymał maturę. Wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Jego Eminencji Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecie w Archikatedrze Warszawskiej 1 sierpnia 1957 roku. Służył Ludowi Bożemu w Archidiecezji Warszawskiej jako wikariusz w parafiach: Stanisławów, św. Ducha – Łowicz, Marki k/Warszawy, św. Józefa – Warszawa, Koło, św. Stanisława Bp. Męczennika, św. Floriana – Warszawa, Najczystszego Serca NMP – Warszawa, św. Wojciecha – Warszawa. W lutym 1980 roku rozpoczął posługę duszpasterską w Sochaczewie - Boryszewie gdzie został mianowany proboszczem Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podjął bardzo trudną w tamtych czasach budowę kościoła. Mimo niesprzyjających warunków, dzięki ks. Proboszczowi i zaangażowaniu parafian, budowa posuwała się sprawnie naprzód. Dnia 29 września 1987 roku, Jego eminencja Józef Kardynał Glemp Prymas Polski wmurował Kamień Węgielny. Po piętnastu  latach trudu ks. Proboszcza i Parafian świątynia została wykończona. W dniu 28 czerwca 2003 r. Jego Ekscelencja Biskup Alojzy Orszulik – Pasterz Diecezji – dokonał Konsekracji Świątyni. Budowla ta służy lokalnej społeczności i pozwala w sposób komfortowy – sprawować obrzędy religijne

Ks. Prałat Józef Kwiatkowski przez całe swe życie wraz ze szczególnymi dla głębokiej pobożności cechami poprzez posługę kapłańską tworzył i tworzy wspólnotę Ludu Bożego. Jego zasługi dla lokalnej społeczności Sochaczewa są trudne do przecenienia. Wspierał duchowo i materialnie osoby prześladowane przez totalitarny reżim w okresie PRL. Zawsze wierny nauczaniu kościoła jest przyjacielem wszystkich potrzebujących – troszczy się o każdego parafianina jak również o mienie parafialne. Jest wychowawcą całych pokoleń dzieci i młodzieży, które teraz niejednokrotnie swoim życiem zaświadczają o właściwym wychowaniu. Obecnie Ks. Prałat Józef Kwiatkowski pracuje w Parafii Św. Wawrzyńca w Sochaczewie gdzie znalazł przystań na czas zasłużonej emerytury. W swojej posłudze zawsze wykazuje się stosownym wyczuciem i skromnością.

Ksiądz Prałat Józef Kwiatkowski to osoba powszechnie znana, szanowana i lubiana. Za swoją niezłomną postawę i gigantyczną pracę na rzecz rozwoju społeczności lokalnej zasługuje na tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Sochaczew”.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta przyznano uchwałą Rady Miasta na sesji w dniu 16 maja 2012 roku.

Zmarł 29 grudnia 2016 roku. 

Biogram opracował Urząd Miasta w Sochaczewie

 

Paweł Pajka
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe