Zmarł Leszek Nawrocki

  • 02.01.2018, 13:28 (aktualizacja 02.01.2018, 13:34)
  • Izabela Goryniak
Zmarł Leszek Nawrocki
Bardzo smutna informacja dotarła do nas na początku roku. W nocy z 1 na 2 stycznia zmarł Leszek Nawrocki, uznany historyk, kronikarz dziejów ziemi sochaczewskiej, wieloletni współpracownik naszej redakcji. Miał 60 lat.

Leszek Nawrocki urodził się w 1957 roku. Był absolwentem LO im. F. Chopina a następnie wydziału historii na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach został kierownikiem żyrardowskiego oddziału Archiwum Państwowego, był nauczycielem historii, a w latach 1983-2007 pracował w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, pełniąc funkcję kustosza.

Był autorem wydawnictw i opracowań historycznych, badaczem przeszłości miasta. Jego rozległa wiedza historyczna pozwalała mu z dużym powodzeniem zajmować się zarówno historią powszechną, jak i tą lokalną. Wniósł ogromny wkład w kompletowanie wiedzy na temat bitwy nad Bzurą oraz dawnych dziejów naszego miasta. Jego książki "Sochaczew na starej fotografii" oraz "Kalendarium wydarzeń historycznych na ziemi sochaczewskiej" do dziś służą uczniom, studentom oraz innym autorom poszukującym informacji o dziejach naszego miasta.

Oprócz historii, jego drugą wielką pasją była fauna i flora. Zdając na studia długo wahał się między tymi dziedzinami. Ostatecznie zwyciężyła historia, ale zainteresowania biologią pozostały. Ich efektem był dziesięciokrotny udział w teleturnieju Wielka Gra, w którym siedem razy był jego zwycięzcą.

Od 34 lat chorował na stwardnienie rozsiane. Każdego dnia walczył z nią na różne sposoby. Jednym z nich była praca naukowa, która zaowocowała m.in. ostatnią książką o bitwie nad Bzurą. Ostatnie dzieło Leszka  "Bitwa nad Bzurą na terenie powiatu sochaczewskiego” miało swoją premierę 11 listopada br.

Izabela Goryniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe