Spotkanie w sprawie wymiany pieców

start 16.04.2018 godz. 18:00

Miasto Sochaczew

Lokalizacja: Sochaczew, Kramnice Miejskie ul. 1 Maja 21

16 kwietnia o godzinie 18.00 w kramnicach miejskich przy 1 Maja 21 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące możliwości wymiany starych pieców na nowe, znacznie bardziej ekologiczne. To propozycja nie tylko dla osób prywatnych, lecz także wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni. Miasto ma bowiem szansę na zdobycie unijnej dotacji na ten cel.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych ogłosiła konkurs, w którym można pozyskać dofinansowanie, do 80 procent kosztów kwalifikowanych, na wymianę urządzeń grzewczych. Chce w ten sposób wesprzeć lokalne samorządy i osoby indywidualne w walce o czyste powietrze, a niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na jego jakość jest to, czym palimy w piecu. A nieraz trafiają do niego butelki po napojach, szmaty, odpadki kuchenne, wszystko co zalega w domu. W walce ze smogiem na pierwszy plan wysuwa się jak najszybsze pozbycie się starych pieców i przejście na paliwa ekologiczne.

Podczas spotkania dowiemy się, kto, kiedy i na jakie działania może otrzymać unijną dotację. Ścisła współpraca z mieszkańcami jest warunkiem koniecznym powodzenia całej operacji, gdyż to właśnie samorząd sporządzi listę rodzin zainteresowanych wymianą pieców i w ich imieniu złoży wniosek o dotację. Mazowiecka Jednostka – zgodnie z regulaminem konkursu - nie przyjmie wniosku od osoby prywatnej, ponieważ uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie są samorządy, związki międzygminne i stowarzyszenia.

Na co można otrzymać dofinansowanie? W ramach konkursu wsparcie udzielane będzie na wymianę kotłów, pieców i innych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych, w lokalnych kotłowniach zasilających kilka budynków oraz kotłowniach osiedlowych. Co istotne, do dofinansowania można będzie wliczyć także koszt podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej.

Mieszkańcy muszą się jednak liczyć z tym, że każdy będzie musiał zapewnić wkład własny i nie będą to tylko środki finansowe potrzebna na wymianę pieca. Budynki zakwalifikowane do projektu będą musiały posiadać tzw. świadectwo energetyczne, a te które ich nie mają przejść tzw. audyt energetyczny.

Maksymalny poziom dofinansowania to 80 procent kosztów kwalifikowanych projektu. MJWPU rozdysponuje w konkursie niemal 12,5 mln zł. Jeden samorząd może dostać maksymalnie 1,5 mln złotych. Nabór wniosków ruszył 30 marca i potrwa do 6 czerwca. Listę zwycięskich projektów jednostka ogłosi w październiku. Informacji o spotkaniu udzielają Wydział Ochrony Środowiska oraz Wydział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, tel.: (46) 862-27-30, 862-22-35, 862-22-75

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.