Sukces sochaczewskiego musicalu

  • 27.05.2018, 17:17 (aktualizacja 28.05.2018, 12:08)
  • Izabela Goryniak
Sukces sochaczewskiego musicalu
„Niepodległa. I iskra tylko” to tytuł pierwszego w pełni autorskiego musicalu, który w sobotę 26 maja został wystawiony przez Sochaczewskie Centrum Kultury na specjalnie w tym celu przygotowanej scenie letniej na tyłach budynku przy ul. 15 Sierpnia 83. W produkcję zaangażowane były praktycznie wszystkie sekcje działające w SCK.

Muzykę skomponował młody twórca Jakub Krukowski. Choreografią zajęły się instruktorki zespołu Abstrakt pod kierunkiem Moniki Osieckiej-Jaworskiej, multimediami i oświetleniem  Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych Gamida Ibadullayeva, młodych aktorów teatru Maska przygotowali Dawid Żakowski i Jolanta Kawczyńska (wokalnie), ścieżkę dźwiękową zagrała na żywo orkiestra Camerata Mazovia, a scenografią zajęła się Emilia Zielińska. Jak mówi dyrektor SCK Artur Komorowski, jednocześnie dyrygent orkiestry, w przygotowania zaangażowani byli właściwie wszyscy pracownicy Centrum, ponieważ jest to przedsięwzięcie ogromne i wymagające znakomitej koordynacji i dużego nakładu sił. - Sam długie lata pracowałem w teatrze i było moim marzeniem zrobienie jakiegoś musicalu. Pierwsze próby w tym kierunku podjęliśmy przy musicalu „Fabryka”, a teraz chcemy, aby było całkowicie profesjonalnie, czyli z organizacją i pełnym podziałem ról. Na pomysł zorganizowania takiego przedsięwzięcia wpadliśmy niemal równolegle z panią Moniką Osiecką-Jaworską no i tak się to dalej potoczyło – opowiada Artur Komorowski.

W spektaklu wystąpili aktorzy teatru Maska, zespół Abstrakt, orkiestra Camerata Mazovia, Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 PP z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą i gościnnie Ewa Bonecka, pochodząca z Sochaczewa aktorka. Dramatyzmu i głębi musicalowi dodawały specjalnie nakręcone do celów spektaklu filmy, których autorami są Franciszek Bednarczyk i Gamid Ibadullayev.

Autorem scenariusza jest Dawid Żakowski. Klasyczne teksty literackie są pretekstem do podróży przez polską historię od rozbiorów po współczesność. - Retrospektywa jest przedstawiona za pomocą różnych, często bardzo nowoczesnych środków wyrazu, ale bywa też lirycznie i dramatycznie – mówi dyrektor SCK. - Staraliśmy się te wszystkie elementy tak zgrać, aby przekazać je w formie atrakcyjnej szczególnie dla młodzieży. Zaangażowaliśmy w przygotowania przede wszystkim osoby z Sochaczewa. Warto wiedzieć, że pięć tekstów do oryginalnych piosenek napisał Paweł Rozdżestwieński.

Wszystkie te elementy wymagały długich miesięcy przygotowań, koordynacji, zaangażowania – ale zagrały doskonale. Zobaczyliśmy spójny, profesjonalny, na bardzo wysokim poziomie spektakl. – Jestem podwójnie wzruszony – mówił burmistrz Piotr Osiecki. – Raz, że się to odbyło w Sochaczewie i ten wieczór na pewno będzie wspominany przez wiele lat, zarówno przez tych, którzy występowali, jak i przez licznie zgromadzoną publiczność. A dwa – to wszystko zrobili mieszkańcy Sochaczewa!

- Jestem szczęśliwy – podkreślał reżyser Dawid Żakowski, który przez chwilę pojawił się także na scenie. – To było wyzwanie, ale udało się wszystko. Pracowaliśmy nad tym pół roku, zaangażowaliśmy się wszyscy – było warto.

Główne role w spektaklu zagrali Ewa Bonecka, Marysia Fornalska i Mateusz Witkowski, a w sumie zespół wraz z orkiestrą liczył ponad 70 osób. Do tego oświetlenie, dokumentacja, przygotowanie sceny, nagłośnienie, koordynacja – można powiedzieć, że prace zaangażowały co najmniej sto osób! Gratulacje dla całego zespołu.

A dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w premierze mamy dobrą wiadomość – spektakl ma być wystawiony jeszcze dwukrotnie. Nie można go przegapić.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania naszej relacji

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Izabela Goryniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe