Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:06
Reklama

Udany jubileusz sochaczewskiej Dwójki

W piątek 18 maja Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie uroczyście świętowała stulecie swojego istnienia. Uroczystości miały zarówno formalną, choć niepozbawioną humorystycznych akcentów, jak i zupełnie rozrywkową stronę. Uczestniczyło w niech wielu dawnych nauczycieli i absolwentów.
Udany jubileusz sochaczewskiej Dwójki

Święto rozpoczęło się mszą świętą odprawioną przez proboszcza boryszewskiej parafii ks. Jacka Skrobisza. Następnie w sali gimnastycznej szkoły spotkali się nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście, wśród których byli przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek, burmistrz Piotr Osiecki i obaj jego zastępcy, radny sejmiku Adam Orliński, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, dyrektorzy miejskich placówek oświaty, kultury i sportu i wiele osób przez lata związanych ze szkołą – nauczycieli, absolwentów, rodziców. Szczególnie zasłużonym osobom wręczono specjalnie przygotowane na ten dzień medale. Były też wspomnienia, przemówienia, gratulacje i podziękowania. Szkoła otrzymała wiele prezentów.

W trakcie spotkania przypomniano sięgającą 1917 roku historię placówki – od jednoklasowej, wędrującej szkoły, po stan dzisiejszy. Warto pamiętać, że Dwójka przeprowadzała się wielokrotnie, a przez lata funkcjonowała nawet w trzech budynkach jednocześnie. Wspominano dyrektorów, nauczycieli, sukcesy. Przygotowana specjalnie na ten dzień prezentacja ze zdjęciami, listą dyrektorów i zasłużonych pedagogów cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie jak wystawa, którą można było oglądać przy wejściu do szkoły. Zebranie zdjęć archiwalnych było możliwe dzięki zaangażowaniu dawnych pracowników placówki, którzy udostępnili swoje zbiory. Można było także przejrzeć kroniki Dwójki i zobaczyć, jak wyglądały mundurki szkolne.

W części oficjalnej zobaczyliśmy jeszcze przygotowany przez uczniów występ wokalno-muzyczny nawiązujący do historii szkoły, który zakończył się zaproszeniem do tańca. To – jak mówi dyrektor Dariusz Kosiński – najlepszy sposób międzypokoleniowej integracji, tym cenniejszy, że zaproponowany przez samych uczniów.

Po części oficjalnej rozpoczął się piknik na boisku szkolnym, na który zaproszono wszystkich chętnych. Były pokazy zaprzyjaźnionych przedszkolaków oraz występy utalentowanych muzycznie i tanecznie uczniów Dwójki. Choć przez cały dzień było pochmurno i padało, to punktualnie o 17.00, kiedy zaczynał się piknik, wyszło piękne słońce – i tak już pozostało. To z pewnością kolejny dobry prognostyk na rozpoczynające się nowe, szkolne stulecie.

Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji, w której usłyszycie między innymi burmistrza Piotra Osieckiego, najstarszą z emerytowanych nauczycielek Marię Łukasik, fragmenty występów uczniów oraz rozmowy z jubileuszowymi gośćmi.

Kliknij aby odtworzyć



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama