Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 10:29

Pożyczka konsolidacyjna - co trzeba wiedzieć, jak wybrać najlepszą?

Spłata kilku dotychczasowych obowiązani jedna ratą jest możliwe tylko dzięki konsolidacji. Kredyty tego typu na stałe zagościły w ofertach wszystkich banków i wielu firm pożyczkowych. Czy to faktycznie obniżenie kosztów i możliwość zachowania płynności finansowej? Na co uważać wybierając kredyt konsolidacyjny?
  • 24.04.2018 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pożyczka konsolidacyjna - co trzeba wiedzieć, jak wybrać najlepszą?

Obecnie Polacy coraz chętniej się zadłużają. Wielu z nas na czas spłaca zobowiązania, jednak równie dużo niekoniecznie. Kredytami finansujemy zakup samochodu, sprzętu do domu, remonty, wycieczki, zakupy. Aby usprawnić budżet domowy połączenie wielu takich kredytów w jeden wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Kredyt konsolidacyjny polega na spłacie istniejących zobowiązań kredytowych. Oznacza to, że nie dostajemy gotówki na ten cel, a jedynie instytucje między sobą załatwiają kwestie spłaty. Zwykle jednak oferty takich kredytów przewidują dodatkowe środki przekazywane kredytobiorcy do wykorzystania na dowolny cel. Powstałe zobowiązanie najczęściej jest rozłożone na większą liczbę rat, przez co kwota miesięczna pozostająca nam do spłaty jest niższa, często znacznie niższa. Niestety naliczana jest tez prowizja.

Należy zaznaczyć, że pod uwagę przy podejmowaniu decyzji kredytowych ma jak w każdym przypadku nasza historia kredytowa, zdolność kredytową. Z tym, że do zdolności nie są wliczane te zobowiązania, które mają być w ramach konsolidacji spłacone. Przy historii kredytowej też warto podkreślić, że znaczenie ma terminowość dotychczasowych spłat kredytów a także wysokość miesięcznych dochodów (bez tego trudno będzie zbudować portret kredytobiorcy) i wiele innych czynników, różnych dla różnych banków, mniej ważnych zwykle dla parabanków.

Na rynku dostępne są kredyty konsolidacyjne gotówkowe i z zabezpieczeniem hipotecznym (z dłuższym okresem spłaty i na wyższe kwoty). Każdy z nich wiąże się z dodatkowymi kosztami, jakie nam przyjdzie zapłacić, głównie to opłata przygotowawcza, odsetki (aktualne oprocentowanie można sprawdzić na http://polaczkredyty.com.pl/ ), często składka ubezpieczeniowa i prowizją.

Kiedy warto sięgnąć po konsolidacje? Jeśli nie radzimy sobie organizacyjnie czy tez finansowo ze spłata istniejących zobowiązań konsolidacja jest rozwiązaniem godnym uwagi. Podobnie, gdy warunki na jakich uzyskaliśmy „stary” kredyt były mniej korzystne niż obecnie można zastanowić się nad polaczeniem i przez to zmiana warunków kredytowych. Dzisiaj w związku z postępem gospodarczym i zmieniającymi się warunkami na ryku światowym  oprocentowanie jest niższe niż kilka lat temu. Stopy procentowe nie zmieniają się, zatem to dobry czas na zmiany. Oczywiście konsolidacja wiąże się z naliczeniem kolejnych opłat i koszty w rezultacie mogą być wyższe. Dlatego w gruncie rzeczy z łączenia kredytów powinny korzystać osoby z problemami finansowymi i brakiem możliwości regulowania istniejących rat na czas. Finansowi bałaganiarze powinni przemyśleć decyzje o konsolidacji, być może bardziej opłacała się będzie systematyka i pilnowanie płatności?

--- Artykuł sponsorowany ---