Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:16
Reklama

Jakie są zasady znakowania produktów żywnościowych?

Jakie są zasady znakowania produktów żywnościowych?

Znakowanie produktów żywnościowych przynosi wiele korzyści zarówno konsumentom, jak i producentom. Tym bardziej, kiedy chcemy zacząć odżywiać się zdrowo. W końcu, jeśli chcemy podejmować racjonalne decyzje konsumenckie, powinniśmy ze szczególną uwagą śledzić znakowania, które znajdują się na produktach. Poniżej znajdziesz wszystkie przydatne informacje, które pomogą ci rozszyfrować każde znakowanie produktu.

Wymogi prawne związane z etykietami na produktach spożywczych

Najważniejszą zasadą jest przede wszystkim nie wprowadzanie konsumentów w błąd. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby informacje na etykietach zawsze były w pełni czytelne i jasne do zrozumienia. Najważniejsze jest jednak to, aby producent nie sugerował tego, że produkt powoduje inne, niż w rzeczywistości działania lub też posiada nieprawidłowe właściwości. Bardzo ważne jest też to, aby konsument mógł uzyskać wprost informacje, jakie składniki znajdują się w produkcie. Tak samo istotne jest to, aby grafiki na produkcie nigdy nie wprowadzały w błąd.

Prawidłowo skonstruowana etykieta to nie taka prosta sprawa, dlatego tak istotne jest to, aby znakowanie produktów było prawidłowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na automatyczne znakowanie, które oferuje firma Logopak, a wszelkie informacje na ten temat można uzyskać na stronie internetowej http://logopakeast.pl/produkt/etykieciarki-logopak/.

Co koniecznie musi znaleźć się na etykiecie?

Aktualnie producenci tworzą etykiety zgodne z Rozporządzeniem nr 1169/2011. Wtedy też muszą znaleźć się na nich następujące informacje:

  • nazwa żywności,
  • składniki - bardzo ważne jest to, aby składniki były nie tylko wymienione na etykiecie, ale także były poustawiane według ich masy.
  • składniki oraz substancje pomocnicze, które w jakimkolwiek stanie mogą powodować alergie muszą zostać wymienione, a do tego najlepiej, aby została użyta pogrubiona czcionka,
  • ilość składników w produktach - bardzo ważne jest również jest to, aby na produktach była zamieszczona prawidłową ilość składników zawartych w produkcie spożywczym,
  • waga netto żywności,
  • data ważności i termin spożycia,
  • specjalne warunki użycia produktów,
  • kraj, w którym została wyprodukowana żywność,
  • nazwa firmy wraz z jej adresem,
  • prawidłowy sposób użycia produktu,
  • wartości odżywcze produktów.

 

Jak znakować produkty, które nie posiadają opakowań?

Większość produktów żywnościowych obecnie posiada opakowania. Jednak nadal są produkty które ich nie posiadają z różnych przyczyn. Dlatego też pojawia się problem związany z dołączeniem stosowanej etykiety. Dobrym przykładem jest tutaj chleb, na którym i tak producenci mocują etykietę ze składem lub stosują specjalne opakowanie, tak aby wszystkie informacje zostały przekazane, a z kolei kupujący mógł zdawać sobie sprawę, co konsumuje. W innych sytuacjach producent jest zobowiązany do przedstawienia wszystkich informacji na temat składu produktu spożywczego w pobliżu miejsca sprzedaży produktu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
News will be here
Reklama