Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 09:39
Reklama

Świat książkowego mola 14.04.2018

Dziś mam dla Was kryminał, biografie, dobrą powieść i propozycje dla najmłodszych oraz coś dla starszych nastolatków.
Świat książkowego mola 14.04.2018

Maurycy Nowakowski „Przypadek”

Były dziennikarz Marcin Faron rozpoczyna pracę w Medilleku, gdzie zamierza udowodnić swoją wartość i wywalczyć dobrą pozycję w zespole agresywnych młodych wilków. Jest ich pięcioro, a tylko jedno z nich osiągnie swój cel. Walka o pozycję lidera i tym samym o przenosiny do berlińskiej centrali firmy nabiera rumieńców po śmierci dotychczasowego kapitana zespołu.
Głupia, przypadkowa śmierć nie budzi specjalnych kontrowersji. Wręcz przeciwnie – mobilizuje do walki. Jednak gdy w kolejnym dziwnym wypadku ginie druga pracownica, atmosfera gwałtownie gęstnieje, a Marcin Faron zaczyna interesować się tajemnicami firmy.
Czy nazywanie produktów Medilleku trucizną to tylko czarny PR konkurencji? Agresywne protesty pod siedzibą firmy coraz częściej kończą się krwawymi awanturami i brutalnymi napaściami na pracowników. Walka o miejsce w hierarchii jest drapieżna, ale gdy celem staje się przeżycie, reguły gry się zmieniają.
Czy śmierć młodych pracowników Medilleku jest wynikiem zemsty? Jeśli tak, to czyjej? A może zaistniała tragiczna sytuacja to tylko jeden wielki przypadek?

Elżbieta Jodko-Kula „Maria Piłsudska. Zapomniana żona”

Józef Piłsudski – wybitny umysł, strateg i mąż stanu, a jednocześnie człowiek bez solidnego wykształcenia, postać barwna, ale i kontrowersyjna. Fakt, że pierwsza poważna miłość, przypuszczalnie na wieść o ślubie byłego kochanka, popełniła samobójstwo, a jedna z ostatnich jego wybranek zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach, ukazuje stopień zaangażowania emocjonalnego kobiet pozostających w związkach z Piłsudskim. Te zaś, które zostawały jego żonami, też nie miały łatwego życia. Początkowo emablowane i kochane, współuczestniczki pracy i walki Józefa, z czasem były przez niego odsuwane i stopniowo zapominane.

Maria z Koplewskich, primo voto Juszkiewicz, Piłsudska, urodziwa, energiczna i pociągająca kobieta, była pierwszą żoną marszałka. Nazywano ją "Piękną Panią".
Los obdarzył Marię nie tylko szczęśliwym dzieciństwem, ale też urodą i niepospolitą odwagą. Pierwsze, wczesne małżeństwo Marii nie było udane, związek ten rozpadł się szybko. Maria, zmuszona przez władze carskie do ponownego osiedlenia w Wilnie, zajęła się wychowaniem córki i… konspiracją.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku Maria poznała dwóch niepospolitych mężczyzn. Byli to Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Poróżniła ich rywalizacja o względy "Pięknej Pani". Wciąż jeszcze formalnie zamężna Maria wybrała Józefa. Przeżyła wiele szczęśliwych i podniosłych chwil, ale też wiele rozczarowań, w tym to największe – mężem, który opuszczając Kraków, opuścił też i Marię.

Sofi Oksanen „Norma”

Po bestsellerowym "Oczyszczeniu" i wielowątkowej opowieści "Gdy zniknęły gołębie" fińska pisarka wraca z powieścią, o której Sylwia Chutnik powiedziała: „Oksanen jest mistrzynią zapętlania przeszłości i przenoszenia jej do czasów współczesnych. Wierzy, że nie da się po prostu zamknąć oczu i zapomnieć, pominąć. Każda historia domaga się poznania.”

Kiedy jej matka ginie pod kołami pociągu, Norma przeczuwa, że nie był to zwykły wypadek. Jeszcze nie wie, że kluczem do wszystkich zagadek jest ona sama. Choć z trudem porusza się w labiryncie kłamstw i mistyfikacji, z każdym krokiem odkrywa prawdę o sobie i o losie innych niezwykłych kobiet ze swojej rodziny. Czy jej też zagraża niebezpieczeństwo? Czy wyjątkowość okaże się przekleństwem? Czy znajdzie się ktoś, kto ją ocali?

Norma to mistrzowskie połączenie feministycznego manifestu i mrożącego krew w żyłach thrillera. Z powieści wyłania się obraz rzeczywistości pozornie odległej, ale niepokojąco znajomej.

Jenson Button „Życie na maksa”

Podczas siedemnastoletniej kariery Button poznał świat wyścigów samochodowych od podszewki. W tej niezwykle szczerej książce ujawnia kulisy świata Formuły 1 oraz opowiada swoją historię - od dorastania w zakręconej na punkcie motoryzacji rodzinie, przez wyprowadzkę do Williams w wieku 20 lat i początki kariery, aż po uznanie przez media za playboya i skandalistę i walkę o powrót na szczyt.

Tom Ellen i Lucy Ivison „Ten pierwszy rok"

Zwariowana, pełna angielskiego humoru powieść dla przyszłych i obecnych studentów.
Rozpoczęcie nauki w college’u to dla niektórych szansa na nowe życie ‒ szalone przygody, zwariowane przyjaźnie, pierwsze złamane serca i przyprawiające o zawrót głowy historie miłosne. Jaki będzie pierwszy rok w college’u dla bohaterów tej powieści?  Bohaterami są Luke i Phoebe, którzy znali się już w liceum oraz ich znajomi z uczelni.

Martin Widmark  „Teatr z Lassem i Mają”

W tym tomie znajdziecie cztery tajemnice rozpisane na role – gotowe do wystawienia na deskach szkolnego, podwórkowego czy domowego teatru. Lasse i Maja podpowiedzą, jak przygotować takie przedstawienie i co będzie do tego potrzebne.
Tom zawiera trzy sztuki oparte na znajomych wątkach – tajemnicy diamentów, pociągu i miłości – oraz jedną zupełnie nową historię Tajemnica orkiestry. Jak można się domyślić, młodzi aktorzy będą mogli również wyżyć się muzycznie!

Nim jednak  przejdą do odgrywania rozpisanych ról, mają okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami o teatrze. Dowiedzą się, czym jest aktorstwo i co robią aktorzy; kto jeszcze pracuje w teatrze. Poznają też teatralne słownictwo, czyli wyrazy i pojęcia, takie jak didaskalia czy rekwizyty.

Michał Rusinek „Mały Chopin”

Rodzinny duet autorów wprowadza ponownie na salony Fryderyka Chopina - Przy dźwiękach walca i najpiękniejszych fortepianowych ballad. W rytm poloneza, w prawdziwie koncertowym stylu i przede wszystkim poetycko, mając na uwadze najmłodszych czytelników.

Po długich ośmiu latach ukazało się wznowienie pierwszej na polskim rynku książki dla dzieci o małym Fryderyku Chopinie autorstwa Michała i Joanny Rusinków. „Mały Chopin” to zabawna, wierszowana opowieść o tym, jak mały Frycek stał się genialnym kompozytorem – Fryderykiem.

Niemałą zasługę miały w tym mrówki i pyszny wielkanocny mazurek… „Mały Chopin” stał się wizytówką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina podczas obchodów Roku Chopinowskiego w 2010 roku. Co więcej, książka do tej pory została przetłumaczona na dziesięć języków, w tym rosyjski, włoski, chiński i japoński.

Do wygrania będą: Życia na maksa, Ten pierwszy rok, Teatr z Lassem i Mają


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama