Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 10:13
Reklama

Wyszogrodzkie muzeum pod opieką marszałka województwa

Radni Województwa podjęli decyzję o połączeniu Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej z Muzeum Mazowieckim w Płocku. To dobra decyzja dla wyszogrodzkiej instytucji, dająca jej szansę na dalszy rozwój. Muzeum Wisły zostanie oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, burmistrz Wyszogrodu Jan Boszko, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj oraz dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej Zdzisław Leszczyński.
Wyszogrodzkie muzeum pod opieką marszałka województwa

Autor: Urząd Marszałkowski WM

– Warto ze sobą współpracować, dlatego zdecydowaliśmy o współprowadzeniu Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Stanie się ono oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Liczymy na to, że dzięki temu będzie się ono szybciej rozwijało, a przy okazji dbamy o naszą historię i kulturę – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Oddział – Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie będzie prowadził działalność dotyczącą historii żeglugi i działalności człowieka związanej z Wisłą Środkową oraz historią dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej. Będzie także eksponował militaria związane z działaniami wojsk na terenie dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej.

– To bardzo dobra wiadomość. Współprowadzenie pozwoli nie tylko na rozwój muzeum, ale stworzy również warunki do promocji naszego miasta – mówi Jan Boszko, burmistrz Wyszogrodu. – Liczymy również na fachowe wsparcie pracowników Muzeum Mazowieckiego w ocenie zgromadzonych w naszym muzeum eksponatów i skatalogowaniu ich. Większość zbiorów przekazali nam mieszkańcy. Dotyczą one II wojny światowej, historii miasta, historii Żydów, którzy dawniej zamieszkiwali Wyszogród i, oczywiście, Wisły, nad którą położone jest muzeum, i która miała ogromny wpływ na rozwój miasta w XVIII i XIX wieku.

Placówka posiada ciekawe i cenne muzealia – dokumenty, makiety, mapy, narzędzia polowe, modele jednostek pływających, broń dawną i inne militaria związane z działaniami wojsk na terenie dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej.

– Połączenie obu muzeów to duże wsparcie i wzmocnienie zarówno dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku, jak i Muzeum Wisły w Wyszogrodzie – zaznacza Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Ze swojej strony służymy wsparciem doświadczonej kadry z zakresu promocji, administracji księgowości, historii czy też archeologii.

Instytucja będzie współfinansowana przez samorząd województwa i samorząd Wyszogrodu. 60 proc. kosztów pokryje samorząd Mazowsza, a 40 proc. gmina Wyszogród.

– To bardzo ważna chwila, ponieważ muzeum, które do tej pory było finansowane przez samorząd miasta staje się oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Rośnie ranga muzeum i spełnia się marzenie mieszkańców Ziemi Wyszogrodzkiej. Już w latach 70-tych były dążenia, aby w Wyszogrodzie powstało muzeum Wisły i teraz te dążenia się finalizują – wyjaśnia Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
News will be here
Reklama