Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:22
Reklama

Policja przeszkoliła nauczycieli z zagrożeń narkotykowych

Narkotyki, dopalacze, leki na receptę i z te wydawane bez, a także sposób zwalczania narkomanii, niezwykle ważna profilaktyka i procedury w przypadku ujawnienia w szkole ucznia znajdującego się pod wpływem środków psychoaktywnych, to tylko niektóre zagadnienia poruszone podczas szkolenia dla grona pedagogicznego z Sochaczewa. Spotkanie zostało zainicjowane przez Komendę Powiatową Policji w Sochaczewie, a współorganizowane przez Urząd Miasta Sochaczew i Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Sochaczewie
Policja przeszkoliła nauczycieli z zagrożeń narkotykowych

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Sochaczew odbyło się szkolenie dla przedstawicieli szkół miejskich. Przedsięwzięcie wynikało z porozumienia podpisanego w lipcu między Komendantem Powiatowym Policji w Sochaczewie insp. Michałem Safjańskim a Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Marią Olędzką. Dotyczy ono współpracy w zakresie przeciwdziałania wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu środków zastępczych na obszarze powiatu sochaczewskiego. O organizację szkolenia wnioskowali również nauczyciele obecni na debacie społecznej, która odbyła się w listopadzie br.

Spotkanie rozpoczął Zastępca Burmistrza Miasta Sochaczew, Marek Fergiński. Pierwszym prelegentem był komendant sochaczewskich policjantów insp. Michał Safjański, który przedstawił prezentację na temat „Przestępczość narkotykowa i obrót środkami psychoaktywnymi”.

Szkolenie swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego - Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli Konrad Jakubiak oraz Radca Głównego Inspektora Sanitarnego z Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi dr Jacek Łuczak, który omówił możliwości przeciwdziałania zjawisku używania dopalaczy.

Głos zabrała również Kierownik Poradni Leczenia Uzależnień w Sochaczewie Elżbieta Uczciwek, która omówiła dostępne formy pomocy oferowane przez placówkę. Nauczyciele otrzymali niezbędne numery telefonów, które będą mogli wykorzystać w przypadku ujawnienia ucznia z problemem np. narkotykowym.

Jako ostatnia zabrała głos pedagog Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie Beata Domańska, która przypomniała jakie obowiązują procedury postępowania w przypadku ujawnienia ucznia znajdującego się pod wpływem środków odurzających na terenie szkoły lub w przypadku podejrzenia posiadania przez niego narkotyków.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy dostali pakiety z raportami GIS w sprawie środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, a policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii zaprezentowali walizkę narkotykową, w której znajdują się rzeczy łudząco podobne do narkotyków, a także przedmioty służące do ich zażywania.

Policjanci z Sochaczewa planują zorganizować kolejne spotkania, tym razem dla przedstawicieli szkół z terenu gmin.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Miłość, wojna i śmierć Miłość, wojna i śmierć "Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu" - powieść z bogatym tłem historycznym to dla autora, nie będącego historykiem, duże wyzwanie - mówi Elżbieta Jodko-Kula. Autorka scenariuszy przedstawień, oraz powieści dla dzieci i młodzieży, Pisze też książki dla dorosłych. Wydawnictwo Szara Godzina opublikowało jej powieść obyczajową "Zdrady i powroty", a Wydawnictwo Prószyński Media książki opowiadające o mniej znanych fragmentach biografii dwóch kobiet, bliskich sercu Marszałka Józefa Piłsudskiego - "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", oraz "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka. Potem był „Czas niezapomnianych”. A najnowsza powieść to „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” Elżbieta Jodko-Kula. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu. W 2014 r. ukazała się powieść dla dorosłych zatytułowana "Zdrady i powroty". Dziś o powieści z bogatym tłem historycznym. Skomplikowane losy polskich rodzin zamieszkujących północno-wschodnie tereny międzywojennej Polski, w powojennej historii były pomijane milczeniem. Od września 1939 roku do końca wojny na Wileńszczyźnie pięciokrotnie zmieniali się okupanci, ale po wojnie nie uczono o tym w szkołach. Przypominanie, że na wschód od powojennych granic kiedyś była Polska, nie było dobrze widziane. Uciekinierzy i przesiedleńcy przez lata nie mogli odwiedzać rodzinnych ziem i wielu z nich do końca życia nie ujrzało opuszczonych w pośpiechu chat, domów i dworów. Powieść „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu” opisuje historię przyjaźni trzech młodych mężczyzn, z pokolenia Kolumbów. Burzliwe dzieje dawnych Kresów stają się tłem i kanwą historii ich rodzin. W sielski obraz terenów, gdzie wielonarodowościowa ludność żyła we względnej harmonii, wkroczyła polityka i zmieniła wszystko. Przez lata zgodnie żyjący sąsiedzi poddani intensywnym działaniom agitatorów stali się dla siebie wrogami. Na przykładzie jednostkowych historii ludzkich pokazane są przemiany, które zaważyły na życiu setek tysięcy Polaków z Wileńszczyzny. Fakt, że część bohaterów to postacie autentyczne, uwiarygodnia opowieść. Na historię narodu składają się losy wszystkich jego dzieci i każdemu z nich należy się pamięć.Data dodania artykułu: 24.03.2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama