Zatrzymany oszust

  • 6.12.2017, 13:25 (aktualizacja 06.12.2017 13:33)
Zatrzymany oszust
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie zatrzymali oszusta, który działał na terenie powiatu sochaczewskiego metodą "na policjanta". Zatrzymany mężczyzna usłyszał dwa zarzuty oszustwa, do obu zarzucanych mu czynów przyznał się.

Z ustaleń wynika, że mężczyzna umieścił w internecie ogłoszenie, iż poszukuje pracy. Po jakimś czasie na ogłoszenie odpowiedział nieznany mężczyzna, który zaoferował mu pracę windykatora, gdzie mężczyzna miał odbierać pieniądze od dłużników. Zainteresowany podał swoje dane osobowe i adresowe. W tych oszustwach mężczyzna pełnił rolę odbieraka, nie był świadomy, że pracuje dla grupy przestępczej. Odebrane pieniądze miał przesłać przekazem Western Union. Mężczyzna ten nigdy nie miał kontaktu z osobami, dla których pracował oraz którym przekazywał pieniądze.

Komenda Powiatowa Policji apeluje, że jeśli ktokolwiek będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji czy prokurator i w trakcie rozmowy pojawi się konieczność przekazania pieniędzy, natychmiast dzwonić pod numer 997 lub 112 lecz z telefonu komórkowego lub od zaprzyjaźnionego sąsiada. Nie dzwonimy nigdy z tego samego telefonu stacjonarnego, na który zadzwonili oszuści, ponieważ kontrolują i blokują nasze połączenie i nawet kiedy się rozłączymy i wybierzemy inny numer, to i tak się połączymy z oszustami. Nie informujmy nigdy nikogo ile pieniędzy mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do członka naszej rodziny i zapytajmy, czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Nigdy nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. To bardzo ważne, by nie robić nic na już.

Podkreślamy, że policjanci nigdy nie informują nikogo o podejmowanych przez nich działaniach. Nigdy również nie proszą o pomoc w zorganizowanych akcjach przeciwko oszustom. Policja nigdy nie prosi o pieniądze i nigdy ich nie odbiera.

Nigdy nie bądźmy obojętni na los seniorów i ostrzegajmy ich przed oszustami podszywającymi się pod członków rodziny, policjantów czy innych przedstawicieli organów ścigania.

Osoby poszukujące pracy muszą zachować szczególną ostrożność w kontakcie z potencjalnym pracodawcą, nie podawać swoich danych osobowych i adresowych do czasu podpisania umowy o pracę, aby nie stać się nieświadomym sprawcą oszustwa.

KPP Sochaczew

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe