Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 16:26
Reklama

Świat książkowego mola 19.08.2017

Jak zawsze w programie dla każdego coś dobrego - powieści, literatura popularnonaukowa i książki dla dzieci - w tym seria o kapitanie Majtasie. Zapraszam!
Świat książkowego mola 19.08.2017

Rosario Carello „Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy papieża”

Na początku brzmiało to jak żart albo wymysł dziennikarzy, a jednak to prawda: gdy papież Franciszek dowiaduje się o jakiejś szczególnej sytuacji, sięga po telefon i dzwoni. Telefonuje do nastoletnich rodziców, aby ustalić termin chrztu ich dziecka. Nagrywa się na automatyczną sekretarkę domu zakonnego, pytając z żartobliwym wyrzutem: „Co takiego ważnego robią siostry, że nie mogą odebrać telefonu od papieża?”. Szczególną uwagą obdarza tych, którzy dzielą się z nim najboleśniejszymi doświadczeniami – jak utrata najbliższych lub ich choroba.
Halo, tu Franciszek to dwadzieścia historii zwykłych ludzi, którzy ze swoimi trudnościami zwrócili się bezpośrednio do papieża. Doświadczenie ojcowskiej czułości Franciszka staje się ich udziałem, a dzięki tej książce – pośrednio również naszym.

Emmy Abrahamson „Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach”

Julia mieszka w Wiedniu wraz ze swoim kotem Optimusem. Marzy, aby któregoś dnia zaprzyjaźnić się ze swoją sąsiadką Elfriede Jelinek. Na razie dla zabicia czasu daje lekcje angielskiego bezrobotnym dyrektorom z przerostem ambicji i niedouczonej młodzieży. Pewnego dnia poznaje Bena. Między nimi wybucha gorące uczucie. Jest wspaniale, może poza pewnym szczegółem - Ben jest bezdomny... Jak się zakochać w mężczyźnie, który mieszka w krzakach to nietypowa historia miłosna o wyborach podyktowanych głosem serca, a nie pozorami, o decyzjach podejmowanych na przekór oczekiwaniom innych utartym schematom.


Autorka urodziła się w 1976 roku. Pochodzi z polsko-szwedzkiej rodziny, studiowała w Manchesterze, była aktorką, reżyserką i scenarzystką w Londynie, Amsterdamie oraz Wiedniu, wykładała również teatrologię. Literacko zadebiutowała w 2011 roku książką „Mój tata jest dobry, a moja mama jest cudzoziemką, która okazała się realistyczną i demaskatorką, a przez to kontrowersyjną, mieszaniną stereotypów krążących w Szwecji o Polakach.

Stephon Alexander „Jazz i fizyka. Tajemniczy związek muzyki ze strukturą wszechświata”

Autor jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Browna i laureatem nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego za rok 2013. Jest także saksofonistą jazzowym. W 2014 r. ukazał się jego album „Here Comes Now” nagrany z Erinem Rioux. Myślą przewodnią książki i ideą przyświecającą badaniom naukowym autora jest wykazanie, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę. Stephon Alexander przedstawia ją w książce na różne sposoby, posługując się teorią muzyki i jazzowych improwizacji, a także fizyką i kosmologią. 
Ta książka ukazuje także moc analogii. Dzięki dźwiękom zaczniemy rozumieć fizykę wiążąc ją analogiami z muzyką. Przekonamy się, że harmonia i rezonans są zjawiskami uniwersalnymi mogącymi wyjaśnić dynamikę całego wszechświata. W swojej na poły autobiograficznej książce Alexander zabiera czytelników w podróż w głąb ogólnej teorii względności Einsteina, mechaniki kwantowej, teorii superstrun, Wielkiego Wybuchu, inflacji Alana Gutha czy ewolucji gwiazd i galaktyk, przy omawianiu co trudniejszych zagadnień posługując się muzycznymi analogiami.

Danuta Pytlak „Powiem ci, kim jesteś”

Podczas wyjazdu integracyjnego Adam, nowy pracownik stołecznego banku, wchodzi w ostry konflikt z jednym z kolegów, Hubertem. Nie przeczuwa nawet, jakie będą tego konsekwencje, jak głęboko to wydarzenie wpłynie na jego życie prywatne i uczuciowe. W pracy poznaje Asię i po kilku tygodniach luźnej znajomości zostają parą. Wydaje się, że są dla siebie stworzeni. Tymczasem narasta spór z Hubertem, który rozpoczyna perfidną nagonkę na dziewczynę Adama.

Pojawienie się w zespole nowego pracownika od początku budzi wiele emocji. Układy i układziki, kolesiostwo i molestowanie – to rzeczywistość, z którą muszą się zmierzyć bohaterowie powieści. Czy tym, którym zależy na uczciwości i wzajemnej współpracy, uda się zmienić dotychczasowe zasady gry? Czy w takim środowisku prawdziwe uczucie ma szansę przetrwać?

Dav Pilkey seria „Przygody kapitana Majtasa”

Przed nami cztery książeczki z tego cyklu, z intrygującymi podtytułami – Inwazja Nieprawdopodobnie Nikczemnych Kucharek z Kosmosu, Przerażający Plan Profesora Pofajdanka, Inwazja Krwiożerczych Klozetów. To historie przyjaźni dwóch pomysłowych i sprytnych czwartoklasistów, którzy niechcący zmieniają swojego wrednego dyrektora w Kapitana Majtasa – superbohatera, którego wymyślili... Serię przetłumaczono na 20 języków i sprzedano ponad 80 milionów egzemplarzy. George i Harold to czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jerome'a Horwitza, dwa łobuziaki płatające figle zawsze i wszędzie, bez względu na okazję. W wolnych chwilach zajmują się też tworzeniem komiksów o wymyślonym przez siebie superbohaterze, Kapitanie Majtasie (zawsze ubranym jedynie w pelerynę i majtki). Kto mógł nalać orkiestrze szamponu do instrumentów? Napompować piłkę helem przed ważnym meczem? Nasypać cheerleaderkom pieprzu do pomponów? Nikt inny, tylko ci dwaj chłopcy!

„Quizy dla małych geniuszy”

W tej książce znajdziesz 80 quizów. Każdy z nich będzie gimnastykował twój umysł. Wszystkie główkołamacze podzielone zostały na trzy poziomy trudności. Możesz więc zacząć od tych najłatwiejszych, by stopniowo przechodzić do tych bardziej skomplikowanych. 
Jeśli chcesz, wciągnij do zabawy kogoś dorosłego. Pamiętaj jednak, że to twój młody umysł posiada znacznie większe możliwości niż umysły osób dorosłych! 
Na końcu książki znajdziesz odpowiedzi, dzięki którym sprawdzisz swoją wiedzę, nie przejmuj się jednak, jeśli nie wszystko będzie się zgadzało, nikt nie jest doskonały! 
Trenuj szare komórki każdego dnia! Wszyscy geniusze tak robią!

Martin Widmark "Pieśń szamana"

To czwarty tom cyklu o Dawidzie i Larisie. Kiedy Dawid i Larisa przybywają na północ Szwecji, by spędzić ostatnie dni wakacji w lapońskiej chacie, nic nie jest takie, jak być powinno. Właściciel chaty Johan zniknął, brzegiem rzeki przemyka brodacz z odbezpieczoną bronią myśliwską, nisko lecący helikopter próbuje ich strącić z mostu, a nad ich głowami ciągle krąży drapieżny ptak, który swoim krzykiem najwyraźniej chce im coś przekazać…
Dawid i Larisa to kolejna seria Martina Widmarka – autora bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tym razem książki przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań.
Dawid i Larisa to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia. Poprzednie części cyklu to Antykwariat pod błękitnym lustrem, Trzynasty gość i Wyspa obłąkanych.

Do wygrania w poniedziałek, wtorek i środę między 11.00 a 12.00 będą: Pieśń szamana, Powiem ci, kim jesteś i Jazz i fizyka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
Reklama