Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 06:53
Reklama

Alicja Paleta-Bugaj i Dorota Stalińska w Sannikach

Nie ma twórczości bez miłości, to były jedne z pierwszych słów powitania Doroty Stalińskiej podczas lipcowego koncertu chopinowskiego w sannickim pałacu. Każdy niezmiennie budzi wiele emocji, każdy jest inny, choć scenariusz na pozór taki sam. Pianista przy fortepianie, aktor lub aktorka tuż obok. W lipcowym koncercie chopinowskim wystąpiły Alicja Paleta-Bugaj i Dorota Stalińska.
Alicja Paleta-Bugaj i Dorota Stalińska w Sannikach

Autor: Jolanta Róg

Alicja Paleta-Bugaj jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. W ciągu 40 lat pracy dydaktycznej wykształciła ponad 60 pianistów, wśród których jest wielu laureatów polskich i zagranicznych konkursów pianistycznych. Działalność koncertowa artystki to przede wszystkim recitale solowe z bardzo różnorodnym repertuarem pianistycznym, w których dominuje muzyka Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Alicja Paleta-Bugaj gra też z zespołami kameralnymi i orkiestrami symfonicznymi.

W wykonaniu pianistki usłyszeliśmy Fantazję c-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta, Walca a-moll i Es-dur, Mazurka B-dur i a-moll oraz Poloneza As-dur Fryderyka Chopina.

Kompozycje muzyczne przeplatane były piękną poezją miłosną w wykonaniu Doroty Stalińskiej. Ta wyjątkowo przyjaźnie nastawiona do życia aktorka, słusznie zauważyła, że miłość jest motorem każdej twórczości, każdego w zasadzie działania. Niezależnie od tego, czy to miłość szczęśliwa, spełniona, czy też nie. Wiersze Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Haliny Poświatowskiej, Jonasza Kofty czy wreszcie samej Doroty Stalińskiej, najdobitniej o tym świadczą.

Wyjątkowo ekspresyjna prezentacja poezji doskonale komponowała się z romantyczną muzyką Chopina. Dorota Stalińska to charakterystyczna polska aktorka filmowa, teatralna i estradowa, charakteryzująca się specyficzną, bardzo żywiołową grą aktorską. Jest też reżyserem, scenografem i producentem, a także poetką. Znamy ją również z działalności w fundacji „Nadzieja”, pomagającej i edukującej w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Prowadzące spotkanie Monika Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im, Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Aleksandra Głowacka, przewodnicząca sannickiego Koła TiFC, zaprosiły po koncercie na wernisaż malarstwa Józefa Panfila. Artysta jest jednym z najwybitniejszych polskich pejzażystów. Maluje też portrety, martwą naturę, widoki architektury i wnętrz. Wdzięcznym obiektem jego prac są widoki z południa Europy: Grecji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Francji.

 

W pierwszą lipcową niedzielę można było bezpłatnie zwiedzać zabytkowy pałac, w którym latem 1828 roku mieszkał i komponował Fryderyk Chopin. Goście byli zainteresowanie tym miejscem, podziwiali nie tylko jego wygląd, ale i działalność kulturalno-edukacyjną. Na terenie parku również wiele się działo, odbywał się turniej rycerski „Na dworze księcia Siemowita VI”, występowały dzieci, orkiestra strażacka, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Sanniki, grały zespoły muzyczne.

W kolejną niedziele, 9 lipca zapraszamy na koncert plenerowy uczestników I mistrzowskich warsztatów wokalnych w Sannikach „Wokół Chopina”. Akompaniować na fortepianie będzie Jarosław Domagała, a swym mezzosopranem zachwyci Monika Krajewska.


 

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne

Im. Fryderyka Chopina w Sannikach

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: kaśka baśka co wszystko wieTreść komentarza: "Jak coś Wlazło, to samo nie wylezie" - tako rzecze mądrość ludu. Nie po to się męczyło, żeby wleżć, aby teraz samo wyłazić. Z miłością jest podobnie, bo jak wlezie, to sama już wyleźć nie chce i trzeba ją kijkiem pogonić. Płyta For A to taki kijek na starą miłość. Tytuł For A, to zagadka z akronimem w tle. "A" to akronim słowa "Akordeonista". A "Akordeanistą" jest pochodzący z Rzeszowa, wybitny wirtuoz krakowskiego akordeonu, Jarosław W., wieloletni "przyjaciel", mentor i współpracownik autorki. To o nim wspominała w jednym z wywiadów, mówiąc, że jej piosenki to: "wszystko co chciałabym powiedzieć pięknej duszy, która przez wiele lat była moją ostoją. Z którą śmiałam się, płakałam, śpiewałam. Wszystkim tym wspomnieniom oraz kotłującym się emocjom, zarówno tym pięknym jak i bolesnym dałam ujście śpiewając 'For A' ". Jak słychać w wywiadzie, metoda "pogonić kijkiem" pomogła i autorka może się cieszyć nową miłością i udanym życiem rodzinnym. Niepokoić może jedynie to, że w wywiadzie autorka kieruje słowa do kobiet w niekorzystnej sytuacji życiowej i łudzi je bajkami o "wychodzeniu na jakieś proste",jakby nie wiedziała, że:"Prosta droga to przywilej wybranych".Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:56Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: ZenuncjuszTreść komentarza: Na Jaśminową już podpisał bo deweloperek poprosił czy dopiero trwają pertraktacje?Data dodania komentarza: 16.04.2024, 18:12Źródło komentarza: Wójt Maciej Mońka 16.04.2024Autor komentarza: asiaTreść komentarza: świetny utwór, oby więcej takich Miki, czekam na płytę!Data dodania komentarza: 21.03.2024, 11:38Źródło komentarza: Mikołaj Macioszczyk - "Longer Days"Autor komentarza: PolubaTreść komentarza: Lecisz WujaData dodania komentarza: 07.03.2024, 23:36Źródło komentarza: Magazyn Sportowy 6.03.2024
Reklama
Reklama