Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 17:26

Jakich składników użyć przy robieniu sushi?

Wysoko na liście najpopularniejszych potraw na świecie z pewnością znajduje się sushi. Wygląda fantastycznie i równie wyśmienicie smakuje. W Japonii spożywa się je od wieków, a chociaż na Zachodzie poznano je znacznie później, to szybko zyskało wielu fanów. Większość osób kupuje gotowe sushi przygotowane przez doświadczonych sushi masterów. Jednak są i tacy, którzy przygotowują je samodzielnie. Po jakie składniki powinniśmy sięgnąć, przyrządzając te danie w domu?
  • 22.04.2024 09:32
  • Autor: Grupa tipmedia
Jakich składników użyć przy robieniu sushi?

Zanim kupimy składniki na sushi

Sushi to kwintesencja tradycyjnej japońskiej kuchni, ale jest przy tym w różnych odsłonach. Poza tym dochodzi kwestia odpowiedniego zestawienia poszczególnych składników, bo nie wszystkie pasują do tych samych rolek, liczy się smak zalewy do ryżu, proporcje. Dlatego też kupmy kilka zestawów gotowych i przeanalizujmy dokładnie, co nam odpowiada. Najlepiej postawić na takie, w których są różne rolki, co da lepszy obraz tego, co będziemy chcieli uzyskać, przyrządzając sushi samodzielnie. Smaczne zestawy znajdziemy nawet w markecie. Wystarczy, że skoncentrujemy się na tych od Sushi&Food Factor. Znajdziemy w nich kompozycje ze wszystkich popularnych rolek – są w nich hosomaki, futomaki, nigiri. Załóżmy, że już mieliśmy okazję rozsmakować się w kilku odsłonach tej japońskiej potrawy – co dodać do sushi?

Najpopularniejsze składniki sushi

Przede wszystkim będzie to ryż, ale nie taki zwyczajny, jaki kupujemy na co dzień. Takie odmiany się nie sprawdzają. Zamiast tego poszukajmy ryżu, który na opakowaniu ma informację, że jest do sushi. Dostępny jest w markecie w dziale z produktami kuchni azjatyckiej i w sklepach z żywnością azjatycką. Aby ryż smakował dobrze, będziemy musieli mieć dobrze przyrządzoną zalewę, więc potrzebny jest cukier i ocet ryżowy.

Następne na liście zakupów będą wodorosty nori. Są to prostokątne płaty, na których będziemy układać ryż i składniki. W sprzedaży są zarówno małe zawierające kilka sztuk opakowania, jak i takie, w których jest ich kilkadziesiąt.

Nie może być sushi bez ryb i owoców morza. Sprawdzają się surowe i wędzone ryby jak łosoś, tuńczyk albo pstrąg. Warto też wziąć pod uwagę krewetki i paluszki surimi. W wariancie wegetariańskiej będziemy ten punkt pomijać albo szukać zamienników.

W sushi powszechnie stosuje się również tykwę i oshinko. Oba te produkty podobnie jak ryż i nori znajdziemy w działach z kuchnią azjatycką. Tykwa jest rośliną dyniowatą. Do sushi używa się tykwy marynowanej, jest sprzedawana w pociętych paskach i ma słodkawy smak. Z kolei oshinko to japońska rzodkiew. Również marynowana i sprzedawana w formie pociętych pasków. Jest bardziej wytrawna w smaku niż tykwa i nadaje kawałkom sushi chrupkości.

I oczywiście warzywa. Awokado, papryka, ogórek to te, które pojawiają się najpowszechniej, ale oprócz tego przewija się sałata, czasem mango, pędy bambusa i marchew.

Podsumowanie

Jak widać, sushi jest dość różnorodną potrawą i każdy może znaleźć smak dla siebie. Przygotowując sushi w domu, musimy pamiętać o proporcjach, świeżości składników i podstawowych zasadach zwijania rolek, a nasze sushi będzie smakować znakomicie.

Artykuł sponsorowany