Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 21:12

Jak wziąć rozwód z alkoholikiem?

Problem alkoholizmu jest jednym z najczęściej występujących powodów rozstań. Niekontrolowane i nadmierne spożywanie alkoholu ma znaczący wpływ na relacje małżeńskie. Aż 50% rozwiedzionych par deklaruje, że przyczyną rozwodu było nadużywanie napojów alkoholowych przez jednego z małżonków. Jak wygląda rozwód z alkoholikiem krok po kroku? Od czego rozpoczyna się postępowanie sądowe? Wyjaśniamy.
  • 08.04.2024 12:13
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak wziąć rozwód z alkoholikiem?

Alkoholizm jako przyczyna rozwodu

Alkoholizm to choroba cywilizacyjna, która odpowiada dość często za rozpad związku małżeńskiego. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn rozwodowych. Jak wskazuje ogólna definicja, alkoholizm to przewlekłe i postępujące uzależnienie od alkoholu charakteryzujące się utratą kontroli nad ilością spożywanych trunków z procentami. Skutkiem uzależnienia jest upośledzenie funkcjonowania na poziomie społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Konsekwencją alkoholizmu bywa rozwód z orzeczeniem o winie. Powstanie trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego jest podstawą do rozwodu regulowanego przez przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Co robić, gdy alkohol niszczy związek?

Alkoholizm wpływa w znaczącym stopniu na relacje małżeńskie. Na skutek nałogowego picia alkoholu pomiędzy małżonkami mogą ustać wszelkie więzi fizyczne, duchowe oraz gospodarcze. Osoba uzależniona zaniedbuje często szereg obowiązków małżeńskich i narusza obowiązek starań o należyte wychowywanie dzieci. Skutkami alkoholizmu mogą też być awantury oraz agresywne zachowania. Niejednokrotnie prowadzą one do naruszenia nietykalności cielesnej oraz dopuszczania się znęcania się pod względem psychicznym nad jednym z małżonków. Konsekwencją uzależnienia są też często zdrady.

Kiedy rozwód jest nieuchronny?

Aby sąd mógł orzec rozwód z orzeczeniem winy jednego ze współmałżonków, musi wcześniej ustalić, że nadużywanie alkoholu stanowi bezpośrednią przyczyną trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Celem postępowania dowodowego jest wykazanie, że doszło do ustania jakiejkolwiek więzi wskutek niedopełniania przed jedną ze stron obowiązków małżeńskich. Separacja jest możliwa po spełnieniu przesłanek określonych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Bywa dopuszczalna w momencie, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. W przypadku rozwodu musi mieć charakter trwały. Z tego względu jego uzyskanie jest co do zasady trudniejsze.

Jak się przygotować do rozwodu?

Niezbędne jest przygotowanie pozwu rozwodowego. Nałóg współmałżonka może nie być uznany za pretekst rozwodu, jeśli stanowi następstwo wydarzenia bezpośrednio przyczyniającego się do problemów małżeńskich. Aby sąd mógł orzec rozwód z winy wyłącznie jednego małżonka, musi ustalić, że nadużywanie alkoholu było przyczyną niewywiązywania się z obowiązków małżeńskich. Najpierw trzeba jednak udowodnić winę osoby uzależnionej. Niezwykle przydatne są zeznania świadków, którzy mogą zrelacjonować naganne zachowanie małżonka po nadużywaniu alkoholu. Pomocna może okazać się dokumentacja fotograficzna, nagrania audio i filmy, na jakich zarejestrowano postępowanie osoby uzależnionej.

Do pozostałych środków dowodowych zalicza się:

  • notatki policyjne z ewentualnych wezwań;
  • dokumentację medyczną, która wykazuje pobyt na leczeniu odwykowym;
  • zaświadczenia medyczne o skutkach stosowania przemocy;
  • tzw. niebieską kartę;
  • osobiste wyjaśnienia.

Postępowanie sądowe

W pierwszej kolejności trzeba napisać i złożyć pozew rozwodowy z uwagi na alkoholizm jednego z małżonków. Z reguły zawiera on wniosek o orzeczenie. Dokument tego typu trudno jest przygotować bez pomocy adwokata doświadczonego w sprawach rozwodowych. W pozwie powinno się znaleźć uzasadnienie, w tym szczegóły dotyczące uzależnienia. Przede wszystkim mowa o opisie tego, jak nałóg wpłynął na sytuację rodziny, domowy budżet czy wychowanie dzieci. Po zapoznaniu się z dokumentacją sędzia wyznacza termin rozprawy rozwodowej. Najczęściej wydaje orzeczenie o rozwodzie z winy jednej ze stron.

Gdzie szukać pomocy?

Na terenie kraju działa wiele organizacji i instytucji, które zajmują się udzielaniem pomocy ofiarom przemocy. Wśród polecanych placówek znajdują się m.in. powiatowe centra wsparcia rodziny czy ośrodki interwencji kryzysowej zlokalizowane w każdym województwie. Rekomendowane jest także zwrócenie się po pomoc do kancelarii prawnych specjalizujących się w rozwodach i prawie rodzinnym. Doświadczony prawnik rozwodowy w Warszawie jest w stanie odpowiednio przygotować pozew, co ma znaczący wpływ na przyspieszenie procesu związanego z rozwodem. Z pewnością podpowie, jakie dokumenty mogą przydać się w sprawie rozwodowej.

Jak wziąć rozwód z osobą uzależnioną od alkoholu?

Istotne znaczenie mają wszelkie dowody wskazujące na alkoholizm współmałżonka. Sędzia z pewnością weźmie pod uwagę czas trwania uzależnienia, częstotliwość spożywania napojów wysokoprocentowych oraz skutki nałogu. Najczęściej są to kłótnie i agresywne zachowania po alkoholu. Nie bez znaczenia jest chęć wprowadzenia zmian przez uzależnionego małżonka oraz wpływ choroby alkoholowej na wychowanie dzieci i funkcjonowanie rodziny.

Artykuł sponsorowany