Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 17:05
Reklama

Zabytkowa aleja Sochaczew Żelazowa Wola naznaczona: jeśli wytną te lipy, aleja przestanie istnieć

Jeśli te drzewa zostaną wycięte, zabytkowa aleja lipowa do Żelazowej Woli praktycznie przestanie istnieć.
Zabytkowa aleja Sochaczew Żelazowa Wola naznaczona: jeśli wytną te lipy, aleja przestanie istnieć

W ostatnich dniach spozierają na nas złowrogo 130 czerwonych cyfr na 130 zabytkowych lipach alei z Sochaczewa do Żelazowej Woli, czyli niemal na wszystkich drzewach, jakie tu rosną. Zazwyczaj czerwony kolor na pniach oznacza wycinkę. I w tym przypadku również tak może się stać. W najbliższych dniach Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecyduje, czy lipy zostaną, czy nie.

 

Czerwone cyfry na drzewach zabytkowej alei lipowej wiodącej od Sochaczewa do Żelazowej Woli, tudzież odwrotnie, pojawiły się w związku z remontem drogi wojewódzkiej nr 580, czyli tej właśnie, którą na tym odcinku zdobi aleja. Ów remont, jak wiemy, zrealizowany ma być w tym roku i obejmie także przebudowę ulicy Chopina w naszym mieście.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wyjaśnia, że przed rozpoczęciem prac dokonano standardowych oględzin drzewostanu.

- Niestety, stwierdziliśmy, że wiele z tych drzew jest w złym stanie, są spróchniałe i zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Ta sytuacja dotyczy 130 drzew, tych właśnie, które zostały oznaczone cyframi. Poprosiliśmy o dalszą ekspertyzę ich wszystkich Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i to on zdecyduje, czy drzewa zostaną, czy nie.

Pisząc o alei lipowej, dokonaliśmy pewnego skrótu. W rzeczywistości drogę zdobią i chronią również 22 klony oraz 14 jesionów. Ale najwięcej, bo 164, jest właśnie lip. Najmłodsze mają 10, a najstarsze 180 lat. Najwyższe sięgają 22 metrów. Jeśli miałoby dojść do wycinki aż 130 drzew, zabytkowa aleja lipowa do Żelazowej Woli praktycznie przestałaby istnieć.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rafał 09.06.2018 13:14
Najczęściej wystarczy usunąć obumarłe konary, które mogą się odłamać i w ten sposób wyeliminować zagrożenie. Życzę tym drzewom kolejnych 100 lat a ludziom większej wrażliwości i zrozumienia dla innych

Kasia 08.06.2018 13:28
I sochaczewianie czekają, aż te lipy wytną, czy podjęli jakieś aktywne działania w tej sprawie?!?!

Marcin 08.06.2018 08:24
Straszliwa głupota

korek 07.06.2018 21:09
Jesli są chore to trzeba je wyleczyć tak jak leczy się chore zwierzeta czy chorych ludzi. Zreszta wątpię czy to mozliwe ze WSZYSTKIE drzewa w alei mogą byc chore. Bardziej to wyglada na chęć ułatwienia sobie remontu koszfem wspanialego zabytku. W Niemczech takie aleje sie chroni, a u nas co? Wycina?

ola 11.05.2018 21:10
A ja nie wyobrażam sobie jak któreś z tych starych spróchniałych drzew spadnie na kogoś lub na coś.....

Małgorzata 11.05.2018 20:45
Najlepiej wyciąć wszystkie drzewa. Żenada. Tyle lat stały, przecież to jak pomnik przyrody. Nie wyobrażam sobie tej alei bez lip.

PRZECZYTAJ
Cisza może być bardzo inspirująca Cisza może być bardzo inspirująca Olka - Aleksandra Borak- Pietrzak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Mówi o sobie, że jest artystką niezależną, pisze i komponuje w zgodzie ze swoimi artystycznymi upodobaniami. Wielką wagę przywiązuje do tekstu. Jej debiutancka "Epka" zatytułowana: "Krótka historia" to opowieść kobiety, która nadwyręża siebie dla relacji, jaką tworzy z drugim człowiekiem. I choć próbuje się w niej nie zgubić, ciągle daje przekraczać swoje granice. Każdy utwór, odkrywa nową, uniwersalną historię, w której życie daje kolejną lekcję. W ostatniej piosence Olka zamyka rozdział tej relacji, nie jest jednak powiedziane czy przestaje popełniać te same błędy. Tym samym artystka chce skłonić słuchacza do zastanowienia się i refleksji nad swoimi wyborami i przypomina, że każdy z nas ma możliwość wyciągnięcia wniosków i zmiany w każdym momencie. Singiel promujący EP to "Na dwa" „Na dwa" to kolejny utwór, który powstał we współpracy Olki z producentem Adamem Bieranowskim. Olka i tym razem konsekwentnie porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Na najnowszym singlu stara się oswoić słuchacza z sytuacją rozstania. Choć może wydawać się, że w utworze zawarta jest jedynie bolesna i pełna zwątpienia historia, tak naprawdę jest całkiem inaczej. Poza użyciem słów wyrażających niełatwe uczucia i myśli, które towarzyszą człowiekowi, warto zwrócić uwagę na to, że mowa jest o podziale wspólnego świata bliskich sobie ludzi na tytułowe „dwa" światy, a nie na dwie połowy. Świadczy to o dwóch nowych początkach, a nie o utracie części siebie. Nadzieja na lepsze chwile, które mogą jeszcze nadejść nawet po odejściu ważnej osoby, została również, a może i przede wszystkim, ujęta w warstwie muzycznej. Poprzez zastosowanie ciekawego zabiegu, w kompozycji można dostrzec przemianę, jaka jest konieczna w tego typu sytuacji życiowej. Mimo że pierwszy moment jest trudny i powoduje blokadę czy wycofanie się człowieka, z czasem trzeba żyć dalej i oczekiwać kolejnych szczęśliwych dni. Właśnie tę potrzebę pogodzenia się z sytuacją można odnaleźć w rosnącym tempie utworu. Z delikatnego początku piosenka ewoluuje do energicznego zakończenia, któremu cały czas towarzyszy dźwięk akustycznego pianina oraz skrzypiec.Data dodania artykułu: 05.05.2024 13:07
Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Polska rodzina. Co może być źródłem konfliktów? Agata Bizuk - Polka w Irlandii. Tu pracuje i jednocześnie pisze książki po polsku, ponieważ jak mówi, cały czas sercem jest w Polsce. W rozmowie z Grażyną Bolimowską-Gajdą opowiada o polonii irlandzkiej, o świętowaniu Polaków i Irlandczyków oraz o swojej najnowszej powieści "Skóra na niedźwiedziu", w której postacią wyjątkową jest seniorka rodu Ingrid. W licznej rodzinie Kręciszów każdy dba o własne interesy, a wyobraźnię wszystkich do białości rozpala należąca do Ingrid przedwojenna willa w Szczawnie-Zdroju. Janusz, Dagmara, Robert i Paulina mają już to i owo na sumieniu, tylko dokąd zawiedzie ich rywalizacja o cenny spadek? Czy rodzina wyjdzie cało z tej potyczki? Relacje i nastroje w rodzinnym domu pozostawiają bowiem wiele do życzenia, ale na szczęście seniorka rodu ma się świetnie i do grobu wcale się nie wybiera. Ingrid Kręcisz, mimo słusznego wieku, w niczym nie przypomina stereotypowej babci. Ma cięty język i umysł ostry jak brzytwa. Zaparz dobrą herbatę lub – jak ona – nalej kieliszeczek domowej nalewki i poznaj mieszkańców willi Wandzia. Bo nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka… Rocznik 81. Emigrantka, choć tylko ciałem, bo duchem zawsze w Polsce. Z wykształcenia socjolożka, a z zawodu HR-owiec, mimo że od zawsze chciała zostać emerytką. Ma w swoim dorobku jedenaście powieści obyczajowych. Od prawie osiemnastu lat mieszka w Irlandii.Data dodania artykułu: 03.05.2024 11:22
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SebastianTreść komentarza: Cieszę się Olek, że byłem tym kolegą, który namówił twojego tatę;) Wielkie gratulacje, już od pierwszego dnia kiedy Cię zobaczyłem wiedziałem że osiągniesz najwyższe szczyty🙂Data dodania komentarza: 08.05.2024, 18:33Źródło komentarza: Srebrny medal dla sochaczewskiego pięściarzaAutor komentarza: stokrotkaTreść komentarza: Te ludowe przysłowia to potrafią ^&*#@!?'~@#$%^&*. Czyli że Lazło,Lazło i Wlazło. A potem ForA ze dwora, bo kijkiem zamienię w potForA. Bardzo żyćowe podejście.Data dodania komentarza: 30.04.2024, 01:00Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: CKiS SkierniewicedTreść komentarza: Zapraszamy!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 15:13Źródło komentarza: XXIII Rock May Festival - poznaliśmy program imprezy!Autor komentarza: MiraTreść komentarza: Pani Magda z Panem Tomaszem tworzą ładną muzykę. Głos Pani Magdy może nie daje gwarancji ekstazy, ale całość jest bardzo ładna i dobrze się słucha utworów Tych PaństwaData dodania komentarza: 28.04.2024, 16:50Źródło komentarza: Jej przygoda muzyczna trwa!Autor komentarza: BablablaTreść komentarza: Danielu gratulacje! Oby wszystko szło pomyślnie w zgodzie z dobrym sercem, które masz otwarte na ludzi👍Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:58Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024Autor komentarza: Piotr GajewskiTreść komentarza: Mamy burmistrza takiego prawdziwego.Na którego głosowałem wraz z moją Żoną.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:00Źródło komentarza: Daniel Janiak 22.04.2024
Reklama
Reklama