Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 00:51
Reklama prosto i po polsku

IX Jarmark Tumski za nami - podsumowanie

W niedzielę zakończył się IX Jarmark Tumski. Trzydniowa impreza przyciągnęła na ulice płockiej starówki tysiące zwiedzających z całego kraju. Kramy i stoiska rozciągały się od Nowego Rynku, aż po Stary.
IX Jarmark Tumski za nami - podsumowanie

Oficjalne otwarcie Jarmarku Tumskiego odbyło się w piątek (2 czerwca) przed gmachem Muzeum Mazowieckiego. Tradycyjnie Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekazał klucze do bram miasta Ambasadorowi Jarmarku Tumskiego Bohdanowi Kowalczykowi. Częścią inauguracji był także koncert polskich kataryniarzy, dzięki któremu jarmarkowy nastrój szybko opanował całe Stare Miasto.

Do Biura Jarmarkowego wpłynęło ponad pięćset kart zgłoszeniowych od wystawców z całej Polski.

W ciągu trzech dni blisko 30 tysięcy osób odwiedziło pięć stref: kolekcjonerską, handlową, militaria, sztuki oraz dziecięcą. W ramach strefy kolekcjonerskiej wystawiło się siedemdziesięciu czterech kolekcjonerów posiadających legitymację członkowską stowarzyszenia kolekcjonerskiego. W strefie handlowej można było skosztować regionalnych wyrobów spożywczych, a w strefie sztuki - obejrzeć i kupić prace lokalnych artystów, a także zobaczyć wystawę fotograficzną autorstwa Elżbiety Dzikowskiej. Na placu Narutowicza aktywnie działała strefa militaria, gdzie specjalne pokazy organizowały stowarzyszenia historyczne. Była prezentacja sprzętu militarnego, w tym broni i pojazdów z czasów I i II Wojny Światowej oraz zabytkowych motocykli. Można było spróbować strzelania z replik karabinów maszynowych.

Strefa dziecięca, jak co roku, oferowała szeroki wachlarz atrakcji dla najmłodszych uczestników imprezy. Ich kumulacja nastąpiła w Dzień Dziecka (4 czerwca). W ofercie znalazły się m.in. dmuchane zjeżdżalnie, eurobungee, liczne warsztaty, pokazy robotyki z LEGO, animacje czy interaktywny spektakl pt. „Morskie Opowieści” przygotowany przez Teatr Katarynka. Sponsorem Dnia Dziecka była firma Suez, Agencja Rewitalizacji Starówki oraz PSS Zgoda.

Nowością tegorocznej edycji imprezy był objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego Zlot Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy” - impreza towarzysząca Jarmarkowi, współorganizowana przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Zlot odbywał się na nadwiślańskiej plaży, gdzie można było wziąć udział w pokazach statycznych i dynamicznych około sześćdziesięciu pojazdów militarnych i opancerzonych, w tym pojazdów desantowych, gąsienicowych, pojazdów z czasów wojny wietnamskiej czy czołgu T55. Chętni mogli skorzystać z przejażdżek wybranymi pojazdami, skorzystać ze specjalnie przygotowanej strzelnicy ASG czy skosztować wojskowej grochówki. Część z tych pojazdów - w sobotę i niedzielę - przejechała w paradzie ulicami miasta.

W sobotę 3 czerwca na Starym Rynku, do późnych godzin wieczornych, trwał barwny XIV Międzynarodowy Festiwal Romów „Romani Rat”.

Na scenie wystąpiły zespoły: Krystiano i Romen (Polska), Gipsy Kings Revival (Słowacja), Elena Rutkowska i Cygańskie Czary (Polska) oraz Teatr Rada (Białoruś). Setki ludzi bawiło się przy brzmieniu orientalnej muzyki. Usłyszeć można było m.in. przeboje, jak „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma” czy słynne „Nel Blu' Dipinto Di Blu'”.

Przez trzy dni trwania Jarmarku Tumskiego na dwóch scenach – przed ratuszem i gmachem Muzeum Mazowieckiego – prezentowały się zespoły muzyczne, taneczne i teatralne POKiS, Spółdzielczego Domu Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury, lokalnych szkół podstawowych czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło płockiego tenora Andrzeja Jurkiewicza, który każdego dnia na ulicy Tumskiej wykonywał pieśni o Płocku oraz kataryniarzy z różnych stron Polski i Niemiec.

Rok 2017 to Rok Rzeki Wisły, dlatego podczas imprezy można było obejrzeć dwie wystawy nawiązujące tematycznie do najdłuższej polskiej rzeki: na Placu Książęcym została otwarta wystawa fotograficzna „Oblicza Wisły”, natomiast na ulicy Grodzkiej – „Ludzie Wisły” autorstwa cenionej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej.

W Muzeum Mazowieckim od połowy maja była czynna wystawa „Fortuny złotem srebrem i… papierem opisane” przygotowana przez Bohdana Kowalczyka, prezentująca niezwykłe eksponaty w postaci wyrobów złotniczych, jubilerskich, numizmatów, rzemiosła artystycznego czy papierów wartościowych.

Tradycyjnie z okazji kolejnej edycji Jarmarku Tumskiego została wybita (w minimalnym nakładzie) moneta okolicznościowa, którą w tym roku była replika Denara Bolesława Krzywoustego. Monetę można było kupić w cenie 20 zł w stoisku promocyjnym Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Pojawił się również „Kurier Tumski”, czyli gazeta gromadząca informacje dotyczące Jarmarku oraz ciekawostki związane z Płockiem. Dwa nakłady, wydane w piątek i sobotę, kolportowane przez wolontariuszy, rozeszły się w błyskawicznym tempie.

Dziewiąta edycja Jarmarku Tumskiego spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony środowiska kolekcjonerskiego. Do organizatorów wciąż wpływają podziękowania m.in. od bydgoskiego Klubu Kolekcjonera, którego reprezentanci piszą o „wyjątkowej, ciepłej i sympatycznej atmosferze” Jarmarku. Kolekcjonerzy oraz wystawcy za pośrednictwem ankiet ocenili imprezę na czwórkę z plusem.

 

Płocki Ośrodka Kultury i Sztuki



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklamaprosto i po polsku
KOMENTARZE
Reklama
Reklama